Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kokią mėsą valgyti sveikiausia

Ką daryti jeigu vaikas atsisako valgyti?

Tėvai dažnai susiduria su problema, kai vaikas atsisako valgyti ar jo apetitas būna labai nepastovus. Tai gali kelti nerimą, ypač jei mažylis yra išrankus maistui ar negauna pakankamai maistinių medžiagų. Tačiau svarbu suprasti, kad vaiko apetitas natūraliai keičiasi priklausomai nuo augimo etapų, aktyvumo lygio ir emocinės būsenos.

Grilio sezonui įsibėgėjant
Valgymas

Aplinka valgant ir porcijų dydis

Vienas pagrindinių būdų skatinti vaiką valgyti – sukurti teigiamą valgymo aplinką. Vaikams labai svarbu, kad valgymo procesas būtų ramus ir malonus, be skubėjimo ar spaudimo. Jeigu valgymo metu kyla konfliktų arba vaikas verčiamas suvalgyti viską, tai gali sukelti dar didesnį pasipriešinimą maistui. Geriausia paversti valgymą malonia šeimos veikla, kai visi kartu sėdi prie stalo ir mėgaujasi maistu.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į porcijų dydžius. Kartais vaikai atsisako valgyti, nes jų lėkštėse būna per daug maisto. Geriau duoti mažesnes porcijas ir leisti vaikui paprašyti daugiau, jei jis dar jaučia alkį. Be to, vaikai dažnai mėgsta maistą, kuris atrodo patraukliai. Galima žaisti su maisto spalvomis ir formomis – pavyzdžiui, sudėti vaisių ar daržovių gabalėlius į smagius paveikslėlius arba pasiūlyti spalvingų kokteilių iš natūralių ingredientų.


Pastovus režimas

Rutina taip pat yra labai svarbi. Vaikai geriau valgo, kai jų mitybos režimas yra pastovus – pusryčiai, pietūs ir vakarienė tuo pačiu metu padeda reguliuoti alkio ir sotumo jausmą. Be to, reikėtų riboti užkandžiavimą tarp valgymų, ypač jei tai yra saldūs ar perdirbti produktai, nes jie gali sumažinti apetitą pagrindinių valgymų metu.

Kodėl vaikams nuo mažų dienų svarbus režimas ir pasikartojanti dienotvarkė
Režimas nuo mažų dienų

Iesškokite alternatyvų ir sprendimų

Jei vaikas atsisako valgyti tam tikrus produktus, neverta jo versti, tačiau galima pasiūlyti alternatyvų. Pavyzdžiui, jei jis nemėgsta daržovių, galima jas įmaišyti į mėgstamus patiekalus, tokius kaip makaronai ar sriubos. Svarbu išlikti kantriems ir nesipykti, jei vaikas iš karto nepriima naujų skonių – kartais jam reikia kelis kartus paragauti, kol pripranta.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į vaiko emocinę būseną. Stresas, nerimas ar pervargimas gali turėti didelę įtaką apetitui. Todėl svarbu užtikrinti, kad vaikas pakankamai ilsėtųsi, turėtų galimybę išreikšti savo emocijas ir jaustųsi saugus. Jei apetito stoka tęsiasi ilgą laiką, o vaikas ima prarasti svorį ar atrodo vangus, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, nes tai gali būti ženklas, kad organizmui trūksta tam tikrų maistinių medžiagų arba yra sveikatos sutrikimų.


Svarbiausia – nepanikuoti ir nekurti įtampos dėl valgymo. Kantriai skatindami sveikus mitybos įpročius ir užtikrindami, kad vaikas jaustųsi ramiai bei saugiai, tėvai gali padėti jam susiformuoti natūralų ir sveiką santykį su maistu.

Mano išsaugoti straipsniai