Laukiatės vaikučio ir norite savaitalį dviese praleisti romantiškame viešbutyje Lietuvos pajūryje? O gal svajojate aplankyti Paryžių, Romą ar Amsterdamą? Mūsų patarimai padės jums susiplanuoti svajonių atostogas nėštumo metu.
Idealiausia kelionėms – antrasis trimestras
Geriausiai keliauti antrąjį nėštumo trimestrą, nuo ketvirtojo iki septintojo mėnesio. Šiuo metu paprastai nebelieka pykinimo, blogavimo, apsnūdimo ir jėgų nebuvimo, kurie dažnai pasireiškia pirmuosius 3-4 mėnesius. Kita vertus, o ir pilvukas dar nėra labai sunkus ir netrukdo planuotis keliones.
Kelionių pirmąjį nėštumo trimestrą šeimos dažnai atsisako, nes šiuo metu didesnė kraujavimų ar persileidimo rizika.
Paskutinės aštuonios savaitės iki gimdymo taip pat nėra idealios kelionėms. Su dideliu pilvu paprasčiausiai sunku judėti, ilgai sėdėti lėktuve ar nueiti didelius atstumus. Be to, visada yra rizika, kad kūdikis į pasaulį pasibels anksčiau laiko.
Afrika, Pietų Europa ar Palanga?
Laukiantis kūdikio itin didelė apkrova tenka kraujotakos sistemai. Todėl geriau atsisakyti atostogų tropinio klimato šalyse, intensyvių ekskursijų ir avantiūrinių nuotykių (nardymas, raftingas ir pan.). Tolimas keliones į egzotiškas šalis vėlesniam laikui reikėtų ir dėl didelio infekcijų pavojaus. Profilaktiniai medikamentai ir skiepai, pavyzdžiui, nuo maliarijos, kelia riziką kūdikiui.
Geriausiai atostogauti ten, kur oro temperatūra nepakyla aukščiau 28 laipsnių. Todėl verta pagalvoti, ar vidurvasarį reiktų keliauti į Pietų Europos, Afrikos šalis, gal labiau tiktų artimesnės Europos ar Lietuvos kurortai.
Jei atostogaujate kalnuose, turėtumėte atsisakyti kelionių į viršukalnes, taip pat ir keltuvais. Kadangi kylant į kalnus mažėja slėgis, nėščiosioms jau 1 km 800 m aukštyje pradeda šiek tiek trūkti deguonies, kūdikiui – taip pat .
Ar kūdikis irgi atostogauja?
Neabejotinai aišku viena – kūdikis įsčiose jaučia, kad jūs jaučiatės gerai. Gera nuotaika teigiamai veikia vaikelį. Jis yra maloniai supamas, kai vaikštinėjate pakrante, jis gauna papildomai deguonies, jei daug laiko praleidžiate gryname ore. Be to, nors į gimdą patenka tik maždaug 1-3 proc. šviesos, kūdikis pastebi saulę, šildančią jūsų nuogą pilvą. Negimę kūdikiai yra smalsūs – veikiami šviesos, jie tampa žvalūs.
Paskutinis saugiklis
Jei užsisakėte organizuotą poilsinę ar turistinę kelionę, būtinai pasidomėkite kelionės atšaukimo draudimo sutartimi. Ji padės tuo atveju, jeigu dėl nenumatytų aplinkybių negalėsite vykti į kelionę ir norėsite neprarasti sumokėtų pinigų. Nuvykę ilsėtis viešbučio registratūroje taip pat pasiteiraukite netoliese dirbančio ginekologo adreso, kad esant būtinybei turėtumėte į ką kreiptis.
Profilaktinius patikrinimus, kurie sutaps su jūsų kelione, paankstinkite. Tada žinosite, kad viskas yra tvarkoje.
Kokių dokumentų reikia?
Priklausomai nuo to, į kokią šalį keliaujate, jums reiks asmens tapatybės kortelės arba paso. Be to, visos nėščiosios turi į kelionę pasiimti Motinos pasą (nėščiosios kortelę) bei pasirūpinti sveikatos draudimu.
O jei kūdikis gimsta per atostogas?
Tokia tikimybė nėra didelė, tačiau nereikėtų jos visiškai atmesti. Jei vis dėlto kūdikis sumanytų gimti užsienyje, tai nereiškia, kad jis bus ispanas, italas ar amerikietis.
Anksčiau kai kuriose valstybėse, pavyzdžiui, JAV galiojo nuostata: kas čia gimė, iš karto gauna pilietybę. Tačiau dabar taip nėra. Kokioje šalyje kūdikis begimtų, jei jo tėvai yra susituokę ir vienas jų turi Lietuvos pilietybę, tai ir vaikas bus Lietuvos pilietis. Jei kūdikis gims užsienyje, kad nekliudomai galėtumėte išvykti iš šalies, jis turėtų būti užregistruotas Lietuvos ambasadoje ar konsulate.