53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Visa tiesa apie gimdos kaklelį gydytojos komentaras

Visa tiesa apie gimdos kaklelį gydytojos komentaras

Ilgas ar trumpas? Nuo to, koks po gimdos kaklelio apžiūros bus gydytojos atsakymas į šį klausimą, priklausys, kaip artimiausias dienas leis nėščioji – dirbdama įprastus darbus ar gulėdama lovoje. Konsultuoja medicinos centro „Maxmeda” gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kaip turi atrodyti gimdos kaklelis per nėštumą?

Sklandaus nėštumo pradžioje gimdos kaklelis paprastai būna maždaug 3 cm ilgio, šiek tiek palenktas į kryžkaulį, kietas, visos jo žiotys uždaros. Augant vaisiui ir didėjant gimdai, gimdos kaklelis yra vis labiau mechaniškai spaudžiamas. Artėjant gimdymo terminui, po truputį pradeda trumpėti, minkštėti, pasislenka labiau į centrą. Pagal tai, ar moteris jau yra gimdžiusi, ar laukiasi pirmąkart, gimdos kaklelis artėjant gimdymo datai keičiasi nevienodai. Pirmakartėms visi procesai vyksta lėčiau. Pirmiausia gimdos kaklelis pakeičia savo padėtį – pasislenka į centrą, paskui pradeda minkštėti, trumpėti, išsilygina jo žiotys ir tik tada ima atsidarinėti. Pakartotinai gimdančių moterų organizme visa tai vyksta greičiau ir daugmaž tuo pačiu metu.

Kadangi gimdos kaklelyje yra mažiau raumenų, daugiau elastinio jungiamojo audinio skaidulų, prasidėjus gimdymui atsivėrimas yra sunkus ir skausmingas procesas. Jei gimdymas labai greitas ar kūdikis labai didelis, gimdant kaklelis gali įplyšti, o vėliau vystantis randui, būna, šiek tiek deformuojasi. Po gimdymo kaklelis visiškai užsiveria maždaug per 10-12 parų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Mamos meilė neturi ribų: istorija, kuri sujaudino pasaulį

Niekas netikėjo, kad jis gims, bet stebuklas įvyko

Svarbiausia gimdos kaklelio funkcija – apsauginė.

Tiesa. Gimdos kaklelio viduje esančios gleivinės liaukos nuolat gamina įvairaus klampumo ir sudėties gleivių, kurios „uždaro” kaklelį, kad pro jį iš išorės į gimdą nepatektų žalingų bakterijų bei mikrobų.

Šiandien yra manoma, kad labai dažnai tikrinti nėščios moters gimdos kaklelio pirštais nereikėtų, žinoma, išskyrus, kai ji turi kokių nors skundų, nes kiekviena tokia apžiūra taip pat yra šioks toks įsikišimas, kai sujudinami audiniai.dr. Žaneta KASILOVSKIENĖ

Įvairiu ciklo metu gimdos kaklelis skiriasi. Iškart po mėnesinių jis yra uždaras, kietas, jo gaminamos gleivės – tirštos, klampios, neleidžiančios spermatozoidams patekti į gimdą. Per ciklo vidurį kaklelis plečiasi, minkštėja, gleivės skystėja. Taip spermatozoidai patenka į gimdos ertmę ir apvaisina kiaušinėlį. Po ovuliacijos kaklelis siaurėja, kietėja, gleivės tirštėja, o per mėnesines vėl šiek tiek prasiplečia ir suminkštėja, kad galėtų lengviau išbėgti jų turinys – atsisluoksniavusi gimdos gleivinė ir kraujas.

Per nėštumą gimdos kaklelis atlieka atraminę (prilaiko gimdą ir joje esantį vaisių) ir iš esmės tą pačią apsauginę funkciją. Jo gaminamos gleivės tampa itin klampios, tąsios, susidaro jų kamštis, kuris saugo vaisių nuo galimų infekcijų.

