Susilaukus dvynių tenka dvigubas krūvis, tačiau ir dviguba laimė. Į tokią situaciją patekusiems tėvams kyla daug klausimų. Atsakymai į juos gali bent šiek tiek palengvinti gyvenimą.
1. Vienas kambarys abiems – ar tai tikrai gerai?
Šiuo atžvilgiu dvyniai iš esmės nesiskiria nuo „paprastų“ brolių ir seserų: iki mokyklinio amžiaus ar paauglystės, vienas kambarys dviems jokių problemų nekelia. Tik vėliau vaiko noras turėti savo privačią erdvę ir atskirą savo pasaulį vis didėja. Tad, jei kambaryje pakanka vietos dviem lovoms ir dar lieka erdvės dūkti – dvyniams bus gera ir smagu.
2. Ar galima nešti abu dvynius?
Taip, tai ypač praktiška, kai atstumai trumpi. Pavyzdžiui, gabenant du kūdikius iš buto trečiame aukšte į automobilį. Svarbu paskirstyti svorį! Vieną vaiką neškite ant nugaros, kitą ant pilvo. Pavyzdžiui, nešynėje ir specialioje skaroje. Turint dvi tokias skaras mama ir tėtis galės nešti mažylius ir atskirai. O kai kurios firmos gamina specialias ypač ilgas dvynių nešiojimui skirtas skaras, pridedamos ir instrukcijos, kaip lankstyti skarą, kad ja būtų galima nešti du kūdikius.
3. Kaip sužinoti, ar mano dvyniai yra monozigotiniai (vienos ląstelės)?
Paprasčiausia, jei sulaukėte porelės: berniukas ir mergytė būna tik skirtingų kiaušialąsčių. O jei kūdikių lytis ta pati ir jie labai jau panašūs vienas į kitą? Tuomet didelė tikimybė, kad dvyniai – vienos ląstelės. Monozigotiniai dvyniai gimsta rečiau, negu dizigotiniai. Monozigotiniai dvyniai yra identiški genetiškai.
4. Ar verta dvynius užrašyti į skirtingas darželio grupes ir mokykloje leisti į skirtingas klases?
Šia tema dvynių tėvai karštai diskutuoja. Pagrindinis argumentas „už“: vaikai būna savarankiškesni, netampa „atsiskyrėlių porele“, kiekvienas atskirai užmezga naujų ryšių. O svarbiausias argumentas „prieš“: kai kurie dvyniai būna tiesiog neperskiriami, skirtingos grupės abiems būtų didelė trauma. Tad teks išsiaiškinti, kas tinka jūsų dvyniams. Gal vienas jų vis atsiduria kito šešėlyje? Tuomet tikrai tiktų skirtingos grupės. Jei dvyniai drauge jaučiasi kuo puikiausiai, jų atskirti nereikėtų.
5. Kaip nė vieno nenuskriausti?
Pirmiausia suteikite – sau patiems ir vaikams – galimybę matyti ne „pusę dvynių“, o atskirą žmogų ir asmenybę. Štai trys patarimai. Nuosekliai kreipkitės tik vardais. Užuot sakę „Ateikit abi padėti dengti stalą“, sukonkretinkite „Monika, tu išdėliok lėkštes, o tu, Elze, įrankius“. Suprantama, kad vienu metu dviem rankomis įmanoma aprengti tik vieną iš dvynių arba tik vienam užsegti saugos diržą automobilyje. Kitam tenka laukti. Taip pat aišku, kad Jums – jokio skirtumo, kuris bus pirmas. Tačiau Jūsų vaikams skirtumas yra! Jūsų mąstote: „Iš pradžių vienas, paskui – kitas“, tuo tarpu Mykolas tyliai sau galvoja: „Kažin kodėl Povilas šiandien jau tris kartus buvo pirmas?“ Todėl pakaitomis visą dieną pirmas turi būti vienas iš dvynių. Taigi, neužmirškite: šiandien pirmiau Mykolas, paskui Povilas. Arba atvirkščiai.
Skatinkite kiekvieno vaiko interesus. Tačiau kokie jie? Puikiai žinote, kad abu mėgsta žaisti kaladėlėmis. Tačiau, kad Kornelijai darželyje patinka groti ksilofonu, sužinosite tik išėjusi pasivaikščioti su ja viena. Tuo tarpu tėtis keliaudamas su Tomu į parduotuvę išsiaiškins, kad berniukas svajoja tapti cirko direktoriumi. Tai reiškia: retsykiais užsiimkite su kiekvienu vaiku atskirai. Antras žingsnis – užrašyti Korneliją į muzikos pamokėles, o Tomą į vaikų cirko užsiėmimus.
