53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Dvi Lietuvos savivaldybės išbando suomišką kraitelio modelį naujagimiams

Dvi Lietuvos savivaldybės išbando suomišką kraitelio modelį naujagimiams

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, mūsų šalyje skursta kas ketvirtas vaikas iki 18 metų amžiaus (25,7 proc.), o namų ūkių su vaikais skurdo rizikos lygis siekia 21,2 proc.

Akivaizdu, kad šių vaikų gyvenimas prasideda sunkiau, nors būdas tokioms šeimoms pagelbėti, bent jau pirmaisiais vaiko auginimo metais, surastas kone prieš šimtmetį“, – Eltai sakė keturių vaikų mama, portalo „Versli mama“ vyriausioji redaktorė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

Naujagimio kraičio „Kūdikio lizdas“ idėją Lietuvoje populiarinanti Rasuolė Jasnauskienė mano, kad Lietuvoje vertėtų plačiau taikyti suomišką šeimos aprūpinimo būtinaisiais kūdikio reikmenimis modelį, sugalvotą dar 4-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

Suomijoje naujagimio susilaukusioms šeimoms pradėjus dovanoti specialias kūdikio kraičio dėžes su patalyne ir drabužėliais, siekta ne tik palengvinti vargingai gyvenančių ir socialinių įgūdžių neturinčių šeimų buitį, bet ir kad kūdikių tėvai kartu su naujagimiais apsilankytų profilaktinei apžiūrai valstybinėse gydymo įstaigose, mat 1938-aisiais Suomijoje iš 1000 gimusių kūdikių dėl nežinomos priežasties mirė net 65. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjos šeimos klausimais Kristinos Paulikės teigimu, geroji kitų šalių patirtis, kuria siekiama skirti daugiau dėmesio kūdikio susilaukusiai šeimai, jau diegiama ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, rengiant Bazinį paslaugų šeimai paketą, patobulinta naujagimių ir kūdikių priežiūros sistema. 

Nuo šiol visus Lietuvos naujagimius gydytojas ir slaugytojas (akušeris) aplankys nebe vieną, o tris kartus: per 3 darbo dienas po išvykimo iš akušerijos stacionaro ir 1-2 kartus asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Ši paslauga teikiama visiems vaikams nuo gimimo iki vienų metų, šeimai ji nieko nekainuos, o gydytojams padidėjęs darbo krūvis kompensuojamas priemokomis.

„Taip vaikui ir jo šeimos nariams suteikiama kvalifikuota pirminė asmens sveikatos priežiūra, išaiškinami ir koreguojami rizikos sveikatai veiksniai, nustatoma, ar vaiko sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus. O įvairiomis ligomis sergantys ar raidos sutrikimų riziką turintys vaikai anksti nukreipiami papildomam ištyrimui arba gydymui“, – vardijo ministro patarėja.

Lietuvoje suomišką dovanos kūdikiui modelį Lietuvos Valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga taiko tik Kauno rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybės. 2018 metais „Kūdikio lizdą“ dovanų gauna visi šių savivaldybių naujagimiai, kurių šeima yra deklaravusi gyvenamąją vietą savivaldybės teritorijoje.

2017 metais Marijampolės savivaldybė „Kūdikio lizdą“ padovanojo 15-kai naujagimių iš socialinės rizikos šeimų. Tokį vietos valdžios sprendimą kai kas sukritikavo dėl esą per didelio dėmesio galimai nevertinantiems tokių dovanų. Tačiau ši kritika nesustabdė Rasuolės toliau skleisti idėją. Ji sumanė „Kūdikio lizdą“ dovanoti neplanuotą nėštumą išgyvenančioms mamoms. 

Pasak Krizinio nėštumo centro vadovės Zitos Tomilinienės, jų klientės – įvairaus socialinio statuso ir amžiaus, ir vienu visoms tinkamu kriterijumi jų neapibūdinsi. 

„Dažniausiai moterys į mūsų centrą kreipiasi dėl neplanuoto nėštumo, išgyvena sumaištį. Kartais kreipiasi tos, kurių nėštumas buvo planuotas, tačiau pasisuko netikėta linkme, pavyzdžiui, paaiškėjo, kad kūdikis gims su negalia ar liga, arba pati mama suserga, pavyzdžiui, onkologine liga. Materialinės paramos reikia tikrai ne visoms – kai kurių finansinė padėtis yra pakankamai gera, todėl jos pas mus gauna psichologinę pagalbą“, – sakė Krizinio nėštumo centro įkūrėja.

Likti vienišai, kai esi nėščia – nelengva ir psichologiškai, ir finansiškai. Kad likusios vienos nepalūžtų, centras teikia psichologinę pagalbą, padeda tokioms moterims pasiruošti vaikelio atėjimui: parūpina drabužėlių, sauskelnių, vežimėlį, lovytę, arba jei tuo metu turi, pasiūlo „Kūdikio lizdą“ kaip ekonomišką variantą kūdikio gyvenimo pradžiai.

Daugiau apie naujagimių ir kūdikių priežiūros naujoves SADM rengiamame Baziniame paslaugų šeimai pakete, „Kūdikio lizdo“ ir kitas socialines iniciatyvas lapkričio 27 dieną Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus kalbama spaudos pusryčiuose „Ar tikrai visi naujagimiai Lietuvoje lygūs?“, kuriuos ves portalo „Versli mama“ vyriausioji redaktorė S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

Mano išsaugoti straipsniai