Mamos dažnai girdi, kad visi kūdikiai anksčiau ar vėliau suserga vadinamąja tridiene karštine – kas tai per liga ir ar galima susirgti ja antrą kartą?
Kaip “Tavo vaikui” yra pasakojusi Vilniaus m. Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Audra Leipuvienė, pagrindinis tridienės karštinės požymis – tris dienas, galbūt net savaitę trunkantis karščiavimas iki 39 °C ir daugiau.
“Taip pat gali pasireikšti viršutinių kvėpavimo takų infekcija: sloga, parausta ryklė, vargina kosulys (rečiau). Esant aukštai temperatūrai vaikas gali prarasti sąmonę, taip pat gali prasidėti priepuoliai, galūnių ar viso kūno traukuliai, kurie trunka 2–3 min. Krintant temperatūrai, pradeda berti liemens sritį arba visą kūną, – sako gydytoja. – Liga prasideda panašiai kaip ir bet kuri kita ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija arba peršalimas. Tačiau sergant tridiene karštine visi šie požymiai – sloga, kosulys, padidėję limfmazgiai, ryklės uždegimas, sumažėjęs apetitas – gali ir nepasireikšti arba būti labai nedideli”.
Anot A. Leipuvienės, sergant tridiene karštine po bėrimų nukrinta temperatūra ir daugiau nekyla – vaikas sveiksta. Ši liga dažniausiai diagnozuojama remiantis klinikiniais požymiais. Siekiant atmesti kitų ligų tikimybę, galima atlikti kraujo ir šlapimo tyrimą, bet ne anksčiau nei antrą ligos parą, antraip uždegiminiai rodikliai dar nebus sureagavę.
“Dažniausiai šia liga serga 4–6 mėn. kūdikiai, tačiau ji gali pasireikšti ir vaikams iki 5 m. Vienodai serga ir berniukai, ir mergaitės, – sako gydytoja. – Ligos virusai plinta oro lašeliniu (į aplinką patenka žmogui čiaudint, kosint, kalbant, juokiantis) ir fekaliniu (nenusiplovus rankų) būdais. O pagrindinis gydymas – mažinti temperatūrą, vėsinti kūną ir ligonėlį girdyti skysčiais. Dažniausiai pasveikstama be komplikacijų”.
Ligos inkubacinis laikotarpis 10 ir daugiau dienų. Sergantis mažylis kitus gali užkrėsti ir karščiavimo laikotarpiu. Persirgus tridiene karštine, susidaro imunitetas visam gyvenimui, nebent itin stipriai sutrikusi imuninė sistema.
Kaip atskirti, ar atsiradęs bėrimas yra tridienės karštinės? Gydytoja sako, kad tridienės karštinės bėrimas dažniausiai atrodo kaip rausvos, neiškilios, mažos ir vos matomos dėmelės. Kartais jos gali susilieti į vieną didesnę dėmę. Pirmiausia išberia kūną – krūtinę, pilvą, nugarą, vėliau gali išberti veidą ir rankas. Išbertos odos neturėtų niežtėti. Po 2–3 parų bėrimų sumažėja arba jie visiškai išnyksta. Dėmelės, spaudžiamos pirštais, pabąla, atleidus vėl parausta.
Apklausa parodė, kad net 82,3 proc. tėvų, turinčių jaunesnius nei 5 metų amžiaus vaikų, bėrimą raudonomis dėmėmis priskiria ankstyviems meningokokinės infekcijos simptomams (šaltinis:Endemik.lt). Vadinamasis hemoraginis odos bėrimas nustatomas prie išbertos odos vietos prispaudus skaidrų švarių stiklą, pavyzdžiui, stiklinę – oda aplink bėrimą pabąla, bet bėrimas vis tiek neišnyksta. Šis bėrimas iš tiesų yra specifinis meningokokinės B tipo infekcijos požymis, tačiau jis pasireiškia, kai liga jau yra įgavusi pagreitį – šis simptomas reiškia, kad paciento gyvybei jau gresia didelis pavojus. Daugiau apie meningokokinę infekciją skaitykite šiame straipsnyje.