Vaikų sveikata, valgymo įpročiai ir kūno linijos priklauso tik nuo tėvų, nors apkūnių vaikų tėvai dažnai tik skėsčioja rankomis, nežinodami, ko griebtis. Dietologai pataria patyrinėti savo valgymo įpročius ir nebedaryti svarbiausių klaidų, kurios tukina jūsų atžalas.
Mitybos įpročius tėvai diktuoja vaikams, o ne atvirkščiai
„Dėl savo mitybos įpročių esu dėkinga mamai, – sako Angela Lemond, JAV mitybos akademijos profesorė. – Ji kiekvieną vakarą gamindavo man sveiką vakarienę, kurią privalėdavo valgyti visa šeima. Niekada neturėjau sveikatos problemų dėl neteisingos mitybos, nes taip buvau auklėta”.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kokio amžiaus vaikai labiausiai pavydi gimusiam broliui ar seseriai?
Kas atsitinka, kai vaikams sakome NE?
A. Lemond pabrėžia, kad tėvai turėtų gerai žinoti, kokios yra jų pareigos ir vaikų teisės. „Ne vaikai turi diktuoti valgymo įpročius, o – tėvai. Dažnai šie vaidmenys susikeičia, nors taip neturėtų būti.
Tėvų pareiga patiekti vaikams šviežio ir sveiko maisto kiekvieną dieną. Vaikai gali valgyti arba nevalgyti, bet atsisakę jie turi žinoti, kad alternatyvų nebus. Jei jūsų vaikas nevalgo vakarienės, neturite jam gaminti dar vienos. Tegu vaikas alkanas laukia pusryčių”, – pataria dietologė.
Versti valgyti negalima
Profesorė taip pat pabrėžia, kad negalima vaiko versti valgyti, jei šis nenori. „Alkis yra natūralus maisto normuotojas. Ir vaikai ir suaugę turi valgyti tik tada, kai jie yra alkani. Nepatariu versti vaiko suvalgyti visko, kas yra lėkštėje, nes sveikos mitybos įprotis – nustoti valgius, vos pajutus sotumo jausmą. Puiku, jei jūsų atžala gali susilaikyti nuo persivalgymo net valgydamas skaniausią patiekalą. Pagirkite, o ne verskite ištuštinti lėkštę”, – sako A. Lemond.
Ji taip pat pataria suteikti vaikams galimybę paragauti kuo daugiau įvairaus maisto, nes tik taip jie mokės pasirinkti iš didelės maisto įvairovės ateityje.
9 patarimai kiekvienai šeimai
A. Lemond kartu su mokslininkų komanda sudarė sąrašą patarimų, kurie padės tėvams auginti sveikus vaikus ir ugdyti teisingus mitybos įpročius:
– Besilaukiančios moterys turėtų stebėti savo mitybą ir kūno svorį, nes per didelis svoris ir netinkama mityba nėštumo metu, neigiamai veikia kūdikio svorį. Būsima mamytė vertėtų kartu su gydytoju stebėti savo svorį, atidžiai rinktis produktus ir pakankamai fiziškai judėti.
– Krūtimi maitinančios moterys turi valgyti kuo daugiau įvairių vaisių ir daržovių. Pastebėta, kad kūdikių kūno svoris ir sveikata tiesiogiai susiję su maitinančios mamos mitybos įpročiais. Taip pat įvairų maistą valgančių mamų vaikai būna mažiau išrankūs.
– Leiskite mažyliams valgyti rankomis. Tyrimai rodo, kad šaukštu maitinami vaikai dažniau kentėjo nuo antsvorio.
– Išrankiam vaikui duokite kuo dažniau paragauti nemėgstamo maisto. Skaičiuojama, kad vidutiniškai po 15 kartų, dauguma vaikų pamėgsta iki tol nemėgtus produktus.
– Prie stalo nežiūrėkite televizoriaus, šis įprotis skatina suvalgyti daugiau nei telpa.
– Valgykite su savo atžalomis. Tyrimai rodo, kad su šeima valgantys vaikai pasižymi sveikesniais valgymo įpročiais.
– Jei turite antsvorio, numeskite nereikalingus kilogramus, nes tėvų pavyzdys vaikams yra geriausia pamoka.
– Nelaikykite namuose nesveiko maisto.
– Su visa šeima reguliariai užsiimkite fiziškai aktyvia veikla.