Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gydytoja atsako į dažniausius tėvų klausimus apie ausų uždegimą

Gydytoja atsako į dažniausius tėvų klausimus apie ausų uždegimą

Gydytoja Rūta Maciulevičienė atsako į dažnai pasikartojančius tėvų klausimus apie ausų uždegimą: kodėl kai kurie vaikai juo serga itin dažnai ir ar galima šios nemalonios ligos išvengti?

Ar ausų uždegimu gali sirgti ir kūdikiai?

Gali. Ypač tie, kurie labai atpylinėja, kartais net per nosį, kuriems yra refliuksas. Dėl šios priežasties per Eustachijaus vamzdį skrandžio turinio gali patekti ir į ausį. Taip gali patekti ir bakterijų. Pati dažniausia priežastis yra kvėpavimo takų užkrečiamosios ligos. Viena jų komplikacijų yra ausies uždegimas.

Ar tiesa, kad ausies uždegimai linkę kartotis?

Taip, ypač jeigu tam yra anatominės sąlygos, nes vaikai virusinėmis kvėpavimo takų ligomis serga dažnai. Iki penkerių metų serga vidutiniškai šešis kartus per metus, būna vaikų, kurie serga ir 12 kartų. Dažniausiai ausies uždegimas kartojasi tiems mažyliams, kurių adenoidai labai išvešėję arba yra tam tikrų anatominių ypatumų, pavyzdžiui, labai siauras Eustachijaus vamzdis, kuris užsiblokuoja prasidėjus slogai. Tada pro sulipusias sieneles labai lengvai į ausį patenka bakterijų. Vaikui augant vamzdelis didėja, vertikalėja ir mažėja ausyčių bėdų. Jeigu užsikemša vaikučio nosytė, užsikemša ir ausų ventiliacija.

Ar gali ausies uždegimas išsivystyti dėl prastos nosies higienos?

Nosį vaikui reikia valyti. Jeigu užsikemša, sekretą reikia išsiurbti, bet tai ne visada padeda. Jeigu nosis bus užsikimšusi ir neišvalyta, kūdikis per ją negalės kvėpuoti. Bet jeigu visi audiniai yra išburkę ir ištinę, raudoni ir gaminasi labai daug sekreto, tai vis tiek nosytė bus užkišta, net ir ją siurbiant.

Ar kepurė gali apsaugoti nuo ausies uždegimo?

Šis prasideda ausies viduje – ne išorėje. Niekas neįpučia uždegimo pro ausis. Manyčiau, yra netgi priešingai. Juk ausų uždegimas yra sutrikusios ventiliacijos liga, tad ausyčių nereikėtų užkimšti. Nereikia dėti ir vatos į jas. Na, nebent ausies būgnelis sprogo, tada galima užkimšti ausytę, kad pūlių tekėjimas nebūtų itin nemalonus, bet geriau išvalyti ir sudaryti sąlygas jiems ištekėti. Svarbiausia uždegimo priežastis ir yra ta, kad ji užkimšta iš vidaus, iš nosies pusės, tad užkimšę ją ir iš išorės padėtį tik pabloginsime. Nepamirškime, kad bakterijos geriausiai veisiasi ten, kur šilta, drėgna ir tamsu. Tad užkimšdami ausį ir laikydami ją šiltai sudarome puikias sąlygas daigintis bakterijoms.

Kepurės šalto klimato zonoje reikia tam, kad apsaugotų nuo peršalimo. Apie 60 proc. šilumos vaikai juk atiduoda per galvą. Todėl kai lauke šalta, kepurės reikia. Tačiau kambaryje jos kūdikiui nereikia.

Dėl kokių priežasčių sprogsta būgnelis?

Iki antibiotikų eros ausų uždegimą gydydavo taip: ausis užkimšdavo, dėdavo kompresus, laikydavo šiltai, kad greičiau susprogtų būgnelis ir ištekėtų pūliai. Taip sumažėdavo labai stiprus skausmas ir žmogus greičiau pasveikdavo. Dabar, jei ausies būgnelis sprogsta, tai laikoma gydytojo darbo broku. Vadinasi, jis laiku nepaskyrė antibiotikų. Susprogęs būgnelis sugyja, bet lieka randas, jis matyti visą gyvenimą. Jeigu ausies būgnelis daug kartų sprogsta ir teka pūliai, gali pažeisti ir vidinę ausį bei klausą.

Daug kur Europoje ir pasaulyje būgnelyje padaromas nedidelis pjūviukas ir įkišamas vamzdelis tam, kad būtų atnaujinta ausies ventiliacija. Šiais laikais niekas ne tik neužkemša jos, priešingai, stengiamasi, kad ausis vėdintųsi. Yra žmonių, kurie serga alerginiais rinitais, kurių nosis nuolat užburkusi, tad jiems vamzdeliai įdedami, kad nesutriktų klausa, ausys būtų kuo geriau ventiliuojamos. Ausies uždegimai nebesikartoja.

 Kaip pastebėti, kad mažylis susirgo ausies uždegimu?

Tėvai gali įtarti, kad jis prasideda, jeigu vaikas karščiuoja, klykia ir neduoda prisiliesti prie ausytės. Jeigu tik ją tampo, tai dažniausiai nieko nereiškia, bet jeigu griebiasi už galvos arba neduoda prisiliesti, galima įtarti, kad būgnelis yra išpūstas ir greičiausiai netrukus sprogs. Labiausiai skauda, kai būgnelis yra tempiamas. Uždegimą galima įtarti ir tada, jeigu vaikas slogavo maždaug savaitę ir po to staiga sukarščiuoja, pakyla aukšta temperatūra.

Mažiems vaikams ausies uždegimą sunku įtarti. Mažas vaikas gali ne tik karščiuoti, bet ir vemti, skųstis pilvo skausmu. Svarbiausia, kad tėvai ligonį nuvežtų pas gydytoją, ypač jei serga ne pirmą dieną, karščiuoja ir atsirado aštrus veriantis skausmas. Bet kai prasideda skausmas, ausies uždegimas jau yra įsisenėjęs.

Ar ausies uždegimas visada gydomas antibiotikais?

Ne visada. Maždaug 30 proc. atvejų pavyksta išgydyti be antibiotikų. Bet tai virusiniai uždegimai. Tačiau vis tiek gydytojas turi apžiūrėti būgnelį ir nuspręsti, kaip toliau gydyti. Bet jeigu bendra vaiko būklė bloga, t. y. jam pakyla aukšta temperatūra, vargina stiprus skausmas, nevalgo, yra vangus, tokiu atveju antibiotikų skiriama iš karto. Reikalingi plataus spektro, pakankamai stiprūs antibiotikai. Jeigu namuose stipriai suskausta ausį, galima duoti vaistų nuo skausmo, ypač jeigu vaikas dar ir karščiuoja. Būtina gydytojo apžiūra ir paskirtas gydymas. Ausų lašiukai skiriami tik gydytojo, jei ausies būgnelis nėra trūkęs.

Mano išsaugoti straipsniai