Vida Gražinienė dar visai neseniai įkūrė socialiai atsakingą ir tvarumo bei ekologijos principais paremtą verslą ir trokšta, kad kuo daugiau žmonių atsakingai ir tinkamai pasirinktų gamtą ir aplinką tausojančius daiktus. Taip pat Vida neseniai susilaukė ilgai lauktos ir išsvajotos dukrytės (šeimoje auga vyresnysis sūnus). Tad šiandien su ja kalbamės ne tik apie ekologiją, verslo kūrimą, motyvaciją, bet ir apie vėlyvesnės motinystės iššūkius bei džiaugsmus.
Vida, esate labai veikli moteris: auginate dukrytę, puoselėjate socialiai atsakingą verslą, mokote kitus tvaraus gyvenimo būdo. Kaip Jums pavyksta visur suspėti?
Tikrai nesakysiu, kad tai lengva. Tai iššūkis, reikalaujantis nemažai jėgų. Motyvacija stipri – noriu būti mama, žmona. Pirmąjį savo vaiką – sūnų – palikau auklių priežiūroje jau 10 mėnesių ir grįžau į darbą. Tuo metu tai atrodė teisingas sprendimas. Per darbus, komandiruotes nespėjau pamatyti, kaip vaikas užaugo. Kito vaiko šeimoje teko laukti net 12 metų, laukimas labai prailgo ir atrodė, kad ši svajonė neišsipildys, bet ji išsipildė – sulaukėme dukrelės. Žinojau, kad šįkart mano motinystė tikrai bus kitokia – auginsiu pati, o jeigu dirbsiu, tai tik tokį darbą, kuris leis bent pusdienį būti su ja, su šeima. Tad teko imtis nuosavo verslo.
Padeda tai, kad esu puiki organizatorė. Susiplanuoju dieną, darbus, apgalvoju viską iš anksto, kad verslui skirtos valandos būtų kuo efektyvesnės. Nebijau prašyti pagalbos. Dukrytė turi ir nuostabią auklę, kuri rūpinasi mažąja po kelias valandas per dieną. Padeda ir močiutė. Tuo laiku galiu kibti į verslo reikalus, o nespėtus darbus tenka padaryti jau užmigus vaikams.
Apskritai, kaip kilo idėja įkurti verslą – startuolį?
Tai ilgai ieškotas atsakymas pačiai apie save: ką aš noriu veikti, kad jausčiau savo veiklos prasmingumą, neabejočiau, kad tai reikalinga žmonėms? Būtent laukiantis dukros ir atėjo suvokimas, kad ryšiuosi perversmui ne tik savo gyvenime, bet ir darbinėje veikloje. Tik dar reikėjo kantriai išlaukti, kol idėja užgims. Su bičiule ir vyru kalbėdavome, kad reikia vystyti tvarumo verslą, nes ši tema mums artima ir suprantama. Verslo idėja ėmė materializuotis. Dalyvavome socialiniame ,,Change4Future“ hakatone, buvome atrinkti kaip turintys vieną geriausių verslo idėjų ir patekome į socialinį akceleratorių. Jo metu mus konsultavo geriausi savo srities ekspertai, taip pradėjome socialinį verslą – visuomenę skatinti ir išmokyti rinktis jų sveikatai ir aplinkai draugiškesnius produktus. Tai tikrai labai svarbu.
Kodėl pasirinkote ekologijos sritį?
Ekologija mane lydėjo nuo vaikystės. Augome nuosavame name Anykščiuose, netoli Šilelio, auginome daržovių, uogų, vaisių, tėtis Rubikių ežere pagaudavo šviežios žuvies, rinkdavome grybų, žemuogių… Iki dabar atsimenu ir naudojuosi mamos patarimais, kaip natūraliomis priemonėmis (agurku, kaimišku kiaušiniu) tausoti savo veido odą, plaukus ir pan. Tėvai visada mokė susirinkti ne tik savo, bet ir kitų šiukšles, saugoti gamtą, mylėti savo aplinką.
Sveikesnis, artimesnis gamtai gyvenimo būdas tapo labiau aktualus, kai gimė sūnus. Tada suvokiau galutinai, kad tai, ką dedu į burną, ką naudoju valymui, kuo prausiuosi, man yra be galo svarbu, nes labai rūpi mano šeimos sveikata. Kad ir kaip skaniai kvepia, kaip ir kaip gerai valo, jeigu pagaminta iš kenksmingų medžiagų – man nėra tinkama.
Kokią socialinę žinutę neša Jūsų verslas?
