JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Mažylių pilvo pūtimas - išsprendžiama problema
Pilvo skausmai

Mažylių pilvo pūtimas – išsprendžiama problema

Pilvo pūtimas – tai bene dažniausia problema, su kuria susiduria mažų vaikų turinčios šeimos. Statistika rodo, kad stipriausius pilvo pūtimo epizodus dažniausiai išgyvena kūdikiai ir labai maži vaikai, o tuomet, ne paslaptis, kenčia visi šeimos nariai. Kokios priežastys sukelia mažylių pilvo pūtimą ir kaip jiems padėti? Kokia saugi ir tik fiziniu būdu veikianti medžiaga galėtų palengvinti pilvo pūtimo epizodus?

Dauguma pilvo pūtimo atvejų – dėl per didelio nuryto oro kiekio

 

Statistika rodo, kad mažiausiai du trečdaliai kūdikių pilvo pūtimo epizodų pasireiškia dėl per didelio nuryto oro kiekio. Aerofagijos arba didelio oro kiekio nurijimo tikimybę ypatingai padidina netaisyklinga žindymo technika, blogas mitybos režimas (per dažnas ar per retas maitinimas), nepritaikyti buteliukai. Pasirodo, kad pilvą dažniau pučia itin jautriems mažyliams, nes virškinimo trakte daug nervinių galūnėlių, kurios „reaguoja“ į bet kokį didesnį stresą. Daugiau oro nuryjama ir tuomet, kai valgant guguojama, kalbama ar juokiamasi. Todėl maitinti vaikelį reikia ramiai, susikaupus ir skiriant visą dėmesį būtent maitinimo procesui.

 

Šiek tiek įtakos daryti gali ir žindančios mamos mityba

 

Nors atsiranda vis daugiau nuomonių, kad žindančios motinos mityba niekaip negali nulemti mažylio savijautos ir paskatinti virškinimo sutrikimų pasireiškimo, vertėtų pagalvoti iš naujo. Kiekviena mama geriausiai mato, koks jos suvalgytas maistas galimai netinka jos mažyliui. Mamytėms rekomenduojama susilaikyti nuo tokių maisto produktų, kurie pučia pilvą joms pačioms. Vertėtų vengti stipriau alergizuojančių, nesveikų, labai aštrių, rūkytų, daug maisto priedų turinčių maisto produktų. Žindančios mamos mityba turėtų būti sveika ir subalansuota.

 

Mažylių virškinimo sistema dar nėra brandi ir pilnai išsivysčiusi

 

Nemažai įtakos turi ir anatominės bei fiziologinės vaikų virškinimo trakto savybės. Kūdikių ir mažų vaikų žarnyno motorinė funkcija dar nėra visiškai išsivysčiusi, todėl dujos tokiu virškinimo traktu juda žymiai lėčiau. Kūdikių ir mažų vaikų fermentų sistema dar vis negali pilnai funkcionuoti, be to, jų žarnyno mikroflora dar nėra pilnai išsivysčiusi. Yra duomenų, kad pilvo pūtimą dažniau patiria CP operacijos metu, o ne natūraliais gimdymo takais pasaulį išvydę mažyliai. Be to, pilvo pūtimui labai svarbus ir psichologinis faktorius – ne taip jau ir retai įvairūs virškinimo sutrikimai, tarp jų ir pilvo pūtimas, gali būti „nervinės iškrovos“ atspindys.

 

Kuo vyresnis vaikas, tuo pilvo pūtimo priežastys panašesnės į suaugusiųjų

 

Kuo vyresnis vaikas, tuo jo pilvo pūtimo priežastys labiau primena suaugusių asmenų meteorizmo priežastis. Vyresniems, jau įvairesnį maistą valgantiems vaikams skausmingas žarnyno sienelių tempimas gali atsirasti dėl tam tikrų maisto produktų ar per didelio jų kiekio suvartojimo, pakitusio gerųjų ir blogųjų bakterijų balanso žarnyne (disbakteriozės), per didelio oro kiekio nurijimo, įvairių virškinimo trakto ligų ir kitų priežasčių, kurios kartais lieka ir nežinomos. Tik retais atvejais pilvo pūtimas atsiranda dėl sunkių ligų, tačiau šios galimybės atmesti taip pat nereikėtų, ypač jei pilvo pūtimas labai staigus ir stiprus.

 

Padėti kenčiančiam mažyliui tikrai įmanoma

 

Pilvo pūtimą dažniausiai sukelia per didelis į žarnyną patekęs oro kiekis, netinkamas maistas, psichologinės priežastys ir kt. Šią problemą geriausia spręsti šalinant tikrąją ją sukėlusią priežastį, o ne taip jau ir retai ji išsisprendžia pati, kai mažylio žarnynas tampa brandesnis.

Jei pilvo pūtimas labai staigus ir stiprus, tuomet reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Vis dėlto yra ir tokių būdų, kurie gali padėti didelį diskomfortą kenčiančiam mažyliui lengviau išgyventi dar vieną skausmingą pilvo pūtimo epizodą ir (arba) sumažina tokių epizodų pasireiškimo tikimybę:

1)   Mažylį maitinkite atsakingai ir dėmesingai. Žindomi kūdikiai turi gerai apžioti rudąjį laukelį ir žįsti, o ne čiulpti krūtį. Apie teisingą žindymo techniką informuoja rijimo garsas, išsipūtę žandai, atvipusi apatinė mažylio lūpa, sėkmingas pasisotinimas. Teisinga žindymo technika – labai svarbi.

2)   Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, jis turi gerai apžioti žinduko pagrindą. Reikėtų rinktis specialius buteliukus su inovatyviais vožtuvais ar pilvo dieglių tikimybę sumažinančiomis sistemomis, kurios sumažina oro nurijimo tikimybę.

3)   Būtinai laikykitės optimalaus mitybos režimo – mažylis neturėtų būti maitinamas per retai ar per dažnai, nes bet kuriuo atveju gali padidėti nuryjamo oro kiekis. Išalkęs mažylis gali skubėti pasisotinti ir nuryti daugiau oro, o per dažnai maitinamo kūdikio virškinimo traktas labai perkraunamas, todėl gali atsