JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Vaikų reumatologė skatina medikus dažniau pagalvoti apie reumatines ligas

Vaikų reumatologė skatina medikus dažniau pagalvoti apie reumatines ligas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų konsultacijų poliklinikoje pradėjo dirbti vaikų reumatologė. Ši naujovė pradžiugino ne tik pacientus ir jų tėvelius bei globėjus, bet ir medikus. Pirmąją darbo dieną vizito pas gydytoją laukė 13 pacientų. Nors skaičius magiškas, vaikų reumatologė Arūnė Ramanauskienė viliasi realių pokyčių gydant vaikų reumatines ligas.

Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotojos dr. Margaritos Valūnienės teigimu, iki šiol reumatologo konsultacijoms ar vos valandą trunkančioms procedūroms vaikai buvo siunčiami į kitų miestų gydymo įstaigas. Jauna gydytoja reumatologė Arūnė Ramanauskienė pasirengusi dirbti pagal naujausias metodikas ir tikisi, kad šeimos gydytojai bei įvairių sričių specialistai, diagnozuodami ligą, dažniau pagalvos ir apie reumatines ligas.

Apie vaikų reumatologiją nesvajojo

Kuršėnuose (Šiaulių raj.) gimusi ir augusi Arūnė mediciną pasirinko sekdama mamos, šeimos gydytojos Rimos Katkienės, dirbančios su vaikais ir su suaugusiais Kuršėnų poliklinikoje, pėdomis. Baigusi Lauryno Ivinskio gimnaziją net neabejojo, kad rinksis mediciną. Tačiau net ir įstojusi į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą negalvojo, kad bus vaikų gydytoja. Būsimąją gydytoją domino suaugusiųjų reumatinės ligos, pažeidžiančios sąnarius, kaulus, tad ir galvojo rezidentūroje gilintis į šią sritį.

Planus koregavo pats gyvenimas. Penktame kurse Arūnė pagal Erasmus programą išvyko studijuoti į Čekiją. „Mokymasis šioje šalyje pakeitė mano mąstymą ir aš supratau, kad noriu būti tik vaikų gydytoja“, – prisimena Arūnė.

 „Šiose šalyje ypač didelis dėmesys skiriamas vaikams, pediatrija yra penketuke populiariausių medicinos specialybių“, – pastebi vaikų reumatologė Arūnė Ramanauskienė.

Dar tada būsimoji gydytoja stebėjosi medikų požiūriu į vaikus Čekijoje, kur skiriamas labai didelis dėmesys vaikų ligų profilaktikai, sveikai gyvensenai. Valstybės mastu sudarytos puikios sąlygos vaikus auginančioms šeimoms rūpintis jų fiziniu aktyvumu, laisvalaikio leidimu.

Stažuojantis Italijoje taip pat sužavėjo valstybės požiūris į vaikų sveikatą, profilaktiką ir gydymą. Ypač daug dėmesio, sergantiems reumatinėmis ligomis, kuriomis sergančių vaikų labai daug. Italijos jūrinis klimatas sąlygoje šių ligų vystymąsi, tačiau daroma labai daug, kad vaikų reumatinės ligos būtų kuo anksčiau diferencijuotos ir moderniai gydomos.

Šiauliečiai – be reumatologo

Lietuvoje vaikų reumatologija yra gana jauna medicinos sritis. Tik 2014 metais ši specialybė įtraukta į Sveikatos mokslų universiteto rezidentūros mokymo programą. Arūnė Ramanauskienė 2013 metais baigė vaikų rezidentūrą, tad vaikų reumatologijos žinių sėmėsi stažuotėje Italijoje, kur gilinosi į pačias naujausias diagnostikos ir gydymo galimybes.

Ypač sužavėjo valstybės požiūris į vaikų sveikatą, profilaktiką ir gydymą. Labai daug dėmesio, sergantiems reumatinėmis ligomis, kurių diagnozuojama labai daug. Italijos jūrinis klimatas sąlygoja šių ligų vystymąsi, tačiau daroma labai daug, kad vaikų reumatas būtų kuo anksčiau diferencijuotas ir moderniai gydomas.

