Paprastai sulaukiame laiškų, kad vaikai nelabai noriai eina į darželį, jiems sunku priprasti prie jų pradėjus lankyti. Tačiau šįkart mama papasakojo priešingą situaciją.
„Mano dvejų metų darželį dukrytė lankė maždaug pusmetį – nuo metukų iki tol, kol gimė brolis. Niekada nebuvo jokių ašarų, priprato labai greitai ir noriai eidavo. Dabar jau beveik tris mėnesius jo nebelanko, bet kai einame pasivaikščioti, vis veda mane į darželio pusę (jis netoli namų), sustojusi pro langą žiūri į žaidžiančius vaikus, mojuoja jiems, ir nenori nueiti, tenka nusinešti verkiančią ant rankų…
Apskritai kartais atrodo, kad jai manęs nelabai reikia – kai esame lauke, ji nebijo viena eiti visai į kitą pusę, nei einu aš, jai nebūtina manęs matyti, kad jaustųsi rami, ji nedvejodama sako “ate” kai aš išeinu, o ji lieka su močiute ar valandine aukle… Ji gali duoti ranką nepažįstamai tetai ir su ja nueiti, bet jei ją už rankos bandau vestis aš, ji krenta ant žemės, spardosi ir šaukia.
Ar tokio amžiaus vaikui normalu būti tokiam neprisirišusiam prie mamos? Ar tam galėjo turėti įtakos tai, kad auginau ją tik iki 7 mėnesių (paskui iki metukų su ja namuose buvo tėtis)? O gal taip pasireiškia jos pavydas gimus broliui?”
Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Rasa Kardaitė Vėlyvienė, www.ipi.lt.
Ačiū, Lina, kad pasidalinote savu rūpesčiu. Kaip ir pati minite, kad gal iš tikrųjų namuose, besilaukiant ar gimus broliukui, visai nebėra būdų prieiti prie mamos ir geriau eiti į darželį, pas vaikus, žaisti, nei vis bandyti, bandyti, prisikalbinti mamą. Panašu, kad jums dukters prisirišimas/neprisirišimas yra labai svarbus.
Tačiau, gal reikėtų pažiūrėti į šią situaciją iš kitos pusės. Gal jūsų dukra, jumis pasitiki ir saugiai gali su jumis išsiskirti, nes žino, kad mama sugrįš, kad su mama bus skirtas laikas, kad mama sako tiesą.
Ar visuomet galime priimti teiginį, kad jeigu vaikas noriai eina į darželį, tai reikia ieškoti problemų namuose? Gal kaip tik problemų nėra, o tėvai yra tinkamai paruošę savo vaikus darželio lankymui ir išsiskyrimui. Tai gali būti pozityvu ir teigiama vaikui.
Saugiai prisirišę ir mokantys išsiskirti vaikai yra kūrybiškesni, geriau supranta kitų žmonių jausmus, jų elgesys yra nuoseklus ir socialus, jie yra draugiškesni, tokie vaikai žingeidūs ir trokšta žinių.
Lina, jei dukra jus kviečia išgirsti, kad ji nori į darželį, gal reikia išgirsti. Gal turite galimybę ją pusei dienos nuvesti ar net kartasi visai dienai. Panašu, kad dukra jums sako, kur jai smagu ir ji nori būti. Gal galite suteikti jai tokią galimybę. Gal tuomet, kai bus išgirsta, ji mielai jums duos ranką, kai jūs kviesite ją kur nors eiti ir eis ten, kur jūs norite, nepykdama ir nešaukdama, o laiminga, kad jūs viena kitą girdite ir suprantate.
O kai ji mielai eina su nepažįstamomis tetomis, nepamirškite jai pasakyti ką jūs išgyvenate tais momentais, nepykdama, ramiu tonu, pasitikėdama savo dukra.
Stiprybės, Lina.