Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Mama klausia:

„Mano dukrai 3 metai. Ji ištisai zyzia prašydama kažko: „Mamaaaa, paduoook” ir taip nuolat su verksmu bei zyzimu. Kaip man elgtis ir kodėl ji taip daro?“

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Reikėjo ilgokai palaukti atsakymo į savo klausimą. Galbūt per tą laiką ir problemą išsprendėte? Perskaičius klausimą man iškilo daugiau klausimų negu atsakymų. Įdomu, ko mergaitė prašo paduoti: saldainių, žaisliukų? Kada dažniausiai taip elgiasi? Kai nori valgyti, kai yra neišsimiegojusi, kai ruošiasi eiti į darželį? Jeigu, pavyzdžiui, taip elgiasi norėdama valgyti, galima prieš valgį paduoti obuolio skiltelę, kuri padėtų stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, nes jo sumažėjimas sukelia vaikams nevaldomą verksmą, kartais – net agresyvumą. Jeigu nuolat verkšlena, gal mergaitei kažkas skauda arba ko nors bijo ir nemoka kitaip išreikšti savo nerimo?

Gal dukrytė tiesiog nori būti išgirsta, pastebėta? O gal tokiu būdu nori įtikti mamai arba tėčiui? Gal tiesiog nesulaukia jūsų dėmesio kitaip? Kaip bebūtų, labiausiai tikėtina, kad mergaitė būtent taip siekia dalyvauti bendroje šeimos veikloje. Juk sąmoningai nė vienas trimetis nenori suteikti savo tėvams skausmo ar kažkaip suerzinti, supykdyti. Panašu, kad savo poreikio, noro būti šeimos dalimi patenkinimui ji tiesiog pasirinko netinkamo elgesio modelį.

Kaip atpažinti netinkamo elgesio tikslą? Ogi stebint, kokius jausmus jums sukelia jūsų vaikučio elgesys. Spėju, kad zyzimas ir verkšlenimas jus erzina. Tuomet jūsų dukrelė tiesiog siekia dėmesio. Pasvarstykim, kokios galėtų būti reakcijos? Galbūt jūs nuolaidžiaujate ir viską paduodate, kai mergaitė tik pradeda verkšlenti. Arba reaguojate piktai, apšaukiate: „Nustok vieną kartą, jau nebegaliu klausytis!” ir nieko jai neduodate. O gali būti, kad vieną kartą elgiatės vienaip, o kitą kartą kitaip, priklausomai nuo nuotaikos. Tada nieko nuostabaus, kad mergaitė nesiliauja elgtis netinkamai. Jeigu verkšlendama ji gali gauti to, ko nori, kodėl reiktų jai liautis tai darius?Kaip išeiti iš šio užburto rato? Pasielkite neįprastai, nukreipkite vaiko dėmesį, ignoruokite netinkamą vaiko elgesį kiek tik įmanoma ir skirkite labai daug dėmesio tada, kai jo visiškai nesitikima. Pasistenkite nesusierzinti, tiesiog pagalvokite: „Mano dainininkė lavina savo balsą” arba „Kaip puikiai taria garsą aaaa, ne oooo“. Jeigu išgirdusi vaiko zyzimą nusišypsosite sau, greičiausiai ir vaikui pasidarys linksma, o jeigu dar uždainuotumėt kartu, įtariu, būtų visai smagu. Humoras gelbėja visose, net ir beviltiškiausiose situacijose.

O kad galėtume ramiai reaguoti į vaiko netinkamą elgesį, pirmiausia reiktų nusiraminti pačiai ir iš anksto nuspręsti, kaip reaguosite, kai išgirsite verkšlenimą. Galite ne tik ignoruoti, bet ir tartis su vaiku, pamokyti, kaip kitaip gali vaikas išreikšti savo norą, pvz., „Suprantu, kad nori pasiimti savo lėlytę, tiesiog gali taip ir pasakyti”. Galima netgi pasimokyti, paprašyti dukros pakartoti savo norą ramiai ir be zyzimo. Kitą kartą, kai vaikas vėl zys, tiesiog nereaguokite ir priminkite jūsų susitarimą: „O kaip mes mokėmės?” arba „O kaip mes tarėmės?” Primenu, kad visi pokyčiai vyksta lėtai, todėl ir šiuo atveju jums reikės begalinės kantrybės, kad pakeistumėte mergaitės elgesį.

Pasak psichologo V.Legkausko (2013), pageidaujamo elgesio vaikas išmoks greičiau, jei reaguodama vengsite neigiamų apibendrinimų (pvz., „Visada tas pats”, „Bloga mergaitė” ) ir dėmesio sutelkimo į nepageidaujamą elgesį (pvz., „Neverkšlenk”), o skatinsite ir nukreipsite dėmesį į tą veiklą, kurios jūs pageidaujate pvz., „Eime kartu kepti pyrago”. Be to, tikėkitės iš vaiko to, ką jis sugeba padaryti, priklausomai nuo savo amžiaus. Trejų metų vaikas puikiausiai gali ne tik pats išsirinkti, ką norėtų apsirengti, bet ir apsirengti. Prisiminkite, kad tėvai yra geriausias pageidaujamo elgesio pavyzdys savo vaikui.Būkite nuosekli, pastebėkite nors ir menkiausią pokytį dukros elgesyje, skatinkite jos pastangas. Noriu palinkėti kantrybės. Pasistenkite kiekvienoje situacijoje įžvelgti kažką pozityvaus. Neabejoju, kad jūsų dukrytė yra nepakartojama, mieliausia, puikiausia būtybė šioje žemėje, o tinkamai elgtis Jūs ją išmokysite. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama” dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Mano išsaugoti straipsniai