JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Ką svarbu žinoti

Ką svarbu žinoti, jei vaikas naktį šlapinasi į lovą

Susirūpinusi mama klausia, ar laikas sunerimti, jei šešiametis sūnus kartais naktį pasišlapina į lovą. Mama pastebėjo, kad taip nutinka po intensyvios dienos.


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, 10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Konsultuoja individualiosios psichologijos konsultantė Milda Čeikienė, www.adleris.lt.

Sveika Rasa,

panašu, kad kalbate apie naktinę enurezęšlapimo nelaikymą nakties metu. Apie šią ligą daug informacijos galima rasti internete. Jos priežastis gali būti tiek fiziologinė, tiek psichologinė. Jei klausiate čia – vadinasi jau kelia rūpestį ir todėl rekomenduočiau pirmiausia pasikalbėti su specialistais apie fiziologines šios ligos priežastis.

Pirma pasitarti reiktų su šeimos gydytoju. Einant pas šeimos gydytoją turėtumėt būti pasiruošusi atsakyti į tokius klausimus: ar nuo gimimo vaikas šlapinasi, ar buvo pertrauka, ar dienomis irgi atsitinka „nelaimės“, kaip pietų miego metu? Kiek kartų per dieną vaikas šlapinasi? Ar yra Jūsų, ar vyro šeimoje giminaičių, kurie šlapinosi į lovą, jei taip – kada nustojo? Pradėti pildyti sausų ir šlapių naktų kalendorių.

Šeimos gydytojas, atlikęs reikiamus tyrimus (pvz.,šlapimo tyrimą, echoskopiją), greičiausiai nusiųs pas urologą, nefrologą ar kt. specialistus patikrinti ar nėra kokio uždegimo. Fiziologinės priežastys gali būti labai įvairios – prilipusi apyvarpė ir po ja kaupiasi nešvarumai, kurie sukelia uždegimą. Gali būti inkstų, šlapimo takų ar pūslės uždegimai, kurie gydomi antibiotikais, kitais vaistais.

O gali būti ir su hormonais susijusios priežastys, kurios dažniausiai yra paveldimos. Tokias ligas gydo nefrologas. Noriu paskubėti nuraminti – tai labai dažna problema net iki 12 metų, ypač tarp berniukų. Daugelis iš šios nelaimės „išauga“ lytinio brendimo metu. Brendimo metu antinksčiai „suauga“ ir pradeda gaminti hormoną, kuris atsakingas už šlapimo koncentravimą nakties metu. Dažnesni apsilankymai tualete gali reikšti šlapimo takų ar pūslės uždegimus.

Jei sūnus kontroliuoja šį procesą dienos metu ir nelaimės atsitinka tik nakties metu (kaip jūs rašote), tuomet jūs galite padėti savo aktyviajam sūnui. Tikriausiai iš karto pagalvojote apie žadinimą, kėlimą, nešimą į tualetą? Deja, kaip tik šito nerekomenduojama daryti, nes taip jūs reflekso lanko nepadėsite sudaryti, nes žadinsite tada, kada atsibusite pati, nepriklausomai nuo to, kada vaikas iš tiesų pradėjo „plaukti“.

Na, o jei vaikas tikrai nori būti žadinamas, ir tikrai jam nemalonu miegoti šlapioje lovoje, tai yra elektroniniai prietaisai – naktiniai žadintuvai. Vienas populiariausių yra Malem firmos. Šie „rėksniai“ (kaip aš juos vadinu) pradeda skleisti garsus – labai garsius ar tik vibraciją, kurie pažadina vaiką ir tėvelius kai tik nukrenta pirmieji lašai į kelnaites ar ant specialaus patiesalo. Tada jūs turite padėti vaikui atsikelti, išjungti „rėksnį“, palydėti iki tualeto ir pagelbėti vėl jį užsisegti.

Ir, aišku, čia nekalbame apie 1-2 naktis. Geriausiu atveju reikia 2-3 savaičių, o gal net pusmečio jūsų visos šeimos kantrybės per šias bemieges naktis. Bet dar kartą primenu – labai svarbu, kad naudojant šį prietaisą vaikas pats būtų motyvuotas, kad jis pats labai norėtų nebesišlapinti, o ne tik todėl, kad mamai atsibodo plauti patalynę ar gėda prieš gimines, klasiokų tėvelius, kurie kviečia į svečius su nakvyne.

Jei, Rasa, Jums yra gėda, nemalonu, neramu, tuomet geriausia būtų pasikalbėti apie tai su konsultantu, psichologu.

Kartu su tuo stebuklingu „rėksniu“ į namus turės atkeliauti ritmas. Ypač vakarienės, paskutinių skysčių gėrimo meto ir pastovaus migdymo laiko. Paprastai vaikai prišlapina gilaus miego metu. Tad jei sūnus nueis miegoti laiku, neprigėręs, neprisidūkęs, nepervargęs, tuomet jis greičiausiai išmiegos iki ryto sausas arba pabus naktį, kad nueitų į tualetą pasišlapinti.

Yra ir natūralių žolinių ar homeopatinių preparatų, padedančių palengvinti šiuos simptomus. Spanguolės, bruknių lapai, asiūklio žolės vonelės ir kt. Geriausia neužsiimti savigyda, o pasitarti su gydytoju.

Pagalvokite, gal vaikas ko neseniai išsigando, ar pažiūrėjo baisų filmą prieš naktį, o gal tėveliai vakaro žinias apie visas Lietuvoje ir pasaulyje įvykdytas žmogžudystes, prievartavimus žiūri kartu? Pakalbėkite apie jo baimes, išvėdinkite, nuraminkite vaiką. Nukaukite visas įsivaizduojamas pabaisas jo kambaryje ir susikurkite ramų migdymo bei kėlimosi ritualą.

Atsispirkite ryte pagundai išlieti susikaupusią nuoskaudą, baimės pagimdytą pagiežą ant vaiko. O jei taip yra, tuomet kalbėkitės apie tai saugioje erdvėje, išsipasakokite, nuleiskite garą kitur, ne ant vaiko, kad galėtumėte reaguoti adekvačiai.

Kantrybės Jums.