Laikas namuose turi ir teigiamų pusių bei gali tapti puikia investicija į ateitį. Dabar galime daugiau laiko praleisti su šeima, supažindinti vaikus su savo darbu ir kasdien išmokyti juos kažko naujo. „Samsung Electronics Baltics“ darbuotojai, dirbdami iš namų, laiką leidžia su savo atžalomis, kartu lavina jų įgūdžius ir skatina savarankiškumą. Dalinamės penkiais būdais, kurie leidžia žaidimo forma ugdyti vaikų atsakomybės jausmą.
1. Namų biuras visiems
Visame pasaulyje daugelis tėvų šiuo metu dirba iš namų, todėl norėdami paįvairinti savo kasdienį gyvenimą, užimti mažąsias atžalas ir išmokyti juos tvarkytis, šeimos nariai gali žaisti ofisą. Kiekvienas asmuo šerimoje turi turėti specialias pareigas ir atsakomybes. Pavyzdžiui, jauniausias vaikas gali būti „kūrybos direktorius“, o vyresni vaikai – „kokybės kontrolės specialistai“.
Duodami atžaloms įvairias užduotis skatinsite jų savarankiškumą, o vaikai, savo ruožtu jausis esantys atsakingi suaugę asmenys ir stengsis kuo geriau atlikti savo pareigas. Vaikų pareigybes kelti galima suteikiant jiems vis naujas priemones: tiems, kurie rūpinasi tvarkymosi kokybės kontrole duodamas kibirėlis, į kurį reikia sudėti visus nesutvarkytus žaislus. Vėliau duodamos pirštinės ir atliekama namų dulkių tvarkos patikra. Taip vaikai su didesniu noru įsitrauks į namų ruošos darbus, o žaidimas išliks įdomus tol, kol rasite naujų pareigų.
2. Skalbimas gali padėti mokytis skaičiuoti ir pažinti spalvas
Mažiausi šeimos nariai dažnai dar tik mokosi pažinti pasaulį, juos supančius daiktus ir aplinką. Siekiant daugiau laiko praleisti su savo atžala ir išmokyti juos geriau pažinti spalvas bei skaičius galima pasitelkti ir buities prietaisus, pavyzdžiui, skalbimo mašiną. Leiskite jiems pagal spalvas išrūšiuoti skalbinius ir suskaičiuoti, kiek vienodos spalvos kojinių keliauja į skalbyklę. Taip namuose nesitvarkys vien suaugusieji, o ir vaikai bus lavinami.
Jei atžalos vyresnės ir jau lanko mokyklą, tada surūšiavus ir suskaičiavus drabužius galima jiems parodyti, kaip įjungti skalbimo mašiną, kur įdėti miltelius, minkštiklį ir kitas priemones. Na, o jei netyčia pamiršote vieną kojinę – ne bėda. „Samsung“ darbuotojai sako, kad jų vaikai mėgsta viduryje skalbimo, pamirštus drabužius įdėti per specialiai tam pritaikytą „AddWash“ skalbyklės liuką. Tad bet kuriuo skalbimo ciklo metu galima pridėti pamirštus skalbinius, tuo pačiu vaikai mokosi suprasti, kad bet kokioje situacijoje galima rasti sprendimą.
3. Šaldytuvo dėlionė
Nebijokite improvizuoti ir perkelkite žaidimų aikštelę į netikėtas vietas, pavyzdžiui, šaldytuvą. Jei vaikams bus suteikta laisvė patiems gaminti maisto patiekalus, vėliau bus vis lengviau laikytis sutartos tvarkos. Prieš pasineriant į kulinarinę kelionę, paaiškinkite vaikui, kad šaldytuvą taip pat reikia valyti.
Kartu pašalinkite visą jo turinį ir apžiūrėkite kokių formų ir dydžių yra jūsų turimi produktai. Tuomet, viską išvalę, galite pasidaryti šaldytuvo dėlionę – kuo tolygiau ir tvarkingiau išdėlioti maistą po lentynas. Tai darant galite paaiškinti vaikams kodėl vieni produktai, tokie kaip pienas, turi būti laikomi šaltai, o konservus galima laikyti ir spintelėse.
4. Lobių medžioklė
Vaiko vaizduotė – beribė. Todėl su trupučiu suaugusiųjų pastangų, mažylis gali patirti didžiausius nuotykius ir namuose. Tam, kad namų tvarkymas būtų įdomesnis, vadinkite jį lobių medžiokle. Turėkite lobių skrynią, kurią vaikai privalo užpildyti tėvų nurodytais daiktais. Už suneštą lobį vaikui gali būti suteiktas nematerialus atlygis, pavyzdžiui, leidimas išsirinkti vakaro filmą.
Prieš pradedant lobių paiešką, suaugusieji gali nurodyti laiką, per kurį turi būti surasti namuose esantys daiktai. Taip pat gali būti pateiktas žemėlapis ar gairės. Jei turite keletą vaikų, tuomet galite surengti varžybas, kas greičiau surinks daiktus iš kambarių ar kiek daiktų bus surinkta per tą patį laiką.
5. Kas žydi namų sode?
Laiką namuose galima išnaudoti ir tam, kad išmokytumėte savo vaiką prižiūrėti augalus. Niekas taip nelavina atsakomybės jausmo, kaip augalų ir ypatingai gyvūnų priežiūra. Supažindinkite vaiką su ant palangės augančiomis gėlėmis, kartu pasodinkite įvairių prieskoninių žolelių ar daržovių, jas prižiūrėkite ir laistykite. Vaikui bus įdomu stebėti visą augimo procesą, o vėliau, galbūt jis ims savanoriškai rūpintis ir kitomis kambarinėmis gėlėmis.