Ir kūdikiui, ir vyresniam vaikui labai svarbu gerai išvalyti nosį, nes maždaug iki 2 metų amžiaus mažylis dar nemoka pasakyti, kokį didžiulį diskomfortą jam kelia sloga, ir nesugeba pats taisyklingai išsipūsti nosies.
Kaip “Tavo vaikui” yra sakiusi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja neonatologė, vaikų ligų gydytoja Nijolė Vezbergienė, jeigu tėvai vaikui per retai valo nosį, jis dažniausiai jos turinį įtraukia į ryklę ir pradeda kosėti vadinamuoju gerkliniu kosuliu. Būtent dėl tokio kosulio tėvai dažniausiai ir kreipiasi į gydytojus. Tačiau, gerai išvalius nosį ir sulašinus nosies lašų, šis kosulys praeina.
Tiek kūdikiai, tiek maži vaikai dėl slogos tampa nervingi, neramūs, atsisako valgyti ir gerti, nes tuo metu, kai valgo, negali kvėpuoti, o jeigu vaiko nosis nėra gerai išvaloma ir tinkamai prižiūrima ir jis atsisako gerti – organizme pradeda trūkti skysčių.
Neretai tėvai neteisingai lašina nosies lašus. Jie veikia tik tuomet, kai prisiliečia prie nosies gleivinės, tad sulašinti į gerai neišvalytą nosį jie nėra naudingi. Todėl, prieš lašinant lašiukus, būtina kūdikiui gerai išsiurbti nosies išskyras, o vyresnį vaiką prižiūrėti, kad gerai ją išsipūstų, o po to dar praplauti jūros vandeniu, fiziologiniu tirpalu ar tiesiog mineraliniu vandeniu, kurio galima įtraukti į švirkštą be adatos ir sušvirkšti į abi nosies landas.
Tada vaikas turėtų dar kartą išsipūsti nosį ir tik tada galima lašinti nosies lašus. Jų lašinant kūdikiui, mažylį reikėtų laikyti pusiau gulimoje padėtyje – svarbu, kad viršutinė kūno dalis būtų aukščiau už apatinę. Vyresnis vaikas gali stovėti arba sėdėti ir šiek tiek atlošti galvą atgal.
Gulinčiam be pagalvės mažyliui nosies lašų lašinti nerekomenduojama, mat jie gali nutekėti į ausis ir sukelti jų uždegimą. Jūros vandeniu vaiko nosies landas skalauti galima tiek kartų, kiek reikia, o nosies lašus lašinti tik pagal gydytojo rekomendacijas. Dažniausiai jie naudojami 3–4 kartus per dieną ne ilgiau nei savaitę.