Didžiųjų miestų gatvėse žaibišku greičiu daugėja automobilių, o rugsėjo mėnesį į gatves išbėgs gausybė po vasaros atostogų išsiblaškiusių vaikų, tad ir vėl būtina kalbėti saugaus eismo tema.
Atlikėja Rūta Ščiogolevaitė, tik prieš mėnesį susilaukusi antrosios atžalos, jau šiandien įsisukusi į darbų sūkurį, ir automobilyje tiek viena, tiek su savo šeima praleidžia vis daugiau laiko. Rūta dalinasi savo patirtimi ir patarimais, kokiais principais vadovaujasi prie vairo bei kaip užtikrina savo atžalų saugumą automobilyje.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Nemokamas dantų silantavimas: ką svarbu žinoti?
Gustavo dovana visiems vaikams: atsisiųskite dabar nemokamai
Ar pati vairuojate saugiai, kokiu principu vadovaujatės prie vairo?
Mano ir mano šeimos saugumas yra svarbiausia, tad beveik niekada neviršiju saugaus greičio, nes, mano nuomone, būtent nesugus greitis gali lemti liūdnas auto įvykių pasekmes.
Koncertuodama daug laiko praleidžiate automobilyje. Ar žinote pagrindinius saugaus vaikų vežimo principus? Gal turite savo įpročių ar gudrybių?
Pagrindinius saugaus vaikų vežimo principus žinau bei jų laikausi. Visada tiek mažajai, tiek ir vyresniajam sūnui naudojame saugos kėdutes ir niekada jų nepaliekame namuose. Taip pat žinau, kad saugos kėdutės su „Isofix” tvirtinimu gali užtikrinti saugesnę vaikų kelionę, tad renkamės tas, kurios ir turi šią kėdučių tvirtinimo funkciją.
Kažkokių ypatingų gudrybių ar receptų tikrai neturiu, tiesiog stiprų baimės ir atsakomybės jausmą už savo vaikų saugumą. Nuo mažens sūnų pratinau kuo mažiau trukdyti mamą kai ji vairuoja, o geriausias būdas tai užtikrinti buvo paimti jam daugiau žaislų ir knygučių, kad turėtų kuo užsiimti.
Ar jūsų aplinkoje visi atsakingai žiūri į saugų eismą bei vaikų saugumą automobilyje, ar tai vis dar retas reiškinys?
Mano draugai, turintys vaikų, tikrai paiso saugaus vaikų vežimo principų. Nors teko susidurti ir su lengvabūdiškumu, kuomet turėjau įkalbinėti paimti sūnaus kėdutę į kelionę pas senelius, gal tai tiesiog žinių trūkumas, tačiau jo pasekmės gali būti labai liūdnos. Mano nuomone, vis dar mažai kalbama apie tai, kad avarijų metu didelių sužalojimų mažamečiai vaikai patiria būtent dėl paprastų diržų, kurie visiškai neatstoja vaikams skirtų saugos kėdučių naudojimo.
Rudenį visiems aktualu ne tik grįžimas prie darbų, bet ir saugaus eismo problemos, ar svarbus jums šis klausimas bei kaip saugaus eismo pagrindų mokote savo vyresnįjį sūnų?
Saugumas keliuose man nėra vien tik žodžiai iš socialinės reklamos, tačiau pradinukams nelengva įdiegti “savisaugos” kelyje programą. Savo sūnų saugaus eismo pagrindų visų pirma mokau pati, nes mano nuomone pirmiausia tai – tėvų atsakomybė.
Ar vaikystėje jus kas nors mokė saugaus eismo pagrindų?
Tiesą sakant turėjau puikų mokytoją – tėtį. Kai buvau maža, jis dirbo ne tik policijoje, bet ir saugaus eismo instruktoriumi, taigi kelių eismo taisykles ir kelio ženklus išmokau dar vaikystėje.
Buvote patekusi į avariją su sūnumi. Ar pavyko išvengti rimtesnių pasekmių?
Ačiū Dievui, kad nepagailėjau lėšų automobilinei saugos kėdutei, kurios dėka sūnus nepatyrė jokių sužalojimų, o gydytojai, atvykę į įvykio vietą patikino, jog tai kone stebuklas, atsižvelgiant į avarijos rimtumą.
Ar tas įvykis pakeitė požiūrį į vaikų saugumą dabar, kai susilaukėte kūdikio?
Iš tiesų, tokia jau žmogiška prigimtis, kad skaudūs įvykiai mums suteikia tokias pamokas, kuriomis vadovaujamės visą gyvenimą. Gimus dukrai skiriu ypač daug dėmesio jos saugumui ir su vyru domėjomės kaip galėtume užtikrinti maksimalų mūsų mažosios saugumą automobilyje. Įsigijome „Cybex” saugos kėdutę, kuri ir užtikrina mūsų mažajai saugią ir patogią kelionę. Juk iš patirties žinau, kad gyvenime esi apsaugotas tik jei saugai save pats. O savo vaikus – ypač.
Pagrindinės saugos kėdučių-nešynių naudojimo klaidos:
– Neatjungiama saugos pagalvė, kuomet saugos kėdutė montuojama ant priekinės keleivio sėdynės.
– Saugos kėdutės-nešynės naudojamos ne tik automobilyje, bet ir ilgiems pasivaikščiojimams. Gydytojai pataria, kad nešynėje vaikutis praleistų neilgiau 3 valandų.
– Tėveliai per anksti pradeda vaikus vežti važiavimo kryptimi, rekomenduojama iki metų vaikus vežti prieš važiavimo kryptį. Tėveliai dažnai skundžiasi, kad vaikas per anksti išauga saugos kėdutę-nešynę, tačiau yra kėdučių, kurios tinka vaikams nuo gimimo iki maždaug trejų metų. Būtent šioje saugos kėdutėje galima maksimaliai ilgai vaiką vežti prieš važiavimo kryptį taip užtikrinant maksimalų saugumą.
– Pastebėjome, kad tėveliai važiuodami trumpus atstumus jų neprisega vaikų kėdutės saugos diržais juos tik paguldydami į ją. Tai daryti griežtai draudžiama, nes net ir nedidelio smūgio metu, jūsų vaikas gali smarkiai nukentėti.