JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kiek suvalgyti druskos

Kiek suvalgyti druskos, kad nesusigadintume sveikatos?

Vaikams būtina sumažinti suvartojamos druskos kiekį – teigia sveikatos specialistai, pastebintys, kad per daug druskos valgantys vaikai kenkia savo sveikatai.

Vaikams būtina sumažinti suvartojamos druskos kiekį

Padidėjęs kraujo spaudimas yra ne tik suaugusiųjų sveikatos problema. Šiuo metu visame pasaulyje pastebima arterinio kraujospūdžio didėjimo tendencija ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų. Atsižvelgiant į tai, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai informuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė naujas druskos suvartojimo mažinimo suaugusiems ir vaikams gaires.

TAIP PAT SKAITYKITE:

9 priežastys, kodėl vaikui smirda iš burnos

Pirmą kartą nustatyta, kiek druskos gali suvartoti vyresni kaip dvejų metų vaikai

Vyresni vaikai dažniausiai vartoja tuos pačius maisto produktus kaip ir suaugusieji, todėl PSO į druskos vartojimo mažinimo rekomendacijas pirmą kartą įtraukė ir 2-15 metų vaikus.

Kaip pažymi NMVRVI Mitybos skyriaus vyriausioji specialistė Vita Gapšytė, pateiktos rekomendacijos netaikomos motinos pienu maitinamiems vaikams (0-6 mėn. amžiaus) ir 6-24 mėnesių amžiaus vaikams, kurie kartu su motinos pienu yra pradedami maitinti ir papildomai, kadangi šios amžiaus grupės vaikams druskos vartojimas turėtų būti smarkiai ribojamas.

Kodėl vaikams būtina sumažinti druskos suvartojimą?

Nors vaikams padidėjusio kraujo spaudimo priežastimi dažniausiai būna įvairios ligos (širdies, inkstų), tačiau vis dažniau vaikams, kaip ir suaugusiems, padidėjęs kraujo spaudimas išsivysto dėl antsvorio, mažo fizinio aktyvumo ir netinkamos mitybos. Per didelis suvartojamos druskos kiekis yra vienas iš netinkamos mitybos komponentų.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad vaikai, kurie vartoja per daug druskos, turi 2-3 kartus didesnę tikimybę sirgti hipertenzija nei vaikai, kurie suvartoja mažiau druskos. Gretutiniai veiksniai, tokie kaip antsvoris arba nutukimas, vaikams, kurie vartoja per daug druskos, padidėjusio kraujo spaudimo atsiradimo riziką padidina daugiau nei tris kartus.

Hipertenzija vaikystėje yra susijusi su per dideliu kraujo spaudimu ir suaugus, o tai reiškia, kad tokie vaikai turi didelę riziką ne tik vaikystėje sirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, bet ir suaugus sirgti hipertenzija ir su ja susijusiomis ligomis (miokardo infarktu, insultu). Sumažinus druskos (natrio) suvartojimą, sumažėja kraujo spaudimas tiek suaugusiems, tiek ir vaikams.

Koks druskos kiekis vaikams nepavojingas?

Anot V. Gapšytės, mokslininkai rekomenduoja, kad 2-15 metų amžiaus vaikai, taip pat kaip suaugusieji, suvartotų mažiau nei 5 g druskos per dieną, tačiau vaikams šis druskos kiekis turi būti koreguojamas atsižvelgus į vaiko energijos poreikius: jei vaiko suvartojamos energijos kiekis yra toks pat kaip suaugusio žmogaus, tuomet ir druskos, gaunamos su maistu, kiekis turėtų būti toks pat kaip ir suaugusiems skirtose rekomendacijose.

Rekomenduojama sumažinti druskos suvartojimą iki 5 g, kadangi moksliniais tyrimais nustatyta, kad toks druskos kiekio sumažinimas efektyviai sumažina kraujo spaudimą. Tų vaikų (2-15 m.), kurių energijos poreikiai yra mažesni nei suaugusiųjų, suvartojamas druskos kiekis turėtų būti dar mažesnis nei suaugusiems, tai yra mažesnis nei 5 g per dieną.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo specialistai primena, kad vaikystėje formuojami mūsų mitybos įpročiai, todėl siekiant sveikai maitintis, būtina ne tik sumažinti druskos suvartojimą, bet ir kelis kartus per dieną (kartu su pagrindiniais valgymais arba užkandžiais) valgyti daržoves ir vaisius, grūdinius produktus, kadangi šie produktai puikus vitaminų, mineralinių medžiagų bei energijos šaltinis. Rekomenduojama vengti riebių bei daug paprastųjų angliavandenių (cukrų) turinčių produktų. Taip pat būtina nepamiršti, kad kasdien reikia išgerti 6-8 stiklines vandens, patariama vengti saldžių gazuotų gėrimų.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI