2-5 metų vaikai yra tikri konservatoriai. Maisto konservatoriai. Bet koks bandymas jiems pasiūlyti naujo produkto dažniausiai baigiasi net neprasidėjęs. „Aš nevalgysiu, man neskanu”, – rėkia vaikas, kuris net neparagavo siūlomo maisto.
Fenomeną, kurį gali stebėti panašaus amžiaus vaikus auginantys tėvai, galima vadinti tam tikra „naujo maisto fobija”. Vaikai bijo valgyti tai, kas jiems nepažįstama ir nauja. Aišku, išskyrus saldumynus. Naują pyragaičių rūšį ar nematytus saldainius vaikai mielai bando pasičepsėdami.
Paprastai vaikai itin priešinasi „ryškių” skonių maistui – aštriam, rūgščiam, karčiam. Taip yra todėl, kad mažų vaikų liežuviuose yra daugiau skonio receptorių, negu suaugusiųjų liežuviuose, tad bet kokį skonį jie jaučia stipriau.
Patarimai, jei vaikai nemėgsta daržovių:
- Žalios juostelėmis ar kubeliais supjaustytos daržovės vaikams yra patraukliau, negu susmulkintos, sumaišytos į salotas ir užpiltos padažu.
- Vienos mėgstamiausių vaikų daržovių yra kukurūzai, morkos, pomidorai ir agurkai.
- Bene mėgstamiausias vaikų salotų užpilas yra toks: aliejus, actas, sojos padažas ir medus.
- Vaikams labiau patinka ne iki galo išvirtos, dar traškumo nepraradusios daržovės, negu pervirtos ir sutežę.
- Leidimas vaikams patiems pasibarstyti daržoves norimais prieskoniais ar uždėti šlakelį majonezo gali padidinti vaikų meilę daržovėms.
- Virtos daržovės kai kuriems vaikams patinka labiau, kai yra pateikiamos „su marškinėliais”. Pavyzdžiui, virtos bulvės apkepinamos keptuvėje su trupučiu sviesto ar virtas žiedinis kopūstas apkepamas, prieš tai pamirkius kiaušinio ir džiūvėsėlių (sūrio) mišinyje.
- Kai kurie vaikai mėgsta vaisių sultis, sumaišytas su daržovėmis, pavyzdžiui, obuolių-morkų-salierų ir pan.
- Jei vaikas mėgsta vienos rūšies salotas, pavyzdžiui, pomidorų, gamindami jas ne pirmą kartą, įdėkite „slaptą” sudedamąją dalį.
- Kai kurie vaikai mėgsta trintas daržovių sriubas, nors šiaip išvirtų daržovių vienų neima į burną.
Kaip padėti vaikams pamėgti įvairesnį maistą
- Nemanykite, kad esate blogi tėvai, jei labai išrankiems vaikams nuolat siūlote skirtingo maisto, o nekepate kasdien jų mėgstamų lietinių. Vaikai anksčiau ar vėliau susidurs su įvairiu (kitokiu) maistu, negu namuose –lankydami vaikų darželį, išvažiavę į stovyklą ar viešėdami pas draugus.
- Viena svarbiausių taisyklių galėtų būti ši: tėvai nusprendžia, kas šįvakar bus patiekta ant stalo, o vaikai nusprendžia, kiek jie valgys.
- Jeigu vaikai nori prisidėti gamindami drauge naują patiekalą su jumis, tai ženklas, kad jie yra pasiruošę paragauti naujo maisto.
- Siūlykite vaikui kuo įvairesnių vaisių ir daržovių, kad jie turėtų galimybę pasirinkti.
- Valgydami prie stalo stenkitės kuo mažiau akcentuoti savo vaiko nevalgumą arba išrankumą maistui. Kuo labiau dėmesio tam skirsite ir akcentuosite, rezultatas bus priešingas.
- Būkite pavyzdžiu savo vaikams prie stalo patys. Maži vaikai nesąmoningai kopijuoja tėvų elgesį.
- Laikykitės taisyklės, kad prie stalo nesidalijama neigiama nuotaika, nesipykstama, vengiama negerų emocijų.
- Maždaug nuo 4 metų galite pasiūlyti vaikams įsivesti taisyklę: kiekvienas šeimos narys išsirenka 3-5 maisto produktus, kurių jis nekenčia ir nevalgys, o visa kita, ko nėra sąraše, bus ant šeimos stalo. Nemėgstamus produktus surašykite ant popieriaus lapo.
- Vaikams reikia laiko priprasti prie naujo skonio. Paprastai prireikia 10-15 kartų paragauti nežinomo produkto, kad vaikas priprastų prie naujo maisto.