Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Gydytoja pataria

Gydytoja pataria, ką daryti, jei užpuolė kosulys

Ką daryti, jei vaikas ima kosėti? 3 gydytojos patarimai.

3 taisyklės, kurias svarbu žinoti, jei vargina kosulys

1 taisyklė: nebijokime

Kosulys yra apsauginė organizmo reakcija ir jo nereikia bijoti. Neretai tėvai daro klaidą slopindami šlapią kosulį. Slopinti kosulį patartina pirmomis dienomis, kai mažylis kosti sausu draskančiu kosuliu (sausas kosulys, kai vaikas negali atsikosėti). Tuomet rekomenduojami kosulį slopinantys vaistai, kuriuos reikia girdyti vieną arba dvi dienas – jų galima įsigyti vaistinėse.

Vėliau, kai mažylis ima atsikosėti, jau reikia šlapiam kosuliui skirtų sirupų. Šlapias kosulys rodo, kad mažylis sveiksta, kad organizmas valosi.

SVARBU: jeigu vaikas kosti ir kartu dūsta arba kosti ir girdėti toks tarsi švokštimas, būtina kreiptis į gydytoją, kuris skirs bronchų spazmus malšinančių vaistų. Šlapiu kosuliu vaikutis gali kosėti iki trijų savaičių, kol išsivalo kvėpavimo taikai. Jeigu nėra jokių kitų ligos požymių, to bijoti nereikia.

Kai vaikas kosti, svarbu, kad namuose būtų drėkinamas oras ir jis kvėpuotų šiek tiek drėgnesniu oru negu įprastai. Jeigu turite oro drėkintuvą, įjunkite jį, jeigu ne, ant radiatorių uždėkite šlapių rankšluosčių. Labai gerai leisti mažyliui pakvėpuoti garais. Tam labiausiai tinka elektroniniai inhaliatoriai, kurie yra saugūs ir nekelia pavojaus apiplikyti vaikučio. Nei kūdikio, nei mažo vaiko nesodinkite virš garuojančio puodo, nes tai pavojinga. Galima inhaliacijoms naudoti ir žolinius preparatus, tačiau reikia būti tikriems, kad mažylis nėra alergiškas kokiai nors žolei ir nesukelsime jam papildomos bėdos – alergijos.

2 taisyklė: sirupai nuo kosulio nėra stebuklingi

Tėvai nuperka kosinčiam vaikui sirupo, neretai brangaus, ir sugirdę pirmąjį šaukštelį laukia stebuklo, o nesulaukę jo ir vėl mina vaistinės slenksčius. Žoliniai sirupai nuo kosulio nėra stebuklingi, o kad pastebėtume jų poveikį, reikia palaukti bent dvi dienas. Sirupų nuo kosulio daug, jie gali būti pagaminti iš vienos ar dešimt rūšių žolių.

Visi jie tinkami, tačiau taip pat būtina žinoti, ar mažylis nėra alergiškas kokiai nors žolei. Nuo kosulio tinka ir homeopatiniai vaistai, tačiau ir jie nėra stebuklingi. Kad ir kokias priemones parinktume, dažniausiai vaiko būklė pagerėja maždaug trečią dieną.

Be sirupų ir homeopatinių vaistų, yra dar vadinamieji mukolitikai (ACC, ambrocheksalis, bronteksas), drėkinantys kvėpavimo takus. Juos, kaip ir nosies lašus, reikėtų vartoti saikingai, maždaug 7-10 d. Ilgiau vartojami jie nuolatos drėkina kvėpavimo takus ir kartu gali paskatinti nesibaigiantį kosulį.

3 taisyklė: šildykime protingai

Tėvai mėgsta kosinčiam vaikui pagelbėti įvairiomis šildančiomis priemonėmis. Vieni krūtinę pakaitina druska, įvyniota į drobę ar rankšluostį, kiti ją ir padukus įtrina mentolio ar kt. tepalais, treti klijuoja garstyčių pleistrus.

Visos šios priemonės tinka (jeigu vaikas nėra alergiškas kuriai nors), tačiau prieš miegą reikėtų naudoti kurią nors vieną, o ne visas vienu metu.

Vyresniam vaikui (jokiu būdu ne kūdikiui) prieš miegą galima pamirkyti kojytes tokio karštumo vandenyje, kokį jis pakenčia. Taip pat galima ištrinti padukus šildomaisiais tepalais, kuriuos rekomenduojama įtrinti stipriai, kad net paraustų odelė.

SVARBU: karštame vandenyje galima mirkyti kojas arba naudoti šildomąsias priemones tik tada, kai vaikui nėra pakilusi temperatūra arba kai ją numušame. Jokiu būdu negalima kaitinti karščiuojančio vaiko, nes jam pakils dar aukštesnė kūno temperatūra.

Mano išsaugoti straipsniai