Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Protingų vaikų ugdymas: 29 patarimai tėvams

Protingų vaikų ugdymas: 29 patarimai tėvams

Kaip užauginti laimingą, savimi pasitikintį ir klysti nebijantį žmogų? Edukaciniai.lt specialistai paruošė net 29 patarimus tėvams.

1. Pradėti lopšyje. Kuo daugiau meilės, kalbėjimo, dainavimo ir gestų, žaidimų ir eilėraštukų, suvokimo, kad mokytis smagu, ir kuo mažiau nerimo.

2. Skaityti vaikams knygas. Net jei dar nesupranta žodžių, jų kalbos įgūdžiai klausantis lavėja.

3. Kalbėtis su vaiku ir jo klausytis. Taip skatinsite jo bendravimo įgūdžius.

4. Daug bendrauti su juo. Mokslininkai pastebėjo, kad kūdikių, kurių nemylavo ir su kuriais nežaidė, smegenų raida vėlavo.

5. Pirkti daugiafunkcinius žaislus. Žaislai neturi būti brangūs, svarbu, kad su žaislu būtų galima žaisti labai įvairiai.

6. Anksti mokyti skaityti. Nepraleiskite to susidomėjimo šuolio, kai jam pačiam parūps raidės ir žodžiai.

7. Leisti žaisti kuo daugiau. Žaisdamas vaikas deda pagrindus intelekto, socialiniams, fiziniams ir emociniams įgūdžiams.

8. Skatinti judėti. Fizinis aktyvumas skatina ir smegenų ląstelių susidarymą.

9. Ugdyti kūrybingumą. Būkite ten, kur yra meno kūrinių, aprūpinkite priemonėmis kūrybai. Taip kursis ir vaiko gebėjimai spręsti įvairias problemas.

10. Rasti vietos muzikai vaiko gyvenime. Ji gerina atmintį, dėmesingumą, motyvaciją ir mokymosi gebėjimus.

11. Leisti vaikui stebėti, kaip aš darau intelektualius dalykus. Jei vaikas mato, kaip jūs skaitote, rašote, kuriate muziką, tapote ar skaičiuojate, jis norės tai kartoti ir pats augs.

12. Riboti TV žiūrėjimą. Jis neturėtų žiūrėti televizoriaus iki 2 metų, o vėliau tai reikėtų riboti, nes margas ekranas tiesiog vagia tą laiką, kai vaikas galėtų žaisti, bendrauti ar skaityti.

13. Parinkti protingus kompiuterinius žaidimus. Geriausi iš jų moko vaikus raidžių, matematikos, muzikos, lavina rankų-akių koordinaciją.

14. Leisti nuobodžiauti. Tai – brendimo dalis, vaikas turi išmokti tyliai reflektuoti, kas įvyko, o ne tik užpildyti dieną veiklomis.

15. Leisti rizikuoti ir klysti. Nenukritę nuo dviračio ir nepralaimėję lenktynių vaikai gali užaugti su menka saviverte ir įvairiomis fobijomis, nekūrybingi ir nesavarankiški. Tegu patys pamėgina spręsti problemas ir mokosi iš patirties.

16. Teisingai maitinti. Sveikas maistas svarbus nuo pat nėštumo, vėliau vaikui svarbu gauti daug baltymų, kad būtų dėmesingas, angliavandenių jo smegenims (bet ne iš cukraus ar saldiklių, o iš pilnagrūdžių patiekalų ir vaisių). Nepamirškite vitaminų ir mineralų.

17. Pakankamai miego. Miego kiekis ir pažymiai mokykloje tiesiogiai susiję. Pradinukui reikia naktį išmiegoti apie 10 valandų.

18. Ugdyti atkaklumą. Tai svarbu, kad vaikas sunkiu darbu ir valios pastangomis siektų ilgalaikių tikslų. Vienas iš būdų jį ugdyti – pasakoti apie savo nusivylimus, nesėkmes ir ilgą kelią, kurį reikėjo nueiti norint pasiekti rezultato.

19. Girti pastangas, o ne savybes. Girdami pastangas („labai kruopščiai dėliojai”), kuriate supratimą, kad vaikas kontroliuoja savo sėkmę savo veiksmais. Aukštindami savybes („Šaunuolis”, „Koks tu protingas”) sukuriate prielaidą ko nors nedaryti dėl jūsų nupiešto savivaizdžio („Aš nedarysiu šio sunkaus darbo, nes esu protingas”).

20. Negirti per daug. Vaikai mato save taip, kaip juos mato jiems svarbiausi žmonės. Stenkitės suteikti nuoširdų ir tinkamą grįžtamąjį ryšį, papildydami jį palaikymu ir skatinimu.

21. Ugdyti „augimo mąstyseną”. Psichologai sako, kad vaikai turi matyti mokymąsi kaip nuolatinio tobulėjimo procesą, o ne įsivaizduoti, kad yra tam tikro protingumo ir gebėjimų lygio, kurio negali pakeisti. Kai nepasiseka, vaikas turi nesėkmę matyti kaip galimybę augti, o ne kaip savo nevykėliškumo įrodymą.

22. Nemenkinti. Jei norite, kad vaikas būtų lyderis, nemenkinkite jo ir duokite užduočių, kurios reikalauja kantrybės.

23. Papirkinėti. Ekspertai sako, kad visiškai normalu už gerus pažymius ar pagalbą namuose vaikui atsilyginti – ar duodant kišenpinigių, ar daugiau laiko vaizdo žaidimams. Bet naudokite tai tik skatinimui – niekad nemokėkite už tai, kad vaikas liautųsi elgęsis netinkamai.

24. Daugiau laisvo laiko ir laisvo žaidimo. Kai suplanuojate mažiau vaikų laiko, jie išmoksta geriau planuoti ir vykdyti patys.

25. Nemėginkite nuolat ištaisyti vaiko klaidų, netinkamai pasakytų žodžių ir pan. – tegu jis pats atranda, kaip teisingai daryti vieną ar kitą dalyką, kad gebėtų kūrybiškai ir inovatyviai mąstyti.

26. Įtraukti į namų ruošą. Padėdamas virtuvėje vaikas gerins matematikos ir motorinius įgūdžius.

27. Tėčio pareigos apima ir namus. Jei esate tėtis, plaudamas indus, tvarkydamas skalbinius ar švarindamas namus galite išauginti dukteris, kurioms atsivers daugiau karjeros galimybių nei augančioms šeimose, kur tik mama atsakinga už visą buitį.

28. Kalbėti apie jausmus. Skatinkite vaiką kalbėtis apie savo ir kitų jausmus, kad išmoktų empatijos ir santykių kūrimo.

29. Pasakoti istorijas. Papasakokite apie įdomius atsitikimus, kurie jums nutiko, savo vaikystės nuotykius ir kitas gyvenimo pamokas – taip jas perduosite savo vaikui.

(Paremta Achievement Gap Initiative (Harvardo universitetas), Association of Prep Schools, Yuko Munakata (Kolorado universitetas) ir kitais moksliniais darbais bei įžvalgomis)

Mano išsaugoti straipsniai