Didžiulį įspūdį padarė Gianina Gaslini moksliniame institute, kur stažavosi gydytoja Arūnė Ramanauskienė, įkurtas tarsi vaikų gydymo miestas. Įvairių sričių specialistai dirba viename pastate, tad labai patogu, kai ligai diagnozuoti reikia ne vienos specialybės konsultanto. Taip pat centre dirba specialūs socialiniai darbuotojai, kurie rūpinasi, kad specialiu transportu vaikai į centrą būtų atvežami iš visos Italijos.

Kaip ir Italijoje, kur įvairių sričių specialistai dirba po vienu stogu, taip ir Šiauliuose, reikalinga multidisciplininė komanda, kurioje turi dirbti infektologas, imunologas, reabilitologas, ortopedas, nefrologas, dermatologas, neurologas, genetikas ir net socialinis darbuotojas. Daugelio šių specialistų konsultacijos gali prireikti, kol diagnozuojama reumatinė liga, kurių įvairovė labai didelė. Ligos diagnostika tobulėja septynmyliais žingsniais. Populiariausios reumatinės ligos yra dermatomiozitas, sklerodermija, sisteminė raudonoji vilkligė, artritai. Tačiau per vienerius metus mokslininkai identifikavo net 17 naujų genų, sukeliančių reumatines ligas. Tad ligų įvairovė dar didėja. Vaikų reumatologė A. Ramanauskienė pasirengusi skaityti paskaitas ir šeimos gydytojams, ir multidisciplininėje komandoje dirbantiems specialistams apie reumatinių ligų požymius, kuriems esant reiktų pagalvoti ir apie šią ligą bei pacientui rašyti siuntimą pas vaikų reumatologą.

Agresyvus gydymas – kelias į sėkmę

Reumatinės sąnarių ir kaulų ligos neatsiejamos nuo skausmo. Tai puikiai žinančiam vaikų reumatologui nelengva skirti judėjimą, mankštas, kurios yra būtinos sergančiam vaikui kaip gydymo dalis. „Pas mus gydant reumatines ligas dar per mažas dėmesys skiriamas reabilitacijai“, – apgailestauja vaikų reumatologė, pasiryžusi keisti šį požiūrį.

 „Mano buvimas sutrumpins atstumą iki gydytojo, sumažins keliones dėl procedūros ar biologinių vaistų terapijos, trunkančios vos valandą“, – sako gydytoja Arūnė. Nesant vaikų reumatologo, vaikams ir jų tėveliams dėl diagnozės ar procedūrų tekdavo vykti į Vilnių ar Kauną.

Medicinos statistikai teigia, jog šalyje yra apie 10 tūkstančių vaikų, sergančių reumatinėmis ligomis. Vaikų reumatologei apmaudu, kad šios ligos dažniai diagnozuojamos jau pažengusios, nes vaikui, pradėjusiam lankyti ir sirgti peršalimo ligomis, retai pagalvojama apie galimybę sirgti reumatine liga. Šeimos gydytojai linkę gydyti vaiką dėl peršalimo ligos, nors karščiavimas trunka ir pernelyg ilgai. Apie reumatines ligas dažnas nepagalvoja ir tada, kai vaiką vargina neaiškus bėrimas, karščiavimas, elgesio pokyčiai – vaikas tampa piktesnis, irzlesnis, nepatenkintas, liūdnesnis nei įprastai.

Deja, būna ir taip, kad tėvelius tenka įtikinti, kad vaikas neserga reumatine ligą, nors jis skundžiasi sąnarių, kojų skausmais. Paaugliams, augant organizmui, retai išvengiami šie pojūčiai, tad tenka aiškinti, kad vaikas tuos skausmus išaugs.

Dėkinga gydytoja Šiaulių ligoninės medikams, suteikusiems jai galimybę dirbti įdomų darbą. Juolab, kad ir gydymo, ir diagnostikos galimybės ligoninėje tikrai didelės. Prireikus, gali būti atlikti visi laboratoriniai tyrimai, vaizdiniai tyrimai – echoskopija, rentgenas, magnetinis rezonansas, kompiuterinė tomografija.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI