PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

Pirmieji kūdikių tariami garsai neretai skamba labai panašiai kaip sąmoningai ištarti skiemenys ar žodžiai, tačiau taip nėra.

Pirmuosius sąmoningus žodžius ir jų junginius mažyliai paprastai ištaria sulaukę vienerių. Naujagimiai pradeda guguoti sulaukę maždaug 1-3 mėnesių amžiaus. Ir nors šie melodingi kūdikių skleidžiami garsai yra nesąmoningi – tai pirmieji mažylio žingsniai ilgame kalbos raidos kelyje.

Kaip jiems padėti įveikti netikėtus sunkumus ir ką daryti tėvams, jei norime, kad mažylis sklandžiai tobulintų savo kalbėjimo įgūdžius?

Kalbėkitės

Labai svarbu kuo daugiau kalbėtis su mažyliu, net ir su naujagimiu. Kūdikiai stebi ir mokosi kopijuoti tai, ką daro suaugusieji. Todėl kalbantis su mažu vaiku svarbūs ne tik jam sakomi garsai ir žodžiai, bet ir veido mimikos, balso tonas.

Kalbėtis su savo mažyliu reikėtų kuo daugiau, stengiantis tarti žodžius aiškiai, lėtai ir maloniu tonu.

Gamintojo archyvas

Padėkite suprasti žodžius

Vaikams labai svarbu ne tik išmokti naujų žodžių, bet ir suprasti, ką jie reiškia. Padėti suprasti naujo žodžio prasmę padeda asociacijos su garsais, kuriuos skleidžia kai kurie daiktai, gyvūnai ar reiškiniai.

Paprasčiausias būdas padėti mažyliui suprasti apie ką kalbate – tai iliustravimas ir rodymas, pavyzdžiui, einant pasivaikščioti, žaidžiant ar skaitant knygeles.

Šie paprasti pratimai padės mažyliui greičiau pereiti nuo daiktų imitavimo ir apibūdinimo garsais prie žodžių.

Skaitykite, dainuokite, žaiskite

Skaitymas – neabejotinai padeda lavinti kalbą ir suteikia žinių. Vaikai, kuriems nuo mažų dienų daug skaitoma, lengviau išmoksta ne tik naujų žodžių, bet ir semantikos, pragmatikos.

Skaitymas praturtina žodžių bagažą ir vaikai išmoksta jį pritaikyti įvairiose situacijose. Pažintis su knygų herojais – gerais ar blogais – taip pat moko vaikus ir tam tikro elgesio, bendravimo taisyklių, kurias mažyliai pritaiko bendraudami su kitais.

Ne mažiau kalbos raidai svarbus ir klausymas. Švelni muzika, mamos dainuojama lopšinė – padeda stimuliuoti ir lavinti vaiko klausą.

Išmokti kalbėti mažyliui padėsite ir kartu su juo žaisdami. Kurkite skirtingus scenarijus ir situacijas, kurioms būtinas dialogas, teiraukitės mažylio nuomonės įvairiais klausimais, pavyzdžiui, kokios spalvos bus statomos DUPLO kaladėlių picerijos stogas, ką veiksime picerijoje.

Gamintojo archyvas

Pasiskirsčius vaidmenimis žaidimas taps dar įdomesnis, o mažylis įgis daugiau pasitikėjimo ir ims drąsiau reikšti savo mintis žodžiais.

Gamintojo archyvas

Motyvuokite

Tarti pirmuosius žodžius mažyliams gali būti nedrąsu, ypač jei „susikalbėti” su tėčiu ir mama pavyksta sava gugavimo kalba.

Palaikymas ir tėvų motyvacija mėginant mažyliui kalbėti ką tik išmoktais žodžiais – labai svarbi. Todėl kas kartą, vaikui ištarus naują žodį ar pirmuosius sakinius verta jį pagirti. Tėvų padrąsinimas – geriausia motyvacija.

Be to, pagyrimas visuomet suteikia vaikui daugiau pasitikėjimo ir pasitenkinimo savimi.

Gamintojo archyvas
Mano išsaugoti straipsniai