Šiuo metu tvarus gyvenimas – labai populiari tema. Vieniems jis priimtinas, o kitiems – ne. Bet, norint pokyčių Lietuvoje ir visoje planetoje, reikalingas kiekvieno mūsų indėlis. Mūsų patirtis atskleidė problemą, kad dauguma produktų pagaminti galvojant tik per griežto ekologiškumo prizmę, tarsi jei jis ekologiškas, tai jau savaime geras žmogui. Įprastinių produktų keitimas ekologiškais verčia žmogų aukotis ir patirti diskomfortą, tai atgraso žmones pokyčiams rinktis tvarų gyvenimo būdą.
Todėl mūsų verslas yra tarsi socialinė žinutė – lengvesnių pokyčių kelias. Mes patys testuojame ir dalijamės patirtimi. Tarkime, ekologiškas dantų šepetėlis neatlieka savo funkcijos – prastai valo dantis, nes jo pagaminimo tikslas – kad būtų 100 proc. ekologiškas. Išbandę ir nusivylę jo funkcionalumu, galite susidaryti blogą nuomonę apie ekologiškus produktus ir daugiau jų nesirinkti. Mes atrinkome dantų šepetėlius, kurių šereliai yra pagaminti iš neilono (plastikas), tad jis nėra 100 proc. ekologiškas, bet atlieka savo funkciją – gerai išvalo dantis. Tvarų jį daro kitos savybės. Jo kotelis pagamintas iš medienos (mediena iš atsakingai tvarkomo miško), jam suteikiama viso gyvenimo garantija. Tokį pasirinkę, nebepirksite kiekvieną kartą kito šepetėlio, tik keičiamus šerelius, o ir šie, patekę į tinkamą konteinerį, bus perdirbti. Toks šepetėlis draugiškas aplinkai, o svarbiausia – jūs tinkamai išsivalysite dantis, juk tam šepetėlis ir skirtas. Dar svarbiau – suprasite, kiek daug jūsų naudotų dantų šepetėlių iškeliavo į šiukšliadėžę. O jie neperdirbami. Tvarūs produktai turi atnešti į gyvenimą kitą kokybę, jūs tai turite patirti. Svarbiausia, kad kuo mažiau buities ir higienos reikmenų po panaudojimo būtų tiesiog išmetami.
Ar pati visada domėjotės ekologija, tvarumu?
Taip, man visuomet buvo aktualu natūralūs, ekologiški produktai. Tačiau būsiu sąžininga – mano namuose rasite ir šiek tiek plastiko, ir chemijos. Taip ir yra todėl, kad man visą laiką trūko tvarių produktų, kuriais lengvai, neprarasdama komforto jausmo, galėčiau pakeisti plastikinius ar chemijos pagrindu. Man labai svarbu ir kokybė, ir komfortas. Nenoriu savo įpročių keisti per „negaliu“. Toks procesas turi būti lengvas ir malonus. Prieš pradėdami prekiauti nauju produktu, jį testuojame. Galiu atvirai pasakyti, kad kai kurių produktų prisipratinti kasdienybėje nepavyko, tačiau kelionėse jie turi privalumų ir mielai juos pasiimu. Be galo džiaugiuosi, atradusi daug kokybiškų, natūralių ir komfortiškų priemonių, kurios baigia išstumti netvarius produktus iš mūsų namų.
O gal šis įprotis susiformavo vėlesniame amžiuje?
Čia daugiau būtų kalba ne amžių, bet apie tvarių produktų prieinamumą pastaruoju metu. Daug jaunimo yra labai sąmoningi, gyvena tvariai ir mus, tėvus, galėtų nemažai išmokyti. Mano atveju taip pat – didėjant prieinamumui, tvarūs produktai ėmė keisti netvarius.
Ar nebuvo sunku ryžtis tokiems dideliems karjeros pokyčiams, juk daugelį metų dirbote IT srityje?
Iš tiesų pokytis yra labai didelis – nuo didelės kompanijos marketingo vadovės iki 2–3 bendraminčių draugijos namų biure. Aš tikiu, kad gyvenime viskas vyksta savu laiku, kada mes esame tam pasiruošę, netgi jeigu taip ir nemanome. Mano vidinė būsena buvo ir yra visiškas pasitikėjimas tuo, kas vyksta. Šitas pokytis labai auginantis, keičiantis, mokantis visomis prasmėmis. Tai labai nauja ir įdomi patirtis – būti atsakingai už du kūdikius vienu metu.
Su kokiais sunkumais teko susidurti, kuriant tvarų ir ekologišką verslą?
Pagrindinis – edukacijos stoka. Dauguma žmonių nesuvokia, kokią žalą daro jų vartojami netvarūs produktai kasdienybėje jų sveikatai ir aplinkai. Sveikata ir aplinka – neatsiejami dalykai. Kenki aplinkai, kenki ir sau. Apie tvarius produktus yra nedaug žinoma, daug mitų, pavyzdžiui, kad ekologiškos priemonės blogiau valo ir pan.