6. Ar reikia – dėl šventos ramybės – visų žaisliukų pirkti po du?
Nebūtina. Žaislais dalijasi ir „paprasti“ broliai ir seserys. Svarbu sutarti dėl aiškių taisyklių – kas yra mano, kas tavo, o kas mūsų. Dvyniams paprastai būna visai nesunku dalytis kaladėlėmis, mašinytėmis ir pan. – kol jie yra visiškai tikri: ilgaplaukė lėlė yra tik mano, o paspirtukas – irgi.
7. Ar žindyti dvynius?
Būtinai. Baimė, kad neužteks pieno, tokia pat nepagrįsta, kaip ir vieną kūdikį maitinančių mamų. Paklausa reguliuoja pasiūlą! Yra mamų, krūtimi išmaitinusių ir trynukus. Tačiau kaip tai padaryti praktiškai? Viena galimybė – žindyti kūdikius po vieną pagal poreikį. Privalumas: dar tik pradedančiomis žindyvėms taip bus lengviau. Be to, mama gali visą dėmesį skirti vienam vaikui, o stipresnis kūdikis žįsdamas sužadina pieno išsiskyrimo refleksą, tad broliukui ar sesutei būna lengviau. Trūkumas: greit augančius naujagimius teks žindyti beveik ištisai. Be to, ką daryti, jei abu išalksta vienu metu? Antroji galimybė – kuo labiau sinchronizuoti ritmą ir žindyti abu kartu. Tikrai atsiperkanti investicija: speciali žindymo pagalvė dvyniams. Privalumai: taupomas laikas, lengviau planuoti dieną. Didžiausi trūkumai: ne taip jau paprasta rasti abiems tinkantį žindymo ritmą. Specialiai pažadintas kūdiki žinda prasčiau, o tas, kuriam tenka laukti, ima zirzti. Be to, pradedančioms žindyvėms tikrai nelengva teisingai duoti krūtį dviem vaikams.
8. Dvyniai dar nekalba taip sklandžiai, kaip panašaus amžiaus kaimynų vaikas, tačiau puikiai susišneka sava „dvynių kalba“. Ar tai blogai?
Normalu, kad dvyniai pradeda kalbėti kiek vėliau – nuo bendraamžių, augančių po vieną, jų kalbos raida gali atsilikti maždaug pusmečiu. Kodėl? Pirmiausiai todėl, kad dvyniai neretai gimsta neišnešioti – tad jiems tenka vytis daugelyje sričių. Antra: tyrimai patvirtino, kad dvynių šeimose neretai tiesiog trūksta laiko, tad su vaiku mažiau kalbama. Todėl verta į dienotvarkę specialiai įtraukti eilėraštukus, žaidimus pirštais ir knygelių skaitymą – šitaip mažiesiems lengviau bus mokytis. iki mokyklos kalbinis atsilikimas paprastai išsilygina. O kokia dvynių kalbos paslaptis? Keli gestai, keli švebeldžiavimai – ir vaikai kuo puikiausiai vienas kitą supranta. Priežastis: dvyniai tokie artimi, kad jie žaibiškai „perskaito“ kūno kalbą ir ją supranta – jokių žodžių nebereikia. Paprastai dvynių kalba išnyksta savaime – vėliausiai trečiaisiais metais. Tačiau jei Jums atrodo, kad per savo paslaptingąją kalbą jiedu užsidaro dvynių pasaulyje ir normali kalbos raida sustojo, dėl viso pikta pasiteiraukite vaikų gydytojo, ar nereiktų pasitelkti logopedo.
9. Auklė dviems – kam galima patikėti dvynius?
Populiaru kelioms valandoms auklės pareigoms vaikui samdyti studentę. Tačiau su dvyniais jai gali būti sunku susitvarkyti. Galima kviesti dvi drauges. Kiekviena prižiūri po vieną vaiką, užmokestį dalinasi – užtat turi su kuo pasišnekučiuoti. Arba ieškokite patyrusios auklės. Susitvarkanti su keturiais ar penkiais vaikais tikrai susitvarkys ir su dvyniais.
10. Abiems – tokie patys drabužiai?
Iš pradžių reikia pasakyti tiek: jei jums labai gražu, kai abu dvyniai aprengti vienodais šliaužtinukais, taip juos ir renkite. Mažyliams visiškai nerūpi, kuo jie aprengti, svarbu, kad būtų patogu ropoti ir spardytis. Tačiau praktikoje neretai viskas pakrypsta kitaip: vienodos dvynių išvaizdos nebelieka, kai per pusryčius vienas apsidrabsto, o Jūs tikrai neturite noro dėl to perrengti abu. Be to, jei identiški dvyniai rengiami skirtingai, tuo džiaugsis ir seneliai, nes dvynius bus lengviau vieną nuo kito atskirti.