Ar galėčiau truputį pabūti grupėje ir aš? Štai tokį klausimą, dažnai, beje, ištartą nerimaujančiu, nedrąsiu ar abejojančiu balsu, kai pirmą kartą praveriamos darželio durys, išgirsta, ko gero, kiekviena auklėtoja.
„Be manęs jis labai verks“, „Mudu abu kartu pažaisime su kitais vaikais, taip jam bus ramiau, jis greičiau apsipras“, „Skaičiau, kad pirmomis dienomis darželyje būtinai su vaiku turi pabūti ir mama…“ Kiek toks mamos prašymas tikslingas ir reikalingas pačiam vaikui?
Atsako Vilniaus m. lopšelio–darželio „Papartis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Marija Valatkevičienė.
„Mamų yra įvairių. Kai kurios tiki, kad jų mažyliui darželyje patiks, jis greitai ir be didesnių bėdų apsipras – tai rodo tvirtą šeimos sprendimą, kad vaikas nuo šiol lankys ugdymo įstaigą ir viskas visiems bus gerai. Dalis mamų, atvedusios vaiką į darželį, prašo leisti pabūti šalia, jį stebėti, jei kas, pulti „gelbėti“. O kas, jei jis ten jausis nejaukiai, bijos, nevalgys, o jei niekas su juo nežais?.. Toks mamų siekis byloja viena – jos pačios, o ne vaikas labiau bijo ir nenori atsiskirti, pradėti naują etapą. Be jokios abejonės, trumpai pabūti grupėje kartu su mažyliu pirmomis darželio lankymo dienomis galima. Netgi pageidautina, tačiau tai jokiu būdu neturi išsitęsti į pusdienius, o vėliau – į savaites.
Juk mes, suaugusieji, pakeitę darbą ar atvykę į visiškai naują vietą iš pradžių irgi jaučiamės šiek tiek nejaukiai, nedrąsiai. Ieškome žmonių, priemonių ar būdų, kurie galėtų mums padėti greičiau susivokti, apsiprasti. Vaikas bet kokius pokyčius išgyvena dar jautriau, tad artimiausias jam asmuo – mama turi būti itin supratingas. Mama vaikui turi padėti atsiskirti, o ne savo vidiniu nerimu dar labiau jį „prisirišti“. Mama mažyliui privalo paaiškinti, kad ji jo darželyje tikrai nepaliks visam laikui. Būtina labai aiškiai įvardyti, kada mama ar tėtis ateis vaiko pasiimti: kai pažais, pavalgys ar pamiegos.
Prieš išeinant iš grupės būtina su vaikučiu atsisveikinti, negalima „pabėgti“ slapčia. Toks mamos dingimas, kurį, beje, kai kurie tėvai vis dar praktikuoja, vaiką gali labai išgąsdinti. Kad ir kaip neįtikimai skamba, bet net dvejų metų neturintis pypliukas kuo puikiausiai supranta, ką jam sako ar pažada mama. Ir to labai laukia. O jei nesulaukia – nusivilia. Ilgas nuolatinis mamos buvimas kartu su vaiku grupėje nepageidautinas dar ir dėl to, kad vienaip vaikas elgiasi darželyje, kai mama yra šalia, kitaip – kai jos nėra. Ir pagaliau ne visos vienodai ilgai gali būti darželyje.
Tie mažyliai, kurių mamos negali ilgai pasilikti kartu, mato kitų vaikų mamas ir netrukus pasijunta prastai: pradeda pavydėti, ilgėtis. Rezultatas – ašaros.
Tėvai, apsisprendę, kad vaikas nuo rudens pradės lankyti darželį, pirmiausia patys sau turi labai aiškiai įvardyti, kiek laiko pirmomis dienomis praleis su atžala grupėje. Geriausiai iš karto nusiteikti, kad tai neturi užsitęsti. Svarbu nuspręsti, kas ves vaiką į darželį, su kuriuo tėvų jis lengviau išsiskiria. Taip visoms pusėms – vaikui, auklėtojoms, o labiausiai pačiai mamai ar tėčiui bus tik lengviau.
Antras svarbus dalykas – būtina kaip įmanoma labiau ugdyti vaiko saugumo įgūdžius. Kitaip tariant, vaikas neturi bijoti pasilikti su svetimais žmonėmis. Mažylis privalo žinoti, kad jį gali prižiūrėti ne tik mama, bet ir močiutė, mamos draugė, teta ar kaimynė. Ir kad jam tada bus visai smagu, kad nieko bloga nenutiks. Galų gale labai sveika prieš tai, jei yra galimybių, kurį laiką palankyti kokią nors mokyklėlę ar žaidimų kambarius, kuriuose vaikas gali pabūti tarp bendraamžių, kartu pažaisti, pasidalyti žaisliukais. Tokie įgūdžiai pradėjusiam lankyti darželį mažyliui nepaprastai svarbūs.“