Šeima tikriausiai Jus labai palaiko?
Be abejo. Vyras yra mano geriausias patarėjas ir ramstis tais momentais, kai norisi viską mesti, o tokių momentų, pradėjus savo veiklą, tikrai būna.
Iš kur semiatės kasdienio įkvėpimo, jėgų?
Padeda meditacijos, laikas sau.
Ar motinystė brandžiame amžiuje Jūsų neišgąsdino?
Visada lydėjo jausmas, kad turėsiu dar ir dukrą. Per tą laiką buvo ir skausmingų netekčių. Visa tai mus su vyru labai sustiprino ir savitai užaugino. Be to, aš daugiau nei 10 metų gilinuosi į savęs pažinimą, sąmoningumą. Motinystė buvo laukta, dukrytė atėjo tobulu laiku – aš buvau visiškai pasiruošusi šitai visatos dovanai.
Kokia esate mama – atlaidi, griežta, pakanti ir pan.?
Mama būnu visokia. Vaikai – mano didžiausi ir geriausi mokytojai, jie kasdien moko sustoti, kantrybės, atlaidumo, supratimo, mokėjimo paleisti, pasitikėti tuo, kas vyksta, net jeigu tai namai aukštyn kojomis. Tai pačios didžiausios ir stipriausios transformacijos. Augindama sūnų, buvau griežtesnė, kol suvokiau, kad reikia ieškoti kitų bendravimo su juo būdų. Dukros gimimas atnešė dar daugiau pokyčių ir suvokimo, tad galvoju, kad esu ir pakanti, ir atlaidi, ir suprantanti, ir be galo mylinti mama.
O ar lieka laiko sau, pomėgiams?
Stengiuosi išlaviruoti, kad liktų laiko sau. Ne visada pasiseka.
Kaip atrodo Jūsų laisvalaikis?
Labai myliu jūrą, mėgstu būti miške, gamtoje. Mėgstu gerus filmus ir prasmingas knygas. Kartais nuo kasdienybės rutinos pavyksta su drauge ištrūkti dviese savaitgaliui prie jūros ar kur nors į sodybą. Labai mėgstu keliauti, bet dabar tenka atidėti šiuos planus. Praktikuoju meditaciją – tai mane nuramina, harmonizuoja. Sportuoju.
Ką manote apie vis dar itin gajų stereotipą visuomenėje, jog moteris negali dirbti, kurti verslo – jos pareiga tarsi tik puoselėti namų židinį ir auginti vaikus?
Mano nuomone, svarbu, kaip jaučiasi pati moteris dėl savo pasirinkimų: dirbdama visu krūviu, dalydama laiką ir dėmesį tarp veiklos ir namų ar tik augindama vaikus. Jeigu ji jaučiasi visavertiškai, yra rami dėl savo pasirinkimo, mėgaujasi tuo procesu, kurį pasirinko, tai viskas gerai. Aš turėjau vienokį procesą ir dabar turiu kitokį. Be to, galvoju, kad ne tik moters pareiga puoselėti šeimos židinį ir auginti vaikus – su išmintingu, rūpestingu vyru šalia galima dalytis atsakomybėmis, kurti verslą ir auginti vaikus. Tokia mano patirtis.
Vida, ką patartumėte moterims, norinčioms pradėti verslą, bet vis abejojančioms savo jėgomis?
Visos turime įsivaizduojamas savo ribas, baimes, nuostatas, ko galime, ko negalime, kas tiktų, ko tikrai nesugebėsime. Viso šito yra dar daugiau, kai augini vaikus ir atrodo, kad atbunki nuo rutinos. Tačiau labai linkiu svajoti plačiai, be ribų, tikėti savimi ir rasti drąsos žengti pirmąjį žingsnį.
Ekologija, sveikata ir ateitis
Mes norėtume, kad kuo daugiau žmonių suvoktų, jog pokyčius galime daryti žingsnis po žingsnio, nes ir nedidelis žingsnelis turi didelių pasekmių. Tarkime, jei pasirinksite, einant pasivaikščioti, kavą ar arbatą gerti iš daugkartinio puodelio, tai, mokslininkų skaičiavimu, jūs atsisakysite apie 500 vienkartinių popierinių. Pasirinkę kietą šampūną, nesinaudosite plastiko buteliuku, kuriam gamtoje tektų irti bent 500 metų. Mes siekiame suderinamumo tarp atsakingo pasirinkimo, ekologiškumo ir jūsų sveikatos.