Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kaip protingai suruošti kraitelį būsimam darželinukui

Kaip protingai suruošti kraitelį būsimam darželinukui

Ar jau suruošėte „kraitį” būsimam darželinukui? Jei ne, kartu su dvejų metų Titu ir jo mama Saule lankomės pas specialistę, kuri suprantamai patars, kokie daiktai reikalingi būsimajam darželinukui, o kokie – ne.

Mama Saulė, kurios dvejų Titas pradeda lankyti lopšelį darželį:

„Kitų moterų taip mėgiamas “shopingas”, niekada nebuvo mano stiprioji pusė… Drabužių ir avalynės pirkimas tiek man pačiai, tiek vaikui apsuka galvą…

Prisiperku pasikartojančių daiktų, bet taip ir lieku be kai kurių ypač reikalingų. Net skaičiau įvairių drabužių stilistų ir “planuotojų” patarimų, kada, kiek ir ko reikia pirkti, susidarinėdavau sąrašą (na, beveik tokį patį, kaip keliaudama į maisto prekių parduotuvę) ir tai šiek tiek padėjo, išmokau pirkti pagal sistemą, o ne vien tik vedama impulso.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Į darželį pirmą kartą. Naujas projektas ir specialistės patarimai, kaip padėti vaikui lengviau adaptuotis naujoje vietoje

Dabar, kai darželis jau ant nosies, susimąsčiau, ar esu tinkamai paruošusi „kraitelį” į darželį savo dvimečiui. Man vėl reikia racionalaus ir įvertinančio požiūrio iš šalies ir paprastų aiškių patarimų, kuriuos būtų lengva pritaikyti ir įgyvendinti”.

Konsultuoja “Šilagėlės” darželių vadovė ir ikimokyklinio ugdymo specialistė Danguolė Milašienė.

Pradėkite nuo sąrašo

Tikrai pravers paprasčiausias sąrašas, kuriame pasižymėsite reikalingus, jau turimus ir planuojamus įsigyti daiktus. Pagrindinis kriterijus, kuriuo vadovaudamiesi planuosite savo vaiko “kraitelį” darželiui yra patogumas ir praktiškumas. Tiek kalbant apie lauko, tiek vidaus aprangą ir avalynę.

Grožio svarbą nusveria vaiko komfortas. Įmantresnius drabužėlius patartina palikti ypatingoms progoms, šventėms, išėjimams pasižmonėti.

Vidaus apranga ir avalynė

Natūrali medžiaga. Darželyje tegu vaikas dėvi tik patogių modelių ir audinių rūbus: iš trikotažo ir kitų minkštų bei natūralių audinių. Kuo mažiau sintetikos, nes nuo jos vaikas gali gausiau prakaituoti, tai jam kels diskomfortą, erzins, sudirgins odelę. Stenkimės visada skaityti etiketes, iš kokio audinio pagamintas vienas ar kitas rūbelis.

Patogus modelis. Drabužiai turi būti patogių ir “paslankių” modelių. Nepamirškime, kad vaikai mėgsta klūpėti, lankstytis, tupinėti. Jie nepalyginti judresni už suaugusius, todėl tai, kas gali atrodyti patogu mums, tarkim, džinsai, visai netiks vaikui darželyje. Gana kietas džinsų audinys ji varžys, sagos ar sagtelės verš pilvuką ir pan.

Tarkim, berniukams, sveikatos specialistai net pataria mūvėti žemaklynes kelnes, nes per siauro kirpimo kelnės gali turėti neigiamos įtakos „vyriškumui”. Čia būtų galima taikyti panašią taisyklę, kaip einant į sporto klubą – juk sportuodami nedėvime kostiumėlių, džinsų, kitų įpareigojančių drabužių, o renkamės tokią aprangą, kuri nevaržys mūsų judesių. O mūsų mažyliai juk nuolat juda, jie – mažieji “sportininkai”.

Puošnumas ir brangumas. Drabužiai neturėtų būti ir pernelyg puošnūs, nes auklėtojos turėtų rūpintis jūsų vaiko emociniu, psichologiniu, fiziniu gerbūviu ir tobulėjimu, o ne žiūrėti, kad prabangūs rūbeliai neišsiteptų…

Batukai. Skirti vaikščioti grupėje, batukai taip pat turi būti lankstūs ir patogūs, kad kojytė juose neprakaituotų, o patogiai judėtų, idealu, jeigu tokia avalynė dar ir ortopedinė.

