Nors kai kurie autizmo spektro sutrikimą (ASS) turintys asmenys pasižymi išskirtiniais gabumais ir gali konkuruoti atviroje darbo rinkoje, yra dalis tokių, kuriems reikalinga nuolatinė pagalba ir priežiūra. Vis tik siekiama sudaryti galimybes, kad būtent tokie asmenys taip pat atrastų sau tinkamus darbus arba prisidėtų prie dalies darbų atlikimo. Šiuo tikslu asociacija „Vilniaus lietaus vaikai“ organizuoja socialines dirbtuves, kur laukiami suaugusieji autistiški asmenys.
Prisidėti prie visuomenės gerovės
„Teko lankytis įvairiose įstaigose Danijoje, kurios organizuoja socialines dirbtuves, rūpinasi ASS asmenų užimtumu. Sužavėjo pačios valstybės požiūris, kuris padiktuoja sąlygas, kaip reikia elgtis. Ten sakoma, kad kiekvienas visuomenės narys turi prisidėti prie visuomenės gerovės taip, kaip jis gali ir moka. To esmė, kad net ir didžiausią raidos sutrikimą turintis žmogus gali ir netgi turi prisidėti prie visuomenės savo veikla. Ir būtent to yra pasiekiama, kai asmenims, turintiems iššūkių, yra pritaikoma darbo vieta, atrandama ta funkcija, kurią jis gali atlikti ir yra visa komanda žmonių, organizuojančių tokį darbą. Taip gaunasi, kad visi gali dirbti“, – pasakoja Beata Veselienė, „Vilniaus lietaus vaikai“ vadovė.
B. Veselienė dalijasi, kad organizacijos SOVI tikslas – prasmingo užimtumo organizavimas žmonėms, turintiems ASS, Aspergerio sindromą ar ADHD. Visi instruktoriai yra socialiniai pedagogai, ar tam tikrų sričių specialistai – ir visi turi reikalingų žinių apie minėtus sindromus, jie žino, kaip geriausiai dirbti su tokiais žmonėmis. Jų įgūdžiai lavinami praktiškai ir ilgainiui jie gali atlikti tam tikras užduotis – užsakymus iš klientų. Pavyzdžiui, sudėti 8 reikalingus daiktus į kraujo tyrimo pakuotę, kurios siunčiamos į kitas šalis arba visi turi tam tikrą užduoties dalį, norint pasiūti virtuvines pirštines ir pan.
„Pasitelkdami gerąją praktiką ir matydami, kad ji veikia. Organizuojame socialines dirbtuves, kurių metu gaminami muilai ir žvakės, siekiame atrasti ir išnaudoti stipriąsias tokių žmonių puses, kad tai išties būtų darbiniai įgūdžiai ir sukuriamas produktas, o ne darbo imitacija. Džiugina ne tik tai, kad suaugusieji autistiški asmenys gali turėti, atrasti užsiėmimą mūsų dirbtuvėse, tačiau ir tai, kad mūsų gaminius perka ne iš gailesčio, o dėl to, kad jie išties faini“, – džiaugiasi B. Veselienė.
Socialinės dirbtuvės
„Į socialines dirbtuves, vykstančias Vilniuje, priimame autistiškus asmenis, ne jaunesnius nei 18 metų. Ateina ir dvidešimtmečiai, ir trisdešimtmečiai, ir dar vyresni. Pirmiausiai pasikalbame, įvertiname įgūdžius, sunkumus ir galimybes ir pagal tai pritaikome užduotis. Vienas koordinuojamas asmuo galės pagaminti žvakę nuo iki, o kitas gal darys tik papuošimą. Bet ir tai yra gerai, svarbu, kad kiekvienas atrastų savo funkciją ir užduotį, kurią jis noriai atlieka gerai, o tada ir pasiekiamas bendras, teigiamas rezultatas“, – mano B. Veselienė.
„Vilniaus lietaus vaikai“ vadovė pristato, kad į dirbtuves galima ateiti kiekvieną dieną, o galima grafiką ir suderinti, lankantis kelias dienas per savaitę. Vis tik tikslas yra, kad tokie asmenys įprastų ateiti kiekvieną dieną, kaip į darbą, tada galbūt ateityje, išlavinus tam tikrus įgūdžius ir patobulėjus, jau galės bandyti pretenduoti ir kitur į realią darbo vietą atviroje rinkoje.
„Kaip yra žinoma, kad visi autistiški asmenys yra skirtingi, taip ir mes stengiamės atliepti jų poreikius, bei surasti motyvaciją, esame maksimaliai lankstūs ir užduotis labai individualiai pritaikome. Pavyzdžiui, vienas dalyvis dirba tik tuo atveju, jeigu su juo kas nors visą laiką kalbasi, o kitas ateina, nes tikisi susirasti gyvenimo draugę. Taigi kiekvienas atvejis – unikalus. Svarbiausia tai, kad mes jokiam žmogui, net ir sunkiausią ASS turinčiam, nesakome „ne“ ir tvirtai tikime, kad visi gali atrasti tinkamą darbinę veiklą“, – sako B. Veselienė.
Atvira darbo rinka
Pasak B. Veselienės, priklausomai nuo to, kokie asmenys lankys dirbtuves, jos gali modifikuotis ir ateityje bus įtraukta ir daugiau veiklų. Šiuo metu labiausiai pasiteisinančios veiklos yra muilų ir žvakių gamyba. Nors veikla pradėta vykdyti jau prieš kelis metus, tačiau tik šiemet ją galima įgyvendinti pilnu pajėgumu gavus finansavimą pagal 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programą.
Kad kiekvienas asmuo gali atrasti tinkamą darbą, rodo ir Lietuvos įmonių pavyzdžiai. Miranda Bireta, dizaino ir marketingo paslaugų įmonės vadovė, pasakoja, kad autistišką asmenį yra įdarbinusi jau šeštus metus: „Pradžioje buvo įvairių iššūkių, kol atradome bendrą darbo ritmą. Dariaus pagrindinės užduotys yra paduoti klientams užsakymus, priimti prekes, lankstyti popierius, laminuoti ir kt. Kai kuriuos procesus kontroliuojame, prižiūrime, kad tikrai viskas būtų padaryta taip, kaip priklauso.“
„Mūsų darbinėje praktikoje buvo du autistiški asmenys, su kuriais dirbome. Merginai ši darbo vieta netiko, ji negalėjo gerai atlikti užduočių, tačiau, gal jos stiprybė kitoje srityje. O štai Darius jau kiek metų su mumis ir esame patenkinti. Labai svarbu, kad tokie asmenys atrastų tą darbą, kurį jie gali atlikti, ir dar svarbiau, kad nepakliūtų į įmones, kuriose galėtų būti išnaudojami. Jeigu mūsų darbuotojui nepasakytume, kad jau „laikas eiti valgyti ar eiti namo“, jis ir toliau vykdytų paskirtas užduotis. Labai svarbu, kad būtų sąžiningas darbdavio ir darbuotojų santykis ir tokiose aplinkybėse“, – akcentuoja M. Bireta.