Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti

Ko TIKRAI prireiks važiuojant gimdyti, o ko nepirkti ir sutaupyti

Užsukus į vaikiškų prekių parduotuvę bet kuriam pirmą kartą šeimos pagausėjimo laukiančiam žmogui gali susisukti galva. Visgi prekių gausą reikėtų priimti ne kaip iššūkį, o kaip išskirtinę šiuolaikinio žmogaus galimybę rinktis.

„Kūdikį galima užauginti ir senoviniais būdais – pagimdei, paguldei ant šieno, suvyniojai į drobę… Jei mama pieno turi, nuo pusės metų užtenka primaitinti košėmis ir, atrodo, nereikia jokių įmantrybių – kūdikis tikrai užaugs. Tačiau gyvename tokiais laikais, kai galime kūdikį auginti patogiai, saugiai. Dauguma prekių būtent ir yra skirtos kūdikio bei tėvelių komfortui, leidžiančios turėti daugiau laisvės, laisvų rankų”, – sako Snieguolė Bernotienė, „Baby city” komercijos vadybininkė.

Dažniausia klaida – taupymas ne vietoje

Dažniausiai būsimi tėvai kraitelį pradeda ruošti 5-6 nėštumo mėnesį arba dar vėliau.

Kūdikio kraitelį pradėjom ruošti nėštumo pabaigoje, apie 32-34 savaitę, nes tada man prasidėjo panika – kas bus, jei vaikas gims anksčiau, o mes tik vežimėlį turim?.. Pirmiausia susipirkom būtiniausius dalykus: vežimėlį, automobilio kėdutę, lovą, vystymo stalą, rūbelius ir t.t… Gal su rūbais kiek persistengiau, nes daug liko net nepasimatuotų, tiesiog išaugo staigiai. Tikriausiai jų prisipirkau iš neturėjimo ką veikti nėštumo pabaigoje… Daugiau klaidų kaip ir jokių nepadarėm. Manau, kad svarbiausia neprisipirkti visokių dalykėlių, nes „galbūt reikės”. Gyvename tokiais laikais, kad jei matai, jog reikia, nueini ir nusiperki. Arba vyrą nusiunti”, – sako Eglė, 5 mėn. Augustės mama.

„Kadangi dirbau iki pat oficialios datos, o tada išpuolė kraustymasis, tai dar neturiu surinkusi viso kraitelio. Tik prieš kelias dienas nusipirkom nemažai daiktų, taigi, planuoju susidėlioti viską per ateinančią savaitę, jeigu likimas nepamėtės staigmenų… Šiaip, rimtas reikalas tas kraitis – vien vežimą rinkomės ilgiau nei automobilį”, – juokiasi 29-erių Birutė, laukianti po mėnesio gimsiančio pirmojo vaikelio.

Pasitaiko, kad dalies nusipirktų daiktų tėveliai net nepanaudoja, tačiau dažniausiai tai būna pirmieji rūbeliai – jie gražūs, juos smagu pirkti, tačiau kūdikis juos išauga greičiausiai.

„Vis dėlto dažniau būna, kad visko nusiperkama nepakankamai, nes pataupoma arba manoma, kad tų daiktų neprireiks. Kartais sakau – jums tikrai reikės anstpenių, pasiimkit. Tai toji moteris, kuri nepyksta ant manęs ir nusiperka, vėliau galbūt mintyse man padėkoja. Tiesiog žmonės sukelia sau papildomų rūpesčių, kai pirmąsias dienas po gimdymo pradeda lakstyti po parduotuves, kai vietoj to galėtų ramiai sėdėti, žiūrėti vienas į kitą ir mėgautis akimirka. Tai bereikalingas stresas, kuris mamai labai kenkia, gali net pienas dingti”, – sako S. Bernotienė.

Pasak jos, būna, kad mamos jau turi įvairių daiktų, nes kas nors atidavė, tačiau dažnai neįsigilina, kas tai per daiktai, todėl prisiperka tokių pačių.

Ko TIKRAI prireiks

Parduotuvių tinklo „Baby city” parduotuvėse didesnę dalį prekių sudaro būtent skirtosios kūdikiams, kad būsimi tėveliai galėtų viską rasti vienoje vietoje ir turėtų iš ko pasirinkti. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad laukiant kūdikio visko reikia labai daug ir kad tai kainuos brangiai. Pasak S. Bernotienės, norint, kūdikio kraiteliui galima išleisti ir kelis tūkstančius eurų, tačiau būtinųjų daiktų krepšelis nėra toks jau didelis, o jo kaina – kiekvienam įkandama.

Vida Press

Į būtinųjų daiktų sąrašą įeina:

– moteriai po gimdymo reikalingos priemonės;

– kūdikio priežiūrai reikalingos priemonės.

