Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Vaiką puola spalinės: ką svarbu žinoti

Vaiką puola spalinės: ką svarbu žinoti

Spalinių kirmėlės vaikus puola tikrai neretai, tik mes ne visada atpažįstame šią bėdą. Ką svarbu žinoti apie spalines?

Spalinės yra dažniausiai paplitusios 3-12 mm dydžio kirmėlės. Jų gyvenimo trukmė yra 1-3 mėnesiai. Spalinėmis užsikrečiama prarijus šių kirmėlių kiaušinių. Daugiausia jos parazituoja vaiko storajame žarnyne, o naktimis spalinių patelės iššliaužia per išeinamąją angą į tarpvietę ir raukšlėse deda kiaušinius. Kiaušiniai subręsta per 4-6 val. ir vaikas naktį ar rytą pasikasęs užpakaliuką vėl gali užsikrėsti, tai yra pats save užkrėsti. Spalinių kiaušinėliai patalynėje, ant žaislų, drabužių, kilimuose, tualeto ar vonios kambaryje esant palankioms sąlygoms gali išbūti iki 25 dienų, todėl gali užsikrėsti visi šeimos nariai. Šunys ir katės spalinėmis neužsikrečia.

Spalinių kiaušinėliai jautrūs aukštai temperatūrai, todėl būtina karštu vandeniu išplauti naktipuodį ar tualeto unitazą. Vaikui nakčiai užmaukite aptemptas kelnaites, kad jam kasantis į panages nepatektų kirmėlių kiaušinėlių. Kiekvieną dieną būtina jam šiltu vandeniu ir muilu nuplauti sėdmenis, rankas, pakeisti kelnaites, o išskalbtas išlyginti karštu lygintuvu.

Kaip atpažinti spalines?

Kartais tėvai sako, kad spalines atpažinti galima iš dantų griežimo. Esą jei naktį griežia dantimis, vaikas turi spalinių. Tai nėra visiška tiesa. Kai kurie spalinių turintys vaikai naktimis miegodami gali griežti dantimis, nes šios kirmėlės trikdo miegą, tačiau kiti negriežia. Be to, dantimis griežti gali ir tas, kuris neturi spalinių, o tiesiog vaiko miegas neramus, nes jis yra apskritai labai jautrus.

Vaikas, turintis nedaug spalinių, gali ir visai niekuo nesiskųsti, gali nebūti jokių šias kirmėles išduodančių požymių. Jei spalinių žarnyne daug, tuomet gali skųstis nuovargiu, silpnumu, nervingumu, nepastoviais pilvo skausmais, vaikas gali protarpiais vemti, jį pykina. Kai spalinių patelės judėdamos žarnynu pasiekia išangę ir ten deda kiaušinius, tai naktimis vaikas kasosi išangę. Mergaitės dažniau serga šlapimo organų ir lytinių takų užkrečiamosiomis ligomis.  

Spalinės nepriklauso ir nuo vaiko imuniteto. Vaiko imunitetas gali būti stiprus, bet jeigu jis neturi higienos įpročių (neplauna rankų, kramto nagus, laiku nenukerpami nagai), tai spalinėmis gali užsikrėsti.

Jei vaikas turi spalinių, jo apetitas dažniausiai nepablogėja. Dažniausiai spalinėmis serga vaikai, lankantys darželius ir pradines mokyklas, pakartotinai užsikrėsti spalinių kiaušinėliais galima ir nuo savų, ir nuo kolektyvo draugų, ir šeimoje kasdien.

Tyrimai

Jeigu jūs arba gydytojas įtaria, kad vaikas užsikrėtęs spalinėmis, verta atlikti tyrimus, nes taisyklingai atlikti tyrimai – 3 dienų perianalinių raukšlių nuograndos dažnai parodo ten esančius spalinių kiaušinėlius. Jeigu vaikas nuolat turės spalinių, tai šios kirmėlės gali sutrikdyti įprastą jo raidą, o kartais – ir paskatinti apendicitą. Spalinėmis užsikrėtę vaikai turi būti gydomi. Tam vaistinėse parduodami specialūs antihelmintiniai preparatai tablečių ar suspensijų pavidalu. Šių vaistų dozavimą paskiria medikas.

Mano išsaugoti straipsniai