53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje ligonių skaičius priklauso ir nuo metų laiko

Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje ligonių skaičius priklauso ir nuo metų laiko

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje praėjusių metų pabaigoje duris atvėrė šiuolaikinis, modernus, naujai rekonstruotas Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius. 

Neatpažįstamai pasikeitusios senos sudėtingos būklės patalpos, bauginusios ne tik trūkusiais vamzdžiais ir bet ir krintančiu lubų bei sienų tinku, virto erdviomis patalpomis su modernia medicinos įranga, naujais baldais, sienas puošiančiais dailininkų paveikslais. Skyriaus vedėja pediatrė Liuda Gražina Bekerienė sako, jog ir ligoniukai greičiau sveiksta, tėveliai mažiau jaudinasi, o gydytojai labiau pasitiki savo jėgomis, kai gali dirbti šiuolaikiškomis sąlygomis.

Sergančiųjų nemažėja

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika sako, jog skyriaus rekonstrukcija atlikta ypač laiku, nes pacientų srautas, uždarius visų apskrities gydymo įstaigų vaikų ligų skyrius, labai padidėjo. Iki šiol daugelį metų dirbti teko ankštose patalpose, pasenusia įranga. Gydymo įstaigos vadovas dėkingas patyrusioms medikėms, ilgus metus pasiaukojamai dirbusioms vaikų sveikatos labui ir linki dar daug sėkmingų nelengvo darbo metų, kai dirbo sąlygos pasikeitusios kardinaliai.  

Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus durys atsiveria ne tik Šiaulių miesto bei apskrities, bet ir visos šalies mažiesiems gyventojams, prireikus medikų pagalbos. Šiame skyriuje teikiama ambulatorinė pagalba, stebėjimo paslaugos, hospitalizavimas. Skyriaus vedėja L. G. Bekerienė sako, jog per metus skyriuje pabuvoja 10000-14000 pacientų.

Pacientų skaičius priklauso ir nuo metų laiko. Šaltuoju metų laiku, kai siaučia gripas ir kitos pavojingos infekcijos bei virusai, per parą į Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių atvykdavo apie 80 pacientų. Šiuo metu registruojama apie 40-30 pacientų.

„Dideli srautai pacientų stebimi gripo sezono metu, savaitgaliais, kinta ir tėvelių požiūris į sveikatos apsaugą. Šios ir daugelis kitų priežasčių skatino perorganizuoti skyriaus darbo pobūdį, perskirstyti personalo funkcijas”, – sako skyriaus vedėja.  

Karščiuojantys, kosintys, nežymiai išberti ar kitos nesunkios patologijos varginami vaikai yra bene dažniausi skyriaus pacientai. Ypač jų daugėja savaitgaliais ir per šventes, kai pirminės sveikatos priežiūros įstaigose nedarbo diena. Nerimas dėl mažylio sveikatos ir skatina skubėti į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, kur laukiamas kiekvienas ligos užkluptas mažylis.

Pagalba pagal kategorijas

Į Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių vienu metu gali patekti skirtingų būklių vaikai. Vieną gali varginti tik aukšta temperatūra, o kitas gali būti patyręs traumą ar užkluptas sunkios somatinės ligos, dėl kurios išsivystė kvėpavimo nepakankamumas, širdies veiklos sutrikimas ar kita sunki būklė. Tad ne tik medicinos personalui, bet ir skyriaus pacientams ir jų tėveliams svarbu suprasti, kad didžiuliame pacientų sraute visada esama vaikų, kuriems reikalinga labai skubi medicinos pagalba.

Skyriaus vedėja vaikų pediatrė L. G. Bekerienė sako, jog vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, laikomasi svarbiausio darbo organizavimo principo, ligonius skirstyti į skubumo kategorijas. Laikantis šio principo pagalba mažiesiems pacientams teikiama ne pagal atvykimo į skyrių laiką, bet pagal būklės sunkumą.

Pediatrai naudoja specialias spalvotas juosteles, kuriomis ir pažymi paciento sunkios ligos tikimybės riziką.

I kategorijai priskiriami ir raudona spalva žymimi ypač sunkios būklės pacientai, kuriems pagalba teikiama nedelsiant.

II kategorijai ir oranžine spalva žymimi pacientai kiek lengvesnės būklės, kuriems pagalba turi būti pradedama teikti per dešimt minučių. Abiejų kategorijų pacientams pagalba teikiama intensyvios terapijos kabinete, iš kur jie perkeliami į Vaikų intensyviosios terapijos skyrių.

III kategorijai (geltona spalva) skiriami pacientai, kuriems būtina skubi medicinos pagalba, suteikiama per 30 minučių. IV- žalios spalvos kategorijos pacientams nereikalinga skubi medicinos pagalba, jų apžiūra vykdoma per 60 minučių. 