Dažnai tikrinant gimdos kaklelį per nėštumą galima „prisišaukti” bėdą – anksčiau laiko paskatinti gimdymą.

Ir tiesa, ir mitas. Gimdos kaklelio būklė visais laikais gydytojams leisdavo daryti išvadas apie nėštumą, jo eigą, prognozuoti, kada maždaug moteris gimdys. Anksčiau, kai nebuvo tiek daug įvairios ir tokios modernios aparatūros, gimdos kaklelio vaginalinė apžiūra, trumpiau tariant, jo patikra pirštais, kai nėščioji sėdi ginekologo kėdėje, buvo bene vienintelis toks išsamus tyrimas minėtiems dalykams įvertinti. Gimdos kaklelis taip buvo tikrinamas per nėštumą ne kartą ir ne du.

Šiandien yra manoma, kad labai dažnai tikrinti nėščios moters gimdos kaklelio pirštais nereikėtų, žinoma, išskyrus, kai ji turi kokių nors skundų, pavyzdžiui, dažnai susitraukinėja gimda, „tempia” pilvą. Kodėl to daryti nerekomenduojama? Nes kiekviena tokia apžiūra taip pat yra šioks toks įsikišimas, kai sujudinami audiniai.

Dabar gimdos kaklelis dažniausiai yra tikrinamas vaginalinės echoskopijos būdu. Ultragarsu yra nustatomas jo ilgis, būklė, kiti parametrai. Pirštais, jei besilaukiančiai moteriai viskas gerai, gimdos kaklelio apžiūra yra atliekama dukart – nėštumo pradžioje (žiūrima, ar nėra kokių nors pokyčių, deformacijų, ar gimdos kaklelis nėra sutrumpėjęs) bei artėjant gimdymo terminui, maždaug 37 nėštumo savaitę (žiūrima, kaip keičiasi gimdos kaklelio padėtis, ilgis, gleivės; taip nustatoma daugmaž tiksli gimdymo data).

„Per trumpas” gimdos kaklelis per nėštumą pavojingiau nei „per minkštas”.

Tiesa. Dažniausiai gimdos kaklelis trumpėja ir minkštėja vienu metu, tačiau pasitaiko, kai tik trumpėja arba tik minkštėja. Moters, kuri laukiasi ne pirmą kartą, gimdos kaklelis gali ir visą nėštumą būti minkštas. Ir tai nėra blogai. Bet sutrumpėjęs gimdos kaklelio rodo, kad jis tuoj pradės atsidarinėti.

Moterims, kurios nors kartą turėjo priešlaikį gimdymą, gimdos kaklelį išmatuoti ir įvertinti ultragarsu reikėtų per pirmas 14 nėštumo savaičių. Jeigu nustatomas nepakankamumas, gimdos kaklelis apsiuvamas. Šią procedūrą būtina atlikti iki 20 nėštumo savaitės.dr. Žaneta KASILOVSKIENĖ

Pati moteris konkrečios gimdos kaklelio būklės tikrai negali įvertinti. Tačiau persileidimo ar priešlaikio gimdymo požymius pajunta beveik visos, mat tuomet padidėja gimdos tonusas, dėl to gali mausti, tempti, skaudėti pilvą. Norisi dažniau šlapintis ar tuštintis, pasirodo kraujingų išskyrų.

Jei persileidimo ar priešlaikio gimdymo rizika minimali, greičiausia ir pati efektyviausia pagalba – tai pakankama ramybė ir poilsis. Kartais pakanka savaitę ar porą labiau pagulėti ir gimdos kaklelio būklė akivaizdžiai pasikeičia. Arba ji netgi gali likti ir tokia pati, bet daugiau neminkštėti ir netrumpėti. Žinoma, pasitaiko, kai prireikia vaistų ar būtina kurį laiką praleisti ligoninėje.

Anksčiau nei reikia prasidėjusį gimdos kaklelio trumpėjimą ir minkštėjimą labiausiai lemia moters anatomija.

