53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pasitikrinkite: ar jūsų namai tikrai saugūs vaikui?

Pasitikrinkite: ar jūsų namai tikrai saugūs vaikui?

Vienaip atrodo viengungių ar vaikų neturinčios porelės namai, o štai visai kitaip tų, kur po namus ropinėja ar laksto mažieji padaužos. Jei dar tik laukiatės, namuose tvarkos neskubėkite keisti, tačiau, apie šeštą kūdikio gyvenimo mėnesį, turėsite imtis tam tikrų jo saugumą užtikrinančių pokyčių.

Šį kartą kalbėsime apie vaikų saugumą namuose – erdvėje, kur jie praleidžia didžiąją savo laiko dalį (ypač, jei dar nelanko darželio). Tėvai turi pasirūpinti, kad jų būste visi baldai, technika, chemijos priemonės ar net paprasčiausios interjero detalės būtų padėtos taip, jog mažylis nesusižalotų. Dar būdamas vos pusės metų amžiaus, kūdikis pradeda sėdėti, vėliau – šliaužti, ropoti, o apie pirmąjį savo gimtadienį jau ir vaikščioti. Pasaulis jam tampa lengvai paliečiamas ir paragaujamas, todėl jis turi būti tam pritaikytas.

Karšti skysčiai. Tėveliams teks įprasti – daugiau jokių karštų gėrimų puodelių ant stalo krašto. Įvertinkite viryklės aukštį ir tai, ar mažylis ant jos esančių puodų nepačiups su pirštukais. Dažna tėvų klaida, dėl kurios vaikai nusidegina karštais skysčiais, arbatos ar kavos gėrimas, kai mažylis sėdi ant kelių.

Buitinės chemijos priemonės. Jos turi būti kuo toliau nuo vaikų akių. Niekada nelaikykite chemijos priemonių po kriaukle ar kitoje, mažyliams lengvai pasiekiamoje vietoje. Tokiu atveju, jei kitos vietos priemonėms nėra, spintelę, kurioje laikote tokias valymo priemones, būtinai uždarykite su specialiomis apsaugėlėmis. Dažnai patikrinite ar jos neatsipalaidavę ir ar jūsų mažasis gudročius dar neišmoko jų atsidaryti.

Dažai, benzinas, automobilio priežiūros priemonės, namų remonto įrankiai. Jiems jokiais būdais ne vieta ten, kur būna vaikai. Šias priemones laikykite garaže, sandėliuke ar rakinamoje spintelėje.

Vaistai. Jūsų vaistinėlė turi būti padėta tokiame aukštyje, kad vaikas jos nepasiektų. Įvairios tabletės ir skysčiai jam gali atrodyti labai patrauklūs, o žaidimas su jais baigtis užspringimu ar sunkiu apsinuodijimu.

Laiptai. Jei gyvenate name – tai didžiausią pavojų kelianti jūsų būsto vieta. Tik vaikas pradės vaikščioti, jam bus įdomu ant jų lipti. Laiptus iš abiejų pusių rekomenduojama apsaugoti varteliais. Prekybos vietose galima rasti labai gražaus dizaino, derančių prie namų interjero, į abi puses automatiškai užsidarančių vartelių (tai labai patogu, jei užmirštumėte uždaryti patys).

Aštrūs virtuvės įrankiai. Šie daiktai turi būti laikomi viršutiniuose virtuvės baldų stalčiuose. Niekada jų nepalikite numestų ne vietoje.

Pavojingi kampai. Tai baldų, spintelių, buitinės technikos kampai. Jei norite patikrinti, kur mažylis gali stuktelėti galvą – atsitūpkite iki jo ūgio ir pasivaikščiokite po namus. Vietas, kurios jums atrodo pavojingos, uždenkite specialiomis apsaugėlėmis.

Stalčiai. Gali būti, kad vaikas vieną kartą prisivers pirštus ir jam tai bus puiki pamoka, bet, labai tikėtina, jog ir toliau bandys atidaryti stalčius, juos kraustys ir ant savęs vers įvairius daiktus. Mažyliui to nepavyks padaryti, jei stalčius ir spinteles užtaisysite su specialiais užraktais-apsaugėlėmis. Vaikams patinka žaisti su virtuvės rakandais, tačiau užrakindami stalčius apsaugosite nuo aštrių peilių ar kitų smailų daiktų, o žaidimams galėsite duoti tik saugius įrankius.

Elektros lizdai. Būkite tikri, kad jūsų namuose esanti elektros instaliacija yra tvarkinga (jungikliai ir lizdai neišlūžę). Net ir tokiu atveju, jei viskas tvarkinga, naudokite lizdų uždengtukus, kurie apsaugos, kad vaikas nekištų pirštų ar kitų smailų daiktų į elektros lizdą ir taip nesusižalotų.

Nepalikite į elektros lizdus įjungtų elektros technikos prietaisų. Vaikui toks kabantis laidas bus labai įdomus, tad jis tikrai jį pabandys patraukti, o tai gali baigtis rimtu sužalojimu dėl krentančio daikto smūgio.

Lygintuvas – nepasiekiamoje vietoje. Turite būti itin atsargūs tuomet, kai lyginti baigiate, o prietaisas dar nėra atvėsęs. Taip pat nepalikite kabančio išjungto lygintuvo laido.

Slidus vonios dugnas. Kai jūsų vaikas pradės sėdėti, jam jau nebesinorės maudytis nedidelėje kūdikio vonelėje, todėl jį perkelsite į savo vonią. Vietos daug, mažyliui labai smagu, tačiau pavojų kelia slidus dugnas. Išeitis – prie vonios dugno pritvirtinamas kilimėlis iš neslystančios medžiagos. Jų yra įvairių spalvų ir formų, todėl šis daiktas atliks ne tik apsauginę funkciją, bet ir bus smagi žaidimų dalis.

Židinys. Nepalikite savo mažylio vieno prie židinio. Iš jo iškritusi žiežirba gali jį sužaloti, o dar blogiau, jei smalsuolis sugalvos pats atverti vartelius ir nusidegins rankas. Palaikyti atstumui ir apsaugoti, kad vaikas nepriartėtų per arti, naudojami specialūs varteliai, kurie plačiu ratu užtveria pavojingą zoną.

Alkoholiniai gėrimai. Jie taip pat turi būti vaikui nepasiekiamoje zonoje.

Smulkūs daiktai. Jei norite patikrinti, ar vaikas gali praryti daiktą, pabandykite jį perkišti per tualetinio popieriaus ritinėlio skylę. Jei jums pavyko – šis daiktas yra mažyliui pavojingas dėl užspringimo grėsmės. Neleiskite vaikui vienam žaisti su sąvaržėlėmis, smeigtukais, įvairiais varžtais ir pan.

Pamirškite staltieses. Nespėsite pastebėti, kaip jūsų vaikas kas mėnesį stiebsis ir stalo kraštas jam bus vis lengviau pasiekiamas, todėl geriau netieskite staltiesės. Ją pačiupus, viskas, kas bus ant stalo padėta, keliaus ant mažylio.

Kai langai atviri – stebėkite vaiką. Jei kūdikiui tai dar nepavojinga, ūgtelėjęs vaikas gali užlipti ant palangės ir išvirsti pro langą.

Pasidomėkite, kokie augalai jūsų namuose. Augalų žinynuose rasite informaciją, kurių augalų paragavus galimas apsinuodijimas, o kurie nekelia jokio pavojaus.

Nepritvirtintos lentynos, spintos ir komodos. Įsitikinkite, kad šie baldai labai tvirtai stovi ir net tuo atveju, jei vaikas sugalvotų ant jų lipti, jie neužgrius. Užkritę baldai – ne toks jau retas atvejis, kalbant apie vaikų nelaimes. Viršutinėse lentynose nelaikykite mažyliui patrauklių daiktų, pavyzdžiui, jo žaislų, kad jis nesugalvotų lipti į viršų. Aukštus ir siaurus baltus pritvirtinkite prie sienos – taip išvengsite netikėtos nelaimės.

Nepalikite raktų duryse. Jei nenorite, kad jūsų vaikas užsirakintų vienas kambaryje, o jums tektų kviesti meistrą, kuris atidarys duris, geriau raktus laikykite saugioje vietoje.

Vaiko lovytė. Jei šis baldas – su pakeliamu šonu ir reguliuojamu dugno aukščiu, nepamirškite pagal vaiko amžių atitinkamai pakelti šoną ir nuleisti dugną. Lovytės neapraišiokite pavojingais vėriniais, girliandomis, nes vaikas su jais gali pasismaugti. Rinkdamiesi lovytę pamatuokite tarpus tarp stypų – rekomenduojama, kad jie būtų 4,5–6 cm pločio. Jei naudosite lovos apsaugėles, jų raištukai turi būti ne ilgesni kaip 12 cm.

Saugus ir ramus miegas. Tėveliai dažnai nerimauja, ar kitame kambaryje miegantis vaikas nepabus, ar nepradės verkti, o jie to negirdės. Nuo šių baimių apsaugos mobili auklė (būna, kur girdimas tik garsas, arba su monitoriumi, kuriame dar ir matysite, ką jūsų mažylis daro).

Jei kūdikis visur lipa ir griūna. Namuose bus tokių vietų, nuo kurių mažylio negalėsite apsaugoti, pavyzdžiui, nuo lipimo ant sofos ar lovos. Tačiau galite pasirūpinti, kad kritimai būtų mažiau pavojingi. Prekybos vietose rasite specialų minkštą šalmą kūdikiams (pavyzdžiui, OKBABY kepurė „No Shock”), kuris apsaugos galvą.

Mano išsaugoti straipsniai