Turbūt dažnas jį pamėgino gaminti dar mokykliniais metais – tam tikrai nereikia nei daug pastangų, nei kulinarijos subtilybių išmanymo. „Tinginys“ yra pigus desertas, jis turi begalę gerbėjų ir leidžia kaskart improvizuoti: skaninti jį džiovintais vaisiais, riešutais ar šokoladu.
Svarbus jo ingredientas – kokybiška kakava, kurią, kaip pažymi sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, galima vadinti superproduktu: joje esančios medžiagos saugo nuo sunkiausių civilizacijos ligų: širdies ir kraujagyslių bei vėžio. Tik naudingiau kakavą vartoti ne kaip saldų gėrimą su pienu, bet jos miltelių užsibarstyti ant maisto. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria renkantis kokybišką kakavą atsižvelgti į jos sudėtį ir riebumo procentą.
Kakavos milteliai – ne tik gėrimui
Kakava – vienas seniausių gėrimų, juo gardžiavosi majai ir actekai: žinoma, kad kakavmedžiai buvo auginami jau prieš 5 000 metų, o iki šį augalą sukultūrinant, kakava buvo gaminama iš laukinių kakavmedžių sėklų. Šiuo metu didžioji dalis pasaulio kakavos, pelniusios superprodukto šlovę, užauginama Afrikoje – Dramblio Kaulo Krante ir Ganoje.
Nors šilta kakava šaltą žiemos pavakarę patinka ne tik vaikams, bet ir jų tėvams, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo ją naudoti panašiai kaip cinamoną. „Galima kakavos miltelių barstyti ant varškės ar avižinės košės, ant vaisių skiltelių, gardinti jais kepinius ir glotnučius. Pabrėždami kakavos naudą, specialistai dažniausiai mintyse turi ne gėrimą, o būtent jos miltelius. Kakavoje, be ląstelienos, mineralų ir vitaminų, dar yra polifenolių, kurie pasižymi ypatingu oksidaciniu poveikiu – tai svarbu visiems, o ypač žmonėms, kurie gydosi lėtines uždegimines ligas: cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių, onkologines ligas“, – teigia dr. Edita Gavelienė.
Kakava – dar ir sudėtinė šokolado dalis ir, nors yra nemažai pieniško šokolado gerbėjų, gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė rekomenduoja rinktis šokoladą, kuriame yra ne mažiau nei 70 proc. kakavos. „Juodajame šokolade yra mažesnis pridėtinio cukraus kiekis, be to, jame randama medžiagų, pasižyminčių tonizuojančiomis, antioksidacinėmis bei antiuždegiminėmis savybėmis. Tad juodasis šokoladas galėtų būti laikomas sveikatai palankesniu saldumynu ir kuo jame kakavos procentas didesnis, tuo produktas bus kokybiškesnis. Taip pat labai svarbu, kad šokolade nebūtų kitų riebalų, išskyrus kakavos sviestą“, – atidžiai skaityti šokolado etiketes pataria gydytoja dietologė.
Naudingesnis saldumynas – datulės su kakava
Prekybos centruose galima rasti platų kakavos asortimentą: nuo kapsulių, miltelių ar tirpių granulių gėrimui paruošti, iki kakavos, skirtos kepiniams, mažesnio ar didesnio riebumo kakavos miltelių. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad į parduotuves kakava atkeliauja iš kelių Afrikos šalių, Vietnamo, Indonezijos, Dominikos respublikos: „Renkantis kakavą patarčiau atkreipti dėmesį į jos sudėtį ir riebumo procentą, kuris gali svyruoti nuo 10 iki 24 procentų. Kuo jis didesnis, tuo kakavos skonis ir aromatas panašesni į šokolado, o saldumynų gamybai naudojama tik riebi kakava. Parduotuvėse rasite ir datulių, padengtų kakavos milteliais, kurios itin populiarios Skandinavijoje, o kaip sveikatai palankus užkandis sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.“
RECEPTAS
Naminis „tinginys“
Desertui reikės:
400 g mėgstamų sausainių;
1 skardinės saldinto kondensuoto pieno;
200 g sviesto;
5 šaukštų kakavos.
Kaip gaminti:
- Sutrupinkite sausainius kuo mažesniais gabalėliais.
- Puode ištirpinkite sviestą, į jį supilkite kondensuotą pieną, bei maišydami įsijokite kakavą. Mišinį užvirinkite ir maišydami pakaitinkite keletą minučių, kol jis šiek tiek sutirštės.
- Užpilkite jį ant sausainių, gerai išmaišykite. Tada sausainių masę išverskite ant kepimo popieriaus ar maistinės plėvelės ir itin standžiai suspauskite, formuodami norimos formos gaminį. Galite masę sudėti ir į kepimo popieriumi išklotą pailgą kekso formą.
- Kai „tinginys“ atvės, suvyniotą jį dėkite į šaldytuvą bent 8 valandoms.
Skanaus!