Ir tiesa, ir mitas. Minėtus procesus išties lemia tai, ar tvirti moters audiniai, raiščiai. Besilaukiančios moters organizme vyksta daugybė hormoninių pokyčių, įvairiausių cheminių reakcijų. Tie patys procesai kiekvienai moteriai vyksta kitaip.

Labai svarbu, koks yra nėštumas, kaip per jį jaučiasi moteris. Gimdos kaklelis pradeda trumpėti ir minkštėti, kai joje atsiranda spaudimas, kitaip tariant, kai padidėja gimdos tonusas, padažnėja jos susitraukimai (visa tai vyksta ir per patį gimdymą, tačiau šiuo atveju per anksti). Tai gali paskatinti daugybė dalykų: moters ar vaisiaus ligos, infekcijos, įtampa, pernelyg didelis nuovargis ar fizinis aktyvumas. Ne veltui nėščiosioms juk yra sakoma, jei gali ko nors nedaryti, tai ir nedaryk. Gimdos kaklelį spaudžia ir pernelyg žemai esantis vaisius.

Gimdos kaklelį minkština lytiniai santykiai.

Tiesa. Manoma, kad spermoje esantys prostaglandinai gimdos kaklelį minkština. Vienas moteris tai veikia stipriau, kitas – silpniau. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis lytiniai santykiai net rekomenduojami, kad gimdos kaklelis lengviau ir greičiau pasiruoštų gimdymui. Bet jei gimdos kaklelis trumpėja ir minkštėja anksčiau, nei to reikėtų, nuo lytinių santykių reikėtų susilaikyti.

Esant gimdos kaklelio nepakankamumui (jos yra per trumpas ir per minkštas ir atsiveria prieš laiką be pačios gimdymo veiklos), priešlaikio gimdymo išvengti neįmanoma.

Mitas. Svarbiausia tai laiku pastebėti. Įdomu, kad tos moterys, kurios jau turėjo priešlaikį gimdymą, per vėlesnius nėštumus taip pat rizikuoja pagimdyti per anksti. Tačiau daugiau nei pusė visų priešlaikių gimdymų įvyksta pirmakartėms nėščiosioms. Moterims, kurios nors kartą turėjo priešlaikį gimdymą, gimdos kaklelį išmatuoti ir įvertinti ultragarsu reikėtų per pirmas 14 nėštumo savaičių. Jeigu nustatomas nepakankamumas, gimdos kaklelis apsiuvamas. Šią procedūrą būtina atlikti iki 20 nėštumo savaitės. Vaisiaus vandenys turi būti nenutekėję, gimda nepradėjusi reguliariai susitraukinėti, neturi būti infekcijos požymių. Maždaug 10 min. operacija atliekama taikant narkozę, vietinę nejautrą arba visai be nuskausminamųjų. Moterys labai baiminasi šios procedūros, ypač dėl per ją taikomos narkozės, tačiau iš dviejų blogybių renkamasi mažesnė. Šiuo atveju svarbiausia – išsaugoti nėštumą ir patį kūdikį. Po operacijos moteris kurį laiką stebima ligoninėje, lovos režimas iki pat nėštumo pabaigos paprastai neskiriamas, tačiau ji turi būti itin atsargi ir labai save saugoti, dažniau lankytis pas gydytoją, mat dėl chirurginio įsikišimo padidėja infekcijų tikimybė, taip pat išlieka rizika pagimdyti prieš laiką. Siūlai iš gimdos kaklelio išimami maždaug 37 nėštumo savaitę.

Kokios yra gimdos kaklelio nepakankamumo priežastys?

Prieš tai buvę nesivystantys nėštumai, priešlaikiai ar dėl kokių kitų priežasčių nesėkmingai pasibaigę nėštumai ir gimdymai, taip pat įvairios gimdos kaklelio chirurginės operacijos.

Mano išsaugoti straipsniai