Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ar galime vaikui sakyti „Jei muša – duok atgal“?

Ar galime vaikui sakyti „Jei muša – duok atgal“?

Ar teisingas yra patarimas sulaukus kito vaiko netinkamo elgesio į jį atsakyti tuo pačiu? Jei pastūmė – stumti atgal, jei trenkė – trenkti atgal?

Milda

„Maži vaikai dažnai susipyksta dėl kokio nors žaislo ar žaidimų vietos, kažko nepasidalina, vienas nori paimti, kitas nenori duoti… Būna kartais ir susipeša dėl to paties norimo dalyko. Kaip tokiu atveju vaiką išmokyti teisingai reaguoti į konfliktą, kad išvengtų peštynių, ypač, jei tai mergaitė? Juk nesinori mokyti taip, kaip dažniausiai sakoma: „Jei muša – duok atgal“.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Dovilė Japertė:

Laba diena Milda,

Kaip Jūs pastebėjote, mažų vaikų agresija yra gana įprastas reiškinys, to jie greitai išmoksta paprasčiausiai stebėdami kitus ar patirdami, kad tai efektyvus būdas tikslui pasiekti. Tačiau to negalima toleruoti, nes taip parodome, kad toks elgesys yra priimtinas. Būtina reaguoti į netinkamą elgesį – jį sustabdyti – aiškiai žodžiu ir kūno kalba parodyti, kad tai nepriimtina.

Kaip galime mokyti vaikus spręsti tarpusavyje kylančius konfliktus tinkamais būdais? Štai keletas patarimų:

– skatinti juos išreikšti savo poreikius žodžiu, įvardinti siekiamo tikslo;

– padėti priimti vaikų jausmus vienas kitam (tikrai pikta/liūdna, kai kitas pagriebia žaislą, su kuriuo norėjai žaisti);

– padėti vaikams apibrėžti problemą – (mes turime vieną kaladėlę, o jūs esate dviese) ir parodyti problemos sudėtingumą (tikrai nežinia, kaip pasidalinti, kai yra tik vienas žaislas);

– išreikšti pasitikėjimą, kad vaikai sugalvos sprendimą (manau pasitarę, jūs ką nors sugalvosite);

– leisti vaikams patiems išspręsti (pasišalinti iš jų teritorijos);

– pastebėti/pagirti, kai vaikams pavyksta susitarti;

– pastebėti tinkamą elgesį kitu metu (kai gražiai žaidžia kartu, kai susitaria).

Tikėtis, kad vaiko elgesys greitai pasikeis, tikriausiai nereikėtų, tačiau pirmieji pokyčiai tikrai yra labai akivaizdūs ir svarbūs. Pats procesas ilgas, vyksta pamažu ir reikalauja tiek mūsų, tiek vaiko pastangų, jis priklauso ir nuo vaikų amžiaus ir gebėjimų.

Jūsų pastebėtas būdas „Jei muša-duok atgal…nėra efektyvus, nes taip tik paskatiname agresiją ir didiname vaikų priešiškumą, bet galima pamokyti vaiką apsiginti (žodžiu arba rankomis užsidengti, jei tai nepadeda – paskatinti vaiką kreiptis į suaugusį).

Sėkmės Jums išbandant šiuos konfliktų sprendimo būdus.

Mano išsaugoti straipsniai