53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip paskatinti gimdymą

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.”, – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Ką daryti, jei kūdikis neskuba, konsultuoja genetikė gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

„Nors kiekvienai gimdyvei yra nustatyta gimdymo data, gimdymo terminas yra gana lankstus. Jis priklauso nuo kelių veiksnių. Nuo senų senovės visos žinome, kad gimdome tada, kai mažylis „pasiprašo” į šį pasaulį, tada ir mūsų organizmas būna jau pasiruošęs. Jau seniai medikai apskaičiavo, kiek trunka nėštumas, tačiau ne kiekviena moteris žino, kurią tiksliai dieną pastojo.

Taigi atskaitos taškas dažniausiai yra sąlyginis. Norint apskaičiuoti gimdymo terminą, pradedama skaičiuoti nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos. Bet negalima pamiršti, kad mėnesinių ciklas ne visų moterų būna vienodas ir ne visos pastojo 14 ciklo dieną, kaip yra skaičiuojama.

Vidutiniškai nėštumas trunka 280 dienų, tačiau jis gali trukti dvi savaites ilgiau ir tai nieko bloga. Vadinasi, nėštumas vidutiniškai trunka 40 savaičių, bet iki 42 savaičių, jeigu vaisius gyvas, jaučiasi gerai, pakanka maisto, vaisiaus vandenų, vis dar nieko bloga nešioti kūdikį. Nieko bloga, jei gimdymas prasideda ir nuo 37 savaičių. Vadinasi, normalu gimdyti ir 37, ir 42 nėštumo savaitę.”

Data – tik sąlyginė

Laikas gimdyti yra ne tada, kai ateina gydytojo nustatytas terminas, nes jis yra „popierinis”, reikalingas labiau formaliems dalykams, pavyzdžiui, moters nedarbingumui apskaičiuoti. Aišku, dažniausiai nėščioji pagimdo panašiu laiku, kaip buvo nustatyta. Bet, ko gero, 20 proc. gimdyvių tą numatytą dieną vis dėlto dar negimdo. Nereikia panikuoti, trukdyti savo organizmui ir kūdikiui ruoštis didžiajai dienai, nes pats geriausias gimdymas būna tada, kai „pasiruošia” nėščiosios gimdymo takai.

37 nėštumo savaitę gimęs kūdikis jau gali gyventi be mamos, bet nei tada, nei vėliau skatinti kokiais nors iš interneto prisiskaitytais būdais nėra gerai. Sakote, tai natūralūs skatinimo būdai, bet negi apskritai yra gerai skatinti gimdymą? Bet koks kišimasis į šį procesą nėra natūralus, net jei tiesiog šokinėsite nuo lovos.

Kada reikia skatinti

Kartais vis dėlto prireikia paskatinti gimdymą, bet tai gali spręsti tik gydytojas, kuris mato, ar kyla grėsmė kūdikiui arba mamai. Jeigu pavojaus nėra, leidžiama dar negimdyti ir laukti, kol pats organizmas pradės „veikti”. Nereikia šokinėti, mylėtis ar dar ką nors daryti, nes pati gamta geriausiai žino, kada „paleisti” kūdikį į pasaulį.

Nuo 37 nėštumo savaitės nėščioji turi kas savaitę ateiti pas gydytoją ir pasitikrinti, ar jai ir kūdikiui viskas gerai. Kūdikio savijautą stebi gydytojas ir būsima mama, kuri išmokoma kasdien stebėti, kaip jos mažylis juda, skaičiuoti judesius. Ir jeigu vaikučio judesiai silpnėja, jis liaujasi judėjęs arba tiesiog kyla įtarimas, kad juda ne taip, kaip įpratsa, būtina tučtuojau kreiptis arba į ligoninę, arba į savo gydytoją.

Pernešioti gimsta sunkiau

Statistika rodo, kad pernešioti naujagimiai gimsta sunkiau, dažnesnės gimdymo traumos, jie būna didesni, jų kaulai kietesni. Todėl jeigu nėštumas trunka ilgiau nei 42 savaites, gydytojas turėtų iš naujo skaičiuoti gimdymo datą. Jeigu ši buvo nustatyta teisingai, gimdymą jau reikia skatinti. Tačiau grindų plovimas ir tapetų klijavimas nepadės. Būtina pasitikėti gydytoju, nes pernešiotas kūdikis yra daug jautresnis, todėl jo būklę medikai turi nuolatos stebėti. Galbūt gydytojas nuspręs leisti skatinamųjų, o gal atlikti cezario pjūvį. Jokia saviveikla neleistina, nes klausydamos, ką sakė „viena bobutė”, rizikuotumėte kūdikio, o galbūt ir savo gyvybe.

Pasitikėkite gydytoju

Yra aplinkybių, kai būtina įsikišti į gimdymo procesą ir jį paskatinti. Bet labai blogai, kai mama pati nusprendžia būti sau gydytoja ir nori paveikti kūdikio atėjimą į šį pasaulį. Mes juk nesiuvame sau drabužių, nesikerpame plaukų, o tokį rimtą procesą kaip vaiko gimimas norime reguliuoti senais būdais, kurie gali būti pavojingi. Kas bus atsakingas, jeigu ne laiku prasidės gimdymas? Metas pradėti pasitikėti gydytojais.

Ką pasakytų žvaigždės

Apie žvaigždes užsiminiau toms, kurios tiki astrologija. Kas bus, jeigu kūdikis gims ne tada, kaip jos numatė? Gal visą likusį gyvenimą jausis tarsi būtų ne savimi? Gimdymas – ne pageidavimų koncertas ir negalima savanaudiškai lemti jo vien dėl to, kad norime, jog vaikučio gimimo data būtų „graži”, būtų geras oras ar dėl kitų dalykų.

Dar kartą pabrėžiu, kad gimdymas bus sklandus tik tada, kai jam „pasiruoš” gimdymo takai ir viskas prasidės natūraliai. Kartais moterys pradeda gimdyti apsilankiusios pas gydytoją ginekologą, kuris vos vos sudirgina gimdos kaklelį. Taip, taip nutinka, bet niekas neįrodė, kad tai gerai.

Mano išsaugoti straipsniai