Kūdikių pilvuko diegliai – viena dažniausių pirmųjų mėnesių kūdikių problemų.
Vaistinėse apstu preparatų, palengvinančių pilvuko skausmą, tačiau prieš tai mamos ir tėčiai gali išbandyti daugybę kitų būdų, kurie gali padėti kūdikiui. Paprašėme mūsų skaitytojų pasidalinti patirtimi ir sulaukėme daug vertingų patarimų.
Kaip suprasti, kad kūdikiui pučia pilvą?
Kai kūdikis tampa irzlus, neramus, verkia, tam gali būti daugybė priežasčių. Pilvuko pūtimas – tik viena iš jų. Kūdikis gali verkti, nes yra alkanas, šlapias, pavargęs, susirgęs. Jeigu neramumo priežastis – pilvo diegliai – išduoda keletas specifinių požymių.
Jeigu kūdikis po valgio garsiai ar/ir gausiai atsirūgsta, verkdamas pritraukia keliukus prie pilvuko, spiria kojomis, riečiasi, jeigu nenurimsta paimtas ant rankų, o jo pilvukas neįprastai kietas, greičiausiai jam skauda pilvuką.
Kodėl pučia pilvą?
Pilvą pučia ne tik mišinuku maitinamam, bet ir žindomam kūdikiui. Taip pat jau pradėjusiam valgyti kietą maistą. Kūdikio pilvo dieglių priežastis nėra iki galo žinoma, nors tyrimų šioje srityje atliekama iš tiesų daug. Manoma, kad “kalta” yra kūdikio virškinimo sistema, kuri yra labai jautri ir dar iki galo nesubrendusi, nepakankama virškinimo fermentų veikla, silpna žarnyno sienelių peristaltika. Žarnyne gali susikaupti dujų, kurios išpučia pilvą ir sukelia nemalonių pojūčių. Mažylis nemoka kalbėti ir apibūdinti savo skausmo, todėl kalba jam prieinama “šneka” – verksmu. Manoma, kad pilvo diegliai dažniau kamuoja berniukus, negu mergaites, tačiau mokslu pagrįsto paaiškinimo, kodėl, nėra.
Kada prasideda ir kada baigiasi?
Manoma, kad pilvo diegliai prasideda dar pirmąjį gyvenimo mėnesį, apie 2-4 gyvenimo savaitę, ir tęsiasi iki 4-5 mėnesių. Kartais gali tęstis ilgiau arba trumpiau, tai gana individualu. Kai kada pilvo dieglių problema pavadinama „100 dienų riksmu”. Tai reiškia, kad iki vaikui sukanka 100 dienų (apie 4 mėnesį), jie neretai baigiasi.
Yra manančių, kad pilvą pučia kiekvienam kūdikiui, tik priklausomai nuo jo temperamento ar skausmo slenksčio, jie nevienodai į tai reaguoja.
Kaip padėti mažyliui?
TavoVaikas.lt portalo skaitytojų paprašėme pasidalinti savo asmenine patirtimi – kas nuo pilvo pūtimo labiausiai padėjo jų mažyliams. Sulaukėme įvairiausių patarimų.
Publikuojame 20 įdomiausiųjų:
* Ant pilvuko uždėta šildyklė.
* Pankolių arbata.
* Šiltas žaisliukas, priglaustas prie pilvelio.
* Miegojimas ant mamos pilvo.
* Tėvelis sūnelį paimdavo ant rankų: pėdutės delne, galvytė prie rankos alkūnės. Tada pėdutes tėvelis lenkdavo prie pilvo.
* Kadangi maitinau pati savo pienu, tai pastebėjau, kad mažiau pilvelį pūsdavo, kai pati gerdavau pankolių arbatą. Kai šiek tiek ūgtelėjo, duodavau pankolių arbatos ir pačiam mažyliui.
* Šilta vyšnių kauliukų pagalvėlė.
* Labiausiai pagelbėjo mamos mityba. Maitindama kūdikį stengiausi vengti produktų, kurie pučia pilvą ar kietina vidurius. Ir tai padėjo. Aišku, tuomet, kaip tyčia labai norėjosi tų produktų. Bet ko mamos nepadarys dėl vaikų?
* Išbandėm viską. Kas padėjo? Padėjo laikas!
* Ramunėlių arbata.
* 10-15 minučių trukmės pilvuko masažas prieš kiekvieną valgymą.
* Gyvenimas pagal režimą – visada valgyti ir eiti miegoti tuo pačiu metu.
* Kad ir kaip keistai ar net juokingai skambėtų, mums labiausiai gelbėdavo plaukų džiovintuvas! Sukdavome juo ratus virš vaikų pilvelių, kol pilvelio skausmai aprimdavo.
* Profilaktiškai nuo gimimo guldyti pilvelio.
* Gerosios bakterijos.
* Sūpavimas ant rankos „lėktuvėlio” poza.
* Mankštos ant gimnastikos kamuolio.
* Mankštelė kas kartą keičiant sauskelnes ar turint laisvo laiko: mažylio kojas prispausdavau prie pilvuko ir vėl ištiesdavau.
* Miegojimas ant pilvo sulenkus kojytes po pilvuku.
* Masažų kursuose parodė, kaip tinkamai masažuoti pilvelį jam skaudant. Mums labiausiai padedantis masažavimas yra laikroduko ir mėnulio kombinacijos: kairiąja ranka ant pilvelio sukame laikroduką, tiesiog darome apskritimą rankos pirštais. Jei įsivaizduotume, kad tai – laikrodis, kai pirštai pasiekia 6 valandą, tada dešiniąja ranka piešiame mėnulį nuo 12 valandos link 6 valandos. Taigi, daugiausia dirba kairioji ranka, kuri visada piešia apskritimą, o dešinioji įsijungia tik pusapskritimiui (mėnuliui) nupiešti.
Žinote dar kitų būdų? Pasidalinkite komentaruose!