Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Atsisakoma popierinių pažymų apie vaikų sveikatą

Atsisakoma popierinių pažymų apie vaikų sveikatą

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei tėvų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atsisako perteklinių pažymų ir tobulina jų turinį. Dalis naujovių bus įdiegta dar šiemet, kitos – kitąmet.

Jas įdiegus, ugdymo įstaigoms bus suteikiama daugiau reikalingos informacijos, padėsiančios ugdyti vaikus pagal jų sveikatos būklę. Tėvams specialiai dėl popierinių pažymų nebereikės varstyti gydymo ir ugdymo įstaigų durų, nes viskas bus elektroninėje erdvėje ir lengvai pasiekiama. 

Tai reiškia, kad vis daugiau sveikatos priežiūros paslaugų keliasi į elektroninę erdvę. Tai ne tik neišvengiama gyvenant technologijų aukso amžiuje, bet ir kur kas patogiau tiek medikams, tiek ugdymo įstaigų atstovams, tiek tėvams. 

Taigi nuo šių metų rugsėjo atsisakoma 094/a pažymų, kuriomis pateisinamas vaikų neatvykimas į ugdymo įstaigą, o vaiko sveikatos pažymėjimai nuo kitų metų bus išrašomi tik elektroniniu būdu. Be to, koreguojamas ir šių bei su jomis susijusių kitų pažymų turinys, kad gydytojai jas galėtų kur kas greičiau užpildyti, galėtų daugiau laiko skirti pacientams, o eilės už jų durų trumpėtų. 

Šie pakeitimai parengti ir teikiami derinti visuomenei, o baigus derinimo procedūras, naujovės bus patvirtintos sveikatos apsaugos ministro įsakymais. 

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, nors iš pažiūros šie pokyčiai yra nedideli, bet jie palies labai daug žmonių. Tad labai prašome tėvų, pedagogų ir gydytojų bendruomenės kantrybės ir susitelkimo prisitaikant prie pokyčių, kurių naudą pajus visi, kai teks mažiau varstyti įstaigų duris.

„Perteklinės, tiesiogiai su sveikatos priežiūra nesusijusios funkcijos ilgina eiles pas gydytojus. Net rimtai sergantys pacientai priversti ilgiau laukti gydytojų konsultacijų, siuntimų tyrimams, gydymo paskyrimo. Ypač tai aktualu per užkrečiamųjų sezoninių ligų protrūkius. Maža to, tėvai, turintys gauti šias pažymas, sveikus ar besveikstančius vaikus turi atsivesti į gydymo įstaigas ir rizikuoti, kad jie vėl susirgs. Mūsų siūlomos naujovės leis užtikrinti, kad to nebereikėtų daryti“, – sako ministras A. Veryga.

Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjungos atstovė, šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė džiaugiasi pirmaisiais pokyčiais mažinant administracinę naštą šeimos gydytojo praktikoje. Naujai įsigaliosiantys pasikeitimai leis greičiau ir efektyviau vykdyti vaikų profilaktinius patikrinimus. 

„Daug metų nebuvo peržiūrimi šeimos gydytojo darbą reglamentuojantys teisės aktai, o šeimos gydytojai perkrauti įvairių medicinos formų pildymu ir dokumentavimu. Tikimės, kad šie pirmieji žingsniai yra gera pradžia įvardinant konkrečias problemas pirminėje sveikatos priežiūroje, kurie paskatins ateityje įgyvendinti ir kitas biurokratiją šeimos gydytojo darbe mažinančias priemones. Taip pat LŠGPS tikisi, kad jau nuo birželio bus aktyviai SAM sprendžiami šeimos gydytojo darbo krūvio, pirminės sveikatos priežiūros finansavimo didinimo ir kiti aktualūs klausimai“, – sako G. Baršauskienė.

SAM ir kitų institucijų specialistų bei ekspertų nuomone, šios pažymos yra brangi biurokratinė našta, palaikanti nepasitikėjimu grįstą kultūrą, todėl, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės, būtina didinti tėvų atsakomybę ir labiau pasitikėti tėvais, ieškoti brandesnių bendravimo ir bendradarbiavimo modelių. 

„Gerokai sumažinus administracinę naštą sveikatos priežiūrai sutaupytas laikas galėtų būti skirtas vaikų sveikatos priežiūros veiksmingumui didinti, daugiau laiko skirti sergančio vaiko konsultacijai. Tad savivaldybės turės rasti kitus įrankius ugdymo įstaigų finansų administravimui – būtent šiai funkcijai buvo naudojamos 094/a pažymos. SAM apie tai jau informavo Lietuvos savivaldybių asociaciją, Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, ugdymo įstaigas atstovaujančių NVO atstovus“, – sako viceministrė L. Jaruševičienė.

094/a pažyma nebebus išduodama ir studentams, kurie dėl ligos, gydytojui ar gydytojų konsultacinei komisijai rekomendavus, arba dėl nėštumo ir gimdymo ar dėl sergančio vaiko priežiūros negali atvykti į egzaminą arba nori gauti akademines atostogas. Tam jiems bus išduodamos kitos formos. 

Nuo kitų metų bus išrašomas tik elektroninis vaiko sveikatos pažymėjimas. Jame bus atsisakyta perteklinės informacijos, tokios kaip vaiko susirgimo diagnozė, tačiau bus pateikiamos rekomendacijos, kurių turėtų laikytis ugdymo įstaigos užtikrindamos vaiko sėkmingą dalyvavimą ugdymo procese. Jei ugdymo įstaigos dėl kažkokių priežasčių negalės matyti elektroninio pažymėjimo, medikas galės jį tiesiog atspausdinti ir perduoti tėvams.

Be to, siekiant tinkamai nustatyti vaikų ir paauglių kūno masės indeksą (KMI), turintį įtakos vaiko sveikatai ir raidai, medikams bus pateikta tikslesnė jo nustatymo lentelė. Ši lentelė parengta vadovaujantis Tarptautinės kovos su nutukimu darbo grupės IOTF nustatytomis Tarptautinėmis kūno masės indekso (KMI) ribinėmis vertėmis, kurios yra pritaikytos vaikams pagal amžių ir lytį. 

Perėjimas prie elektroninių pažymų leis kasmet sutaupyti apie 400 tūkst. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Dar apie 1,2 mln. eurų bus sutaupoma atsisakius 094/a pažymų, kuriomis pateisinamas vaikų neatvykimas į ugdymo įstaigą. Šios lėšos galės būti kreipiamos kitoms sveikatos sistemai reikmėms.

Derinti pateikti sprendimai priimti kartu su Higienos instituto, Valstybinės ligonių kasos, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos, Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjungos, Lietuvos medikų sąjūdžio, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Nacionalinės gydymo įstaigų asociacijos atstovais, dalyvavusiais darbo grupėje.

Mano išsaugoti straipsniai