Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kosulys: kaip suprasti

Kosulys: kaip suprasti, kad jis tampa pavojingas ir gali baigtis plaučių uždegimu?

Kosulys – dažnas svečias vaikus auginančiose šeimose. Kaip iš kosulio atpažinti ligą ir ją gydyti?

Bronchitas

Šia liga vaikai serga vėlyvą rudenį, žiemą ir pavasarį, kai įkvepia šalto oro, sušąla kojas, kai sukaitusius perpučia vėjas ar komplikuojasi viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Uždegimas iš nosiaryklės nukeliauja į bronchus ir pažeidžia jų gleivinę. Pradeda vystytis bronchitas. Ligą dažniausiai sukelia virusai, bet kartais ir bakterijos.

Kosulys iš pradžių būna sausas, kartais būna jo priepuolių, kurie vargina naktį. Vaikui silpna, skauda po krūtinkauliu. Krūtinėje kvėpuojant girdėti gargaliavimas, švilpimas. Jei liga pažeidžia smulkiausius bronchus, vaikui trūksta oro. Po kelių dienų kosulys šlapėja, atsikosėti vaikui jau būna lengviau. Po maždaug 2-3 sav. (rečiau – po 1 mėn.) vaikas nustoja kosėti.

Virusas gali sukelti 3-4 dienų karščiavimą (37,5-38 C). Davus vaistų temperatūra nukrinta. Po šiek tiek laiko dažniausiai vėl truputį pakyla. Vaiką vargina gerklės skausmas, kuris stiprėja ryjant, taip pat sloga.

Kaip padėti vaikui?

Kosulį palengvina aviečių arbata, garstyčių trauklapiai ant krūtinės. Ją galima ištepti tepalėliu su mėtomis, eukaliptu ar pušies ekstraktu. Kadangi dažniausiai ligą sukelia virusai, antibiotikų nereikia, nebent tada, kai „prilimpa” bakterija.

Kai vaikas pradeda atkosėti sekreto, į vandenį įlašinusi eukalipto aliejaus, 3-4 kartus per dieną duokite pakvėpuoti šiltų garų. Taip pat duokite ir atsikosėti padedančių vaistų. Vaiką dažnai pagirdykite čiobrelių, šalpusnių, ramunėlių arbata, šiltu pienu su medumi (jei vaikas nealergiškas).

Sodos ir druskos tirpalas, kuriuo pasiūlykite vaikui paskalauti, malšina gerklės skausmą, ją dezinfekuoja, nosies lašiukai mažina slogą. Jei aukšta temperatūra, sugirdykite ją mažinančių vaistų. Prieš vaikui einant gulti, jeigu nėra temperatūros, pamirkykite jo kojas šiltame vandenyje. Drėkinkite kambario orą – vaikui bus lengviau kvėpuoti. Sergantį kūdikį panešiokite, dažnai verskite ant kito šono, kad atsikosėtų.

Plaučių uždegimas

Kai iš viršutinių kvėpavimo takų mikrobų ar bakterijų nuslenka į plaučius, čia jie sukelia uždegimą, nes susidaro pūlių prisipildžiusių ertmių. Nors vienam pūliniui atsivėrus į bronchą, vaikas atkosėja gausiais pūlingais skrepliais. Deja, liga gali paliesti ne tik vieną, bet ir abi plaučių puses.

Sukarščiavusį kūdikį jau pirmą dieną gali varginti labai sunkus, gilus, sausas, erzinantis kosulys. Nuo jo vaikui net skauda krūtinę. Toks kosulys – vienas plaučių uždegimo pradžios požymių. Po kelių dienų vaikas pradeda atsikosėti skrepliais.

Plaučių uždegimui taip pat būdinga staiga pakilusi aukšta temperatūra – net 39-40 laipsnių. Vaiką gali krėsti šaltis. Jis tankiau kvėpuoja, dūsta, tampa irzlus, neramiai miega, nenori valgyti, o pavalgęs gali atpilti ar vemti.

Davus vaistų, temperatūra truputį nukrinta, bet tuoj pat vėl labai pakyla. Tai rodo, kad ligonį kamuoja rimtesnė liga nei paprastas peršalimas ar bronchitas. Jei temperatūra pakilo iki 39 laipsnių ir nekrinta, tuoj pat kvieskite medikus. Būna, kad pirmomis dienomis vaikas kosėja, bet nekarščiuoja, temperatūra šokteli tik po kelių dienų.

Pirmą dieną sukarščiavus ir pradėjus kosėti, gydytojas karkalų plaučiuose gali ir negirdėti. Tačiau jau 2-3 dieną mama, jei iš pat pradžių dar nesikreipė į gydytoją, turi tai padaryti, nes būtina paklausyti vaiko plaučius. Jei gydytojui nebus aišku, reikės kraujo tyrimo ir plaučių nuotraukos. Tai padeda nustatyti diagnozę.

Gydytojas leis vaiką gydyti namie arba patars guldyti į ligoninę. Jei liga apėmė didesnę vieno plaučio dalį arba net ir abu plaučius, vaikas labai karščiuoja ar jam reikia atidesnės priežiūros, gydyti reikėtų ligoninėje.

Vaikui tuoj pat reikia antibiotikų: lengvesniam uždegimui gydyti – geriamųjų, sudėtingesniam – leidžiamųjų į veną. Namie vaikas antibiotikus geria, o į veną vaistai leidžiami ligoninėje. Tinkamai gydant po 1-2 parų temperatūra ima kristi. Būklei pagerėjus vaikas išrašomas į namus. Tačiau jei ligos sukėlėjas labai stiprus, karščiavimas gali užsitęsti ir komplikuotis pleuritu.

Atsikosėti padeda lengvinantys ir skrepliukus skystinantys vaistai, šiltos arbatos, garstyčių trauklapiai ant krūtinės. Migdykite ant aukštesnės pagalvės, sergantį mažylį dažniau panešiokite ant rankų – jam bus lengviau kvėpuoti. Vėdinkite kambarį, jei jo oras sausas, drėkinkite. Kai vaikas ima sveikti, paprašykite gydytojo, kad vaiką pamokytų gydomosios mankštos ir kvėpavimo pratimų. Tai padės plaučių veiklai.

Kodėl serga ir serga?

Vos tik vaikas išsikapsto iš bronchito, tuoj ir vėl suserga. Kodėl? Taip nutinka todėl, kad vaiko imunitetas dar silpnas, sustiprėja iki 6-7 m., baigia formuotis, kol pradeda bręsti. Tad paprasčiausias peršalimas, nuo kurio suaugęs žmogus tik sloguoja, jam peršti gerklę, vaikui sukelia karščiavimą, o pirmų mėnesių kūdikiui – bronchitą ar plaučių uždegimą. Mat jo organizmas negamina imunoglobulinų, kurie kovoja su virusais ir bakterijomis. Štai todėl kūdikiui iki 1 m. būtinas motinos pienas.

Dažnai sergančių vaikų imuninę sistemą pastiprinkite ežiuolės preparatais, vitaminais, gera mityba (gana daug vaisių ir daržovių), o žiemą – vitaminais su mikroelementais. Imuninę sistemą stimuliuoja ir tam tikri vaistai, bet dėl jų pasitarkite su gydytoju. Reikia grūdintis, vasarą – maudytis jūroje ar ežere, bėgioti. Maudant namie galima po truputį mažinti vandens temperatūrą.

Mano išsaugoti straipsniai