Tai, kad kūdikis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais mokosi koncentruoti, o po to ir sekti žmogaus žvilgsnį, yra labai svarbi jo raidos dalis, kuri būtina formuojantis vaiko pirmiesiems socialiniams kontaktams.
Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!
Anksčiau buvo manyta, kad sugebėjimas sekti žvilgsnį yra tiesiogiai susijęs su vaiko smegenų branda ir yra būdingas tik išnešiotiems naujagimiams. Tačiau mokslininkų iš Čilės komanda įrodė, kad šis sugebėjimas nepriklauso nuo to, kurią nėštumo savaitę vaikas gimė, tai priklauso nuo to, kiek jis turi/turėjo progų užmegzti akių kontaktą su mama. Šio tyrimo rezultatai publikuoti mokslo žurnale „Psychological Science”.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Išradinga mama sugalvojo, kaip panaudoti pieno mišinukų indelius
Manęs visiškai neklauso vaikas: ką daryti?
Iki tol buvo manyta, kad naujagimio kognityviniai gebėjimai, tarp kurių ir žvilgsnio sekimas, priklauso nuo jo smegenų brandos. Tačiau kai kurie kognityviniai vaiko gebėjimai formuojasi kaip jo socialinių kontaktų rezultatas. Tyrėjai iš Čilės universiteto (Pontificia Universidad Catolica de Chile), kuriems vadovavo Marcela Pena, nusprendė išsiaiškinti, kuriai iš šių dviejų grupių priskirtinas vaiko gebėjimas sekti kito žmogaus žvilgsnį.
Tyrime dalyvavo 81 naujagimis. Jie buvo suskirstyti į 4 grupes: gimę išnešioti ir dabar esantys 4 mėnesių amžiaus; išnešioti ir dabar 7 mėnesių amžiaus; neišnešioti naujagimiai, kurie sulaukė 7 mėnesių ir neišnešioti naujagimiai, kuriems suėjo 10 mėnesių.
Visi tyrime dalyvavę neišnešioti vaikai buvo gimę anksčiau laiko 2,5-3 mėnesiais. Naujagimis turi gimti 40 sav., ir per anksti gimusio neišnešioto naujagimio amžius koreguojamas. Jei jis gimė 26 sav., vadinasi, iš tiesų tikras naujagimis bus sulaukęs 14 savaičių. Šiuo atveju tyrime dalyvavę 7 ir 10 mėnesių neišnešioti naujagimiai savo koreguotu amžiumi prilygo 4 ir 7 mėnesių išnešiotiems mažyliams. Ar skirsis jų gebėjimai sekti žvilgsnį?
Visiems kūdikiams ekrane buvo rodomas moters veidas. Kai vaikas sukoncentruodavo žvilgsnį į veidą, moteris imdavo žiūrėti į kairę arba dešinę. Tuo pačiu metu abiejose pusėse atsirasdavo ryškus judantis žaislas. Tyrėjai stebėjo kūdikių akių darbą ir fiksavo, į kurį iš žaisliukų vaikas pažiūrėjo pirmiausia. Toks tyrimas su kiekvienu vaiku buvo pakartotas 20 kartų.
Rezultatai buvo tokie: neišnešioti kūdikiai iš abiejų grupių elgėsi lygiai taip pat, kaip ir išnešioti 7 mėnesių kūdikiai: jie žiūrėjo pirmiausią į tą žaisliuką, į kurį savo žvilgsnį kreipė ir moters veidas ekrane.
Tik išnešioti 4 mėnesių kūdikiai nesekė moters akių ir į žaisliukus žiūrėjo visiškai atsitiktine tvarka. Mokslininkai savo tyrimo rezultatus aiškino tuo, kad neišnešioti naujagimiai anksčiau už išnešiotus ima bendrauti su mama ir tėčiu, nesvarbu, kad gimus anksčiau laiko jų smegenų branda mažesnė, palyginus su laiku gimusiaisiais. Sulaukę tam tikro amžiaus, jie jau turi sukaupę regimąją patirtį, kurios neturi laiku gimę vaikai.
Mokslininkai daro išvadą, kad vaiko sugebėjimas sekti veidą akimis priklauso nuo to, kiek vaikas turi galimybių bendrauti su tėvais žvilgsniais.