„Nuoširdžiai suprantame tėvų ar globėjų, laukiančių eilės su kosinčiu ar karščiuojančiu vaiku, nerimą. Tačiau žvelgiant mediko profesionaliu žvilgsniu, situacija suprantama kiek kitaip. Jei pagalba bus teikiama pagal pacientų atvykimo laiką, tai medikai gali nebeturėti jokių galimybių padėti ypač sunkios būklės ligoniams”, – pastebi patyrusi medikė.

Naujos patalpos, moderni įranga

Vaikų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje ambulatorinė pagalba, stebėjimo paslaugos, bei hospitalizacija nuo šiol teikiamos moderniose patalpose, naudojant šiuolaikišką įrangą.

Trejus metus trukusios skyriaus rekonstrukcijos metu įrengtos 840 kv. m. ploto patalpos. Iš valstybės biudžeto rekonstrukcijai skirta 1,216 milijono eurų. Šių lėšų pakako ir patalpų remontui, ir naujai įrangai įsigyti.

Skyriuje įrengta pacientų laukimo salė, trys apžiūrų kabinetai, procedūrų kabinetas, slaugytojų poste įrengta moderni gyvybinių funkcijų monitoravimo sistema, yra atskira patalpa pokalbiams su pacientų artimaisiais.

Kai pacientui skiriama stebėjimo paslauga, jis guldomas į stebėjimo palatą, kurioje įrengti monitoriai, kriauklės, staleliai, drabužinės. Skyriuje įrengtos aštuonios stebėjimo palatos, kuriose, medikų sprendimu, pacientas gali būti stebimas nuo 4 iki 24 valandų. Stebėjimo metu atliekami reikiami tyrimai, nustatoma preliminari diagnozė ir skiriamas gydymas. Pasak skyriaus vedėjos L. G. Bekerienės, jei stebėjimo palatos pacientui, nustačius diagnozę ir suteikus reikiamą pagalbą, būklė gerėja, jam skiriamas ambulatorinis gydymas ir jis vyksta namo. Tuo atveju, kai paciento būklė negerėja, reikalinga daugiau tyrimų ir ilgesnio gydymo, skiriamas stacionarinis gydymas.

Ypač sunkios infekcinės ligos atveju, pacientas, atvežtas greitosios medicinos pagalbos automobiliu, guldomas į lakių infekcijų palatą (boksą), kurioje įrengtas švarinimo kambarys, dušas. Yra lova ir sergantį vaiką slaugančiam asmeniui.

Įrengta ir intensyvios terapijos palata, kur teikiama skubi pagalba ypač sunkios būklės pacientams, kai diagnozuojama I kategorijos kvėpavimo obstrukcija, širdies ar kraujotakos sutrikimas, šokas, užsitęsę traukuliai, sutrikusi sąmonė ir vaiką reikia gaivinti. Suteikus reanimacinę pagalbą vaikas skubiai vežama į klinikos Vaikų intensyviosios terapijos skyrių.

Intensyviosios terapijos palatoje teikiama pagalba ypač sunkios būklės ligoniams, kurių gyvybei gresia pavojus.
Intensyviosios terapijos palatoje teikiama pagalba ypač sunkios būklės ligoniams, kurių gyvybei gresia pavojus.
Zitos Katkienės nuotr.

Patogu dirbti, jauku ilsėtis

Vos peržengęs pro Vaikų priimamojo-skubiosios pagalbos skyriaus duris, patenkate į erdvų fojė. Jo kaip ir kitų skyriaus patalpų sienas puošia Šiauliuose kasmet vykstančio festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika 2017″, paveikslai. 

Didžiulis patogumas medikų personalui ir pacientams – rekonstrukcijos metus pastatytas priestatas greitosios medicinos pagalbos automobiliui. Nuo šiol ir pacientui, ir jį pasitinkantiems bei atlydintiems medikams, nebereikia eiti per lauką.

Skyriaus vedėja L. G. Bekerienė džiaugiasi ir sukurtomis puikiomis sąlygomis dirbti ir ilsėtis medikams. Įrengti jaukūs kabinetai, erdvus poilsio kambarys. Graži aplinka, pasak specialistės, skatina visus pasitempti, dirbti geriau, labiau pasitikėti savo jėgomis ir jausti didesnį pasitenkinimą savo darbu.

„Nerimaujančius tėvelius paraginu pasidžiaugti gražiomis patalpomis, nusiraminti ir pasikliauti medikų profesionalumu, nes jie pasiryžę padaryti viską, kad pacientui būtų suteikta reikiama pagalba”, – sako skyriaus vedėja L. G. Bekerienė.

Mano išsaugoti straipsniai