Atsarginis komplektas. Atminkite, kad būtina turėti spintelėje porą atsarginių drabužių komplektų: apatinių marškinėlių ir kelnaičių, džemperių, kelnių, pėdkelnių ar kojinaičių. Žiūrėkite pagal sezoną, ko tuo metu reikia. Juk patys matote, kaip dažnai namuose vaikai netyčia apsitaško ar net apsilieja, išsitepa, patiems mažiausiems įvyksta ir kitų “netikėtumų”, todėl auklėtojos visad vaiko spintelėje turi rasti atsarginių drabužių, o mažyliams – ir sauskelnių.

Lauko apranga ir avalynė

Apgalvotai darželiui rinkitės ir lauko drabužius. Rudens sezonui pravers striukė ilgesne nugara, jei orai drėgni – neperšlampamos kelnės, taip pat spintelėje turi stovėti ir guminiai batai. Verčiau rinkitės įprastos, o ne verstos odos batukus, nes Lietuvoje rudenėjant sausų orų vis mažiau, o “zomšos” batukai yra labai neatsparūs drėgmei. Tad pasivaikščiojęs per drėgną smėlį ar žolę vaikas ne tik sugadins batukus, bet ir peršlaps kojytes. Iškils pavojus peršalti.

Lauko drabužiai ir avalynė turi būti kuo praktiškesni, nes vaikai, skirtingai negu suaugusieji, negalvoja, kaip išlaikyti daiktus kuo geresnės būklės. Jei bus bent mažytė balutė, būtinai pasistengs į ją įšokti. Nereikia dėl to ant jų pykti, tai jų pasaulio pažinimo dalis.

Rūbai turi būti patogūs apsirengti vaikui

Žiemą idealus variantas šiltas kombinezonas. Jis ne tik puikiai apsaugo vaiką nuo vėjo ir šalčio, bet ir yra patogus apsivilkti. Vaikai darželyje yra mokomi savarankiškumo, o toks vientisas lauko drabužis padeda išmokti jiems patiems rengtis lengviau.

Rekomenduoju rinktis kepures – šalmukus, nes jie puikiai apsaugo vaiko ir galvą, ir kaklą, yra patogūs užsimauti. Be to, tai ne tik patogiau nei atskira kepurė su šaliku, bet ir saugiau – kitaip nei šalikėlis, tokios kepurės – šalmai nesimataruoja, netrukdo vaikui žaisti ir judėti, neatsilaisvina nuo kakliuko, išlaiko šilumą.

Kadangi Lietuvoje žiemos nenuspėjamos – gali svyruoti nuo speigų iki balų, tai ir avalynė turi atitikti orus.

Idealu turėti dvi poras batų: sausam šaltesniam orui su natūralia vilna ar kailiu viduje ir drėgniems orams batus neperšlampamu paviršiumi.

Pasiklauskite savo darželyje, ar leidžiama vaikui atsinešti savo mylimą žaisliuką. Su juo užmigti darželyje vaikui pirmomis dienomis bus smagiau.
Shutterstock nuotr.

Širdžiai mielas daiktelis

Renkant mantą darželiui, reikia nepamiršti nedidelio, bet labai svarbaus daikto – jūsų vaikui mielos smulkmenos. Juk jis ateina į naują aplinką, todėl jam pravers kažkoks naminis daiktelis – mylimas žaisliukas, namais kvepianti nosinaitė, ar tėvų nuotrauka. Tokie daiktai naujokėlius labai ramina. Būna, jie pasižiūri į nuotraukėlę, ašarą nubraukia, bet nurimsta ir grįžta prie darželio veiklos.

Kraitelis darželinukui:

– apatiniai marškinėliai ir kelnaitės;

– miego rūbelių komplektas;

– džemperis;

– kelnės;

– pėdkelnės;

– kojinės;

– sauskelnės (jei mažyliui jų reikia)

– vidaus avalynė (šlepetės/basutės)

– neperšlampamos lauko kelnės rudeniui

– guminiai batai

– vientisas kombinezonas žiemai

– kepurė – šalmas

Nurodymus dėl reikmenų kūrybiniams darbeliams ar pamokėlėms kiekvienas darželis pateikia individualiai.

Mano išsaugoti straipsniai