Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Klastingoji bakterija

Klastingoji bakterija, tūnanti nėščiosios organizme

Nustatyta, kad 10-40 proc. visų nėščiųjų turi streptokoko B bakteriją. Įdomiausia, kad moteris jokių negalavimų nejaučia, o bakterija gali sukelti daugybę bėdų per nėštumą, gimdymą ir po jo.

Lietuvoje apie B grupės streptokoką sužinojome gana neseniai. JAV apie 1970 metus buvo nustatyta, kad labai pavojingas ligas – naujagimių sepsį ir meningitą sukelia kaip tik streptokoko B bakterija. Net kas antras per gimdymą užsikrėtęs vaikutis mirdavo. Išaiškėjo, kad laiku ištyrus nėščiąsias galima išvengti baisių padarinių. Vakarų Europoje nėščiosios dėl šios infekcijos tiriamos maždaug nuo aštuntojo dešimtmečio pabaigos.

Streptokokas B. Kas jis?

Mes, žmonės, esame daugelio bakterijų platintojai (gerklėje, žarnyne, burnoje). Streptokokas B – viena bakterijų, randamų žarnyne. Nustatyta, kad 10-40 proc. visų nėščiųjų turi šią bakteriją. Įdomiausia, kad moteris jokių negalavimų nejaučia, o bakterija gali sukelti daugybę bėdų per nėštumą, gimdymą ir po jo.

Per nėštumą streptokokas B gali sukelti šlapimo takų infekciją, persileidimą, priešlaikį gimdymą;

Gimdymo metu moters gimdymo takais keliaujantis vaikutis gali užsikrėsti ir susirgti labai sunkiomis ligomis – meningitu arba sepsiu (kraujo užkrėtimu). Gavęs mažiau bakterijų, užsikrečia lengviau, tarkim, infekciniu odos bėrimu, kurį reikia gydyti;

Po gimdymo moteriai gali sukelti gimdos uždegimą, karščiavimą, blogai gyja tarpvietė.

Kaip tiriama nėščioji?

35-38 nėštumo savaitę paimamas pasėlis su vatiniu pagaliuku iš apatinio makšties trečdalio, tarpvietės ir išeinamosios angos srities. Jei laboratorijoje išauga bakterija, vadinasi, moteris turi užkratą. Nėštumo metu negydoma, o atvažiavusiai gimdyti yra leidžiama antibiotikų (paprastai kas keturias valandas). Jeigu nėštumo pradžioje susergama šlapimo takų infekcija ir nustatoma, kad priežastis – streptokokas, moteris gydoma iš karto. Tam, kad būtų išvengta priešlaikio gimdymo ir kitų komplikacijų.

Kada dar reikia antibiotikų?

JAV gydytojai gimdymo metu antibiotikų leidžia ne tik gimdančioms bakterijos platintojoms, bet ir toms moterims, kurios neatliko minėto tyrimo ir nežino, turi jį ar ne. Lietuvoje tokių atsargos priemonių nėra. Tačiau pas mus numatyti kiti atvejai, kai gimdančiai moteriai būtina suleisti antibiotikų (net jei ji ir neatliko minėto tyrimo):

  • gimdymas prasidėjo anksčiau kaip 37 savaitę;
  • gimdanti moteris karščiuoja, temperatūra siekia per 38 laipsnius;
  • prieš gimdymą nutekėjo vandenys ir bevandenis periodas tęsiasi 18 val.;
  • jeigu per ankstesnį gimdymą vaikutis užsikrėtė ir susirgo meningitu arba sepsiu dėl B grupės streptokoko;
  • nėštumo pradžioje moteris sirgo šlapimo takų infekcija, sukelta streptokoko.

Jei moteriai yra numatytas cezario pjūvis ir ji atvyksta planinės operacijos nenutekėjus vandenims, vaistų galima neleisti. Tačiau jei vandenys nuteka, prieš operaciją galima suleisti vienkartinę dozę antibiotikų.

Tyrimo reikia visoms būsimoms mamoms

Pradėjus tirti nėščiąsias, labai sumažėjo ligų ir vaikučiai užsikrečia rečiau. Šį tyrimą profilaktiškai reikėtų skirti visoms būsimoms mamoms. Juk nėra jokių požymių, pagal kuriuos galima būtų atskirti, turi moteris bakteriją ar ne. Jeigu nėštumą stebinti gydytoja neužsimena apie tai, būtinai pasiteiraukite pačios.

Mano išsaugoti straipsniai