Į motinos krepšelį reikėtų įtraukti: vienkartinius įklotus bei kelnaites, kurios specialiai pritaikytos dėvėti ir po cezario pjūvio; vienkartinius paklotus, tiesiamus į lovą; įklotus į liemenėlę; pientraukį; antspenius; liemenėlę maitinimui, kremą speneliams.

„Dauguma mamų galvoja, kad viskas bus gerai ir pientraukio nereikės, tad neverta į tai investuoti. Tačiau paprastas mechaninis pientraukis kainuoja išties nedaug, o išsprendžia daug nenumatytų dalykų. Labai dažnai pasitaiko, kad pagimdžius, po kelių dienų atbėga vyrai jų pirkti, nes kūdikis per silpnas ir negali pats žįsti, todėl reikia jam padėti, paskatinti.

Būna ir atvirkščiai, kad pienas bėga per stipriai ar jo yra per daug. Dešimtą valandą prie parduotuvės stovi ir sako – mums siūlė, bet nepaėmėm, o dabar labai reikia. Lygiai taip pat gelbėja antspeniai: kol speneliai dar neužgrūdinti, jautrūs, kūdikis juos nukramto, atsiranda žaizdelių. Todėl sakau mamoms, jeigu nenorite pirmomis dienomis streso, įsigykite šiuos daiktus. Nenusiteikite, kad neprireiks, nes greičiausiai vis dėlto prireiks”, – sako S. Bernotienė.

Kiti daiktai, tokie, kaip, pavyzdžiui, įdėkliukai į liemenėlę, nėra pirmo būtinumo, tačiau labai patogūs: jie nesugeria, bet surenka pieną, todėl labai gelbėja, jei norisi atsidėti pieno į šaldytuvą ar jei pieno turima mažai ir kiekvienas jo lašas yra labai brangus. Tai ekonomiškas mamos pieno vartojimas.

Liemenėlę maitinimui pravartu įsigyti dar nėštumo metu – kai krūtinė tampa sunki, galima naudoti miegui, o gimus kūdikiui, ta pati tiks ir maitinimui. Pakanka turėti kelias: bus patogu ir nereikės gadinti įprastų liemenėlių.

Kūdikio krepšelio „būtinieji”: rūbeliai (siaustinukai, šliaužtinukai, viršutinės ir apatinės kepuraitės, vilnos kojinaitės, pirštinaitės); buteliukas; žindukas; higienos reikmenys (žirklutės nagams, plaukų šukos, kempinė, specialūs ausų krapštukai, nosies aspiratorius, dantų šepetukas); kūno temperatūros termometras; vandens termometras; rankšluosčiai; sauskelnės; kosmetika (aliejus, kremas, talkas, akių nedirginantis šampūnas); patalynė; lovytė; vystymo stalas; vežimėlis; automobilio kėdutė.

„Pirmieji rūbeliai, kol dar neužgijusi bambagyslė, turi būti laisvi. Tam puikiai tinka siaustinukai ir šliaužtinukai, kurie labai patogūs pirmosiomis dienomis, kol tėveliai dar neįgudę – jų nereikia vilkti per galvą, jie greitai ir patogiai užsisega. Vėliau galima naudoti smėlinukus, kombinezonus. Pirmųjų rūbelių pakanka turėti po du-tris, kad užtektų pakeitimui dienos eigoje, nes vaikas atpila ir t.t., kepuraičių – tris-keturias. Kaip bebūtų keista, vaikai labai greitai rūbelius „sutrina”, nes prakaituoja, dulkės renkasi. Kakliukas būna toks purvinas, kad atrodo, jog bulves kasė”, – sako S. Bernotienė. Anot jos, labiausiai vertinami tokie drabužėliai, kurie apvelka visą kūną, nesmunka, nekrenta.

Vida Press

Ypač malonūs ir funkcionalūs yra merino vilnos rūbeliai, nes su jais kūdikis per daug nesušyla ir neatvėsta, taip pat neprakaituoja. Be to, nors merino vilna švelnesnė nei avies, ji taip pat šiek tiek dirgina kūdikio odą ir aktyvina kraujotaką. Jei šių rūbelių sudėtyje yra šilko, jie būna dar jaukesni, neišsitampo.

„Pas mus vis dar populiaru kūdikiui ant nuogos kojytės mauti avies vilnos kojinytes, nes sveika, stimuliuoja kraujotaką, nešunta, neprakaituoja. Medvilnė drėgmę sugeria ir vaikas tuoj pat atvėsta, o avies ar merino vilna turi savybę drėgmę išgarinti. Tai nepakeičiamas daiktas”, – teigia „Baby city” atstovė. Ji akcentuoja, kad kūdikio aprangoje labai svarbus saugumas, patogumas ir higiena, o svarbiausia drabužio funkcija – nesušaldyti, neperkaitinti ir neleisti prakaituoti. Kai kūdikėlis paauga, tėvai įgunda perrengti, ima žiūrėti ne tik į patogumą, bet ir į grožį – nori kūdikį papuošti. Tuomet drabužėlių pasirinkimas yra neribotas.

Nors kūdikių praktiškai niekas nebevysto, įvairaus dydžio vystyklai iki šiol yra viena populiariausių prekių. Jie naudojami vietoj paklodės, patiesalo keičiant sauskelnes, pavalymui. Yra ir specialių užsagstomų vystyklų, su kuriais, pasak tėvelių, kūdikiai išmiega kur kas ilgiau, nes nenusikloja, neišsijudina.

Jei mama turi pakankamai pieno, buteliukas gali pasirodyti nebūtina prekė, tačiau dažniausiai jo prireikia – jei ne mišinukui, tai vandeniui. Svarbu, kad buteliukas kuo labiau primintų motinos krūtinę ir valgymą iš jos. Kitu atveju, yra tikimybė, kad kūdikis gali nebenorėti grįžti prie krūtinės. „Žįsti yra labai sunkus darbas ir to reikia, kad teisingai susiformuotų žandikaulis, rijimo funkcija”, – sako S. Bernotienė. Buteliukų kiekis priklauso nuo poreikio – gali užtekti ir vieno, o jei mama aktyvi ir dažnai palieka kūdikį maitinti tėčiui, močiutei ar auklei, tada prireiks viso buteliukų rinkinio, kitų priemonių. Verta įsigyti „anti colic” tipo buteliuką, apsaugantį nuo oro prisirijimo ir pilvo dieglių.

Čiulptukas nėra būtinas ir nuomonių dėl jo naudojimo yra visokių. Tačiau, pasak specialistės, vis dėlto verta šį daiktą turėti ir leisti pačiam vaikui nuspręsti, ar jam jo reikia, ar ne.

higienos priemonių S. Bernotienė rekomenduoja įsigyti natūralaus plaušo kempinę, kurioje nesikaupia muilas bei nešvarumai, taip pat specialių, pastorintų ausų krapštukų, kurių reikės kasdien ir gana daug. Nosies aspiratorius tokioje kaip mūsų klimato zonoje taip pat būtinas, nes sloga pasitaiko dažnai, o kadangi kūdikis dar nemoka nosies šnypšti, jam reikalinga pagalba. Jį verta įsigyti daugkartinį, plaunamą. Nors gali atrodyti keista, kūdikiui nuo pirmųjų dienų reikės plaukų šukų, kad ir kiek plaukų jis beturėtų. Taip pat – specialaus dantų šepetėlio, nes, nors dantukų ir nėra, ant dantenų renkasi apnašos nuo pieno ir buteliuko. Žirklutės turi būti bukais galais, bet aštrios.

Patalynė ir čiužinys gali pasirinktinai būti sintetiniai (skirti alergiškiems dulkių erkutėms) arba natūralūs (su vilna, universalia „Tencel” medžiaga, bambuko, kukurūzų pluoštu). Kiekis priklauso nuo asmeninių įpročių ir poreikio.

Vežimėlio pasirinkimas, pasak specialistės, labai priklauso nuo gyvenimo būdo, nuo to, ar žmogus yra kaimo ar miesto žmogus, kokia aplinka jį supa, kokiomis gatvėmis jis vaikšto. Apmąsčius tai, galima rinktis klasikinį arba manevringą. Neretai tai – ir įvaizdžio, stiliaus reikalas.

Automobilio kėdutę patariama rinktis kuo lengvesnę, bet kuo tvirtesnę, tokią, kuri lengvai tvirtinasi.

„Iš nebūtinų daiktų pravartu įsigyti žindymo pagalvę, kurią galima naudoti miegui dar nėštumo metu. Ji taupo mamos nugarą, rankas, leidžia atsipalaiduoti – moteriai labai svarbu saugoti jėgas ir sveikatą. Taip pat yra itin patogių rankšluosčių, kurie palengvins kūdikio maudymą. Kosmetikos reikia tik tuo atveju, jei kūdikio oda sausėja, šunta. Galima įsigyti mamos krepšį, kuris tikrai palengvins gyvenimą. O barškučių pripirks svečiai”, – šypsosi S. Bernotienė.

Renkantis ekonominį kraitelio variantą, neperkant tokių daiktų kaip lovytė, vežimėlis ar auto kėdutė, galima apsieiti su 145 eurais. Svarbiausia, pirkti tai, kas tikrai reikalinga, ko negalima pasiskolinti. Kad nereikėtų lakstyti po daugybę parduotuvių, viską galima nusipirkti „Baby city” parduotuvėse, visam kraiteliui gaunant 20 proc. nuolaidą.

Mano išsaugoti straipsniai