JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Mažylių tėvai šią gydytoją vadina stebukladare – rado būdą kaip be skausmo išspręsti problemą

Mažylių tėvai šią gydytoją vadina stebukladare – rado būdą kaip be skausmo išspręsti problemą

„Mano jauniausiam pacientui buvo dvi dienos. Tėveliai naujagimį į kliniką atvežė tiesiai iš gimdymo namų“, – pasakojo medicinos mokslų daktarė Solveiga Bakė. 

Prieš beveik du dešimtmečius lazerį naudoti odontologijoje pradėjusi specialistė jau kurį laiką moderniausių technologijų pagalba bene vienintelė Lietuvoje sprendžia ir dar vieną, patiems mažiausiesiems bei jų mamos itin aktualią problemą.

„Apie tai labai mažai buvo kalbama. Problema buvo arba nepastebima, arba, vengiant skausmo ir pooperacinių pasekmių, neatliekama. Bet prieš kelis metus lazerines technologijas ėmėme taikyti koreguojant liežuvio pasaitėlį ir situacija kardinaliai pasikeitė“, – sakė apie legenda tarp naujagimių mamų tapusios procedūros atlikėja.

Skaičiuojama, kad vienas iš dvidešimties kūdikių gimsta su „prisegtu“ liežuvio pasaitėliu. Mažylis tuomet itin sunkiai ir ilgai žinda, tačiau nepasisotina, negeba ilgiau išlaikyti spenelio burnoje, jam kyla diskomfortas ryjant. Be to, vaikutis dažnai atpylinėja, jam pučia pilvelį, mat žįsdamas prisiryja oro. Dėl keblaus maitinimosi mažylis dažniausiai nepakankamai priauga svorio. Problemų kyla ne tik kūdikiui, bet ir mamai – dėl netaisyklingo krūties apžiojimo pažeidžiami speneliai, tampa skausmingi, trūkinėja, sunkiai gyja žaizdelės, o kūdikiui neištraukiant pieno, atsiranda jo sąstovis bei gali išsivystyti krūties uždegimas. Tokiu atveju mamos, net ir labai norėdamos vaikelį maitinti natūraliai, būna priverstos to atsisakyti.

„Kelių minučių trukmės neskausminga procedūra lazeriu ir visos problemos gali būti išspręstos“, – patikino medicinos mokslų daktarė.

S.Bakės teigimu, daugelis mažųjų pacientų, „atsisveikindami“ su įgimta burnos ertmės sveikatos problema, jau paties gydymo proceso metu tiesiog ramiai užmiega. Procedūra jiems nekelia diskomforto, po jos nereikia specifinės pooperacinės priežiūros. 

Daugybę metų ši problema buvo pašalinama chirurginės operacijos, kurios būna dviejų tipų, metu. Pirmoji – pasaitėlio „pakirpimas“. Jos metu nuskausminama vietiškai specialiu geliu. Nereikalingos jokios siūlės ir specialus pooperacinis režimas, o gijimas trunka iki dviejų savaičių. Tuo tarpu visiško pasaitėlio pašalinimo operacija yra sudėtingesnė, atliekama taikant vietinę arba bendrąją nejautrą. Įprastai frenektomija taikoma dėl storo pasaitėlio, dažniausiai jau ūgtelėjusiems vaikams. Paskui tenka laikytis specialios dietos, žaizda sutvirtinama siūlais – dažniausiai tirpiais.

Visgi moderniausia technologija – pasaitėlio korekcija lazeriu.

Pašnekovė per pastaruosius metus yra atlikusi maždaug 500 tokių neskausmingų, trumpų ir jokių šalutinių pasekmių neturinčių procedūrų.

„Korekcija yra minimaliai invazinė, nebūna jokių siūlų ir diskomforto, po jos nereikia ypatingos priežiūros. Dar neteko procedūros pakartoti”, – sakė S. Bakė.

Identifikuoti, kad liežuvio pasaitėlis yra per trumpas, dažniausiai nesunku. Įprastai tai pastebima jau pirmomis gyvenimo savaitėmis.

„Mamos apie joms tenkančius iššūkius papasakoja šeimos gydytojams. Kai kuriuos pas mane konsultuotis atsiunčia žindymo specialistai ar logopedai. Yra buvęs ne vienas atvejis, kai paaiškėdavo, kad jau vyresniame amžiuje vaikas aiškiai kalbėti negalėdavo dėl per trumpo liežuvio pasaitėlio“, – pasakojo S. Bakė.

Iš tiesų, anot specialistės, laukti nereikėtų. Įtariant, kad mažylio liežuvis prisegtas, būtina nedelsiant konsultuotis su specialistais ir jį koreguoti, nes su laiku susiformuoja įpročiai, kuriuos vėliau sunku pakeisti.

„Man svarbu žmonėms teikti džiaugsmą! Ne viena mama, iškart po procedūros, pati pamaitina mažylį, o jis sotus užmiega! Tas reginys, kai moteris supranta be skausmo galėsianti mėgautis motinyste, vertas daugybės emocijų“, – sakė S. Bakė. 

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI