JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
padidėję vaiko smegenų skilveliai
Smegenų skilveliai

Pakreipta vaiko galva: kada laikas sunerimti?

Dažnai tėvai klausia, ar tiesa, kad kūdikio negalima guldyti nuolatos ant to paties šono, nes gali išsivystyti kreivakaklystė.

Kodėl kartais naujagimis gimsta su pakreipta galvyte į vieną pusę? Kaip pastebėti netaisyklingą galvos padėtį?

Kaip atpažinti kreivakaklystę?

Stebėdami naujagimį ar kūdikį galime įtarti kreivakaklystę, jeigu galva yra palenkta į vieną pusę (pažeisto kaklo raumens link), o veidas ir akys pasuktos į kitą pusę. Jeigu kaklo raumuo yra smarkiai pažeistas, net ir rankomis ne visada įmanoma pakreipti kūdikio galvytę į kitą pusę arba labai sunku tai padaryti. Kūdikis gali priešintis ir jausti skausmą.

Dažniausios priežastys

Kreivakaklystė gali būti įgimta (dažniausiai vadinamoji raumeninė) ir įgyta (ją gali sukelti raumens uždegimas, neurologinės bėdos). Naujagimiams ir kūdikiams dažniausiai pasitaiko raumeninė kreivakaklystė, kurią dažniausiai sukelia dvi priežastys:

Pirmoji – ydinga kūdikio padėtis mamos įsčiose. Pasitaiko, kad vaisius mamos pilvelyje įsitaiso netaisyklingai ir užspaudžia vieną kaklo raumenų, kurio reikia, kad pasuktų galvą. Tada išsivysto vadinamasis raumens suspaudimo sindromas – vienoje kaklo pusėje raumuo geras, kitoje – trumpesnis ir naujagimis jau gimsta kreivakaklis.

Antroji – sunkus gimdymas. Gimdant gali būti pažeistas vienas kūdikio galvos sukamųjų raumenų. Jis gali įplyšti, vėliau plyšimo vietoje atsiranda randas, o pats raumuo trumpėja ir kūdikis netaisyklingai laiko galvą. Dažnai ant pažeisto raumens susidaro kietas poodinis gumbelis. Būna, kad tokį gumbelį pastebi patys tėvai ir sunerimę kreipiasi į gydytoją.

Kitos priežastys

Kreivakaklystę gali paskatinti ir regos sutrikimai, ypač žvairumas. Jeigu tėvai ir medikai nepastebi, kad kūdikis žvairuoja, ir laiku nepradeda gydyti, kūdikis nuolatos laiko ydingai galvą ir dėl to gali vystytis kreivakaklystė.

Būtina nustatyti ne tik kreivakaklystę, bet ir surasti jos priežastį bei ją išgydyti. Naujagimis dažnai guli susirietęs, o kūno padėtis primena lanko formą.

Tada vienos jo kūno pusės raumenų tonusas yra aukštesnis, kitos – žemesnis. Taip gulėdamas jis laiko galvytę pakreiptą į vieną pusę ir gali išsivystyti kreivakaklystė, kurios priežastys – neurologinės kilmės.

Kaip gydoma?

Jeigu gimdymo namuose gydytojai pastebėjo kreivakaklystę, naujagimį iškart siunčia pas gydytoją ortopedą, mat gydyti reikia pradėti kuo anksčiau.

Kartais kreivakaklystė išsivysto vėliau, todėl jei kyla įtarimų, kad mažylis netaisyklingai laiko galvą, būtinai kreipkitės į gydytoją. Labai svarbu žinoti kreivakaklystės priežastis. Jeigu ją sukelia raumens pažeidimai, dažniausiai yra gydoma specialia minkšta ortopedine apykakle. Tokią apykaklę kūdikis turi dėvėti nuolatos, negalima jos nuimti nakčiai ar tuomet, kad mažylis miega. Pasitaiko, tėvai, norėdami, kad mažylis patogiau miegotų, nuima apykaklę nakčiai, kai ji ypač reikalinga. Tačiau ortopedinė pagalvė skirta tam, kad kūdikis nelaikytų galvos ydinga padėtimi.

Gydant kreivakaklystę skiriama ir gydomoji mankšta, kurios tikslas – lėtai, be didesnės jėgos, ištempti sutrumpėjusį kaklo raumenį. Kadangi šią mankštą reikia atlikti nuolatos, kineziterapeutai apmoko mamas ir jos pačios namuose taiko ją kūdikiui.

Kada operuojama?

Dažniausiai kreivakaklystė išgydoma mankštomis ir ortopedine pagalve, kurią kūdikis dėvi nuo gimimo maždaug iki metų. Tačiau jeigu po metų vis dar išlieka raumeninės kreivakaklystės požymių, prireikia operacijos.

Paprastai operuojami metukų ar šiek tiek vyresni mažyliai, kuriems chirurginiu būdu yra išlaisvinamas galvos sukamasis raumuo. Po operacijos ir vėl būtina ortopedinė pagalba bei gydomoji mankšta, o kai įtempimas išnyksta, galvos padėtis tampa taisyklinga.

Jeigu raumeninė kreivakaklystė nėra laiku pastebėta arba išgydyta, paprastai atsiranda ir daugiau požymių: veidas atrodo asimetriškas, akys nėra lygiagrečioje linijoje, nes viena veido pusė vystosi greičiau už kitą.

Uždelsus operuoti pažeistas raumuo yra išgydomas, tačiau veido deformacijos išlieka. Todėl rekomenduojama operuoti sulaukusį metų ar metų ar truputį vyresnį vaiką, kol nėra didelės veido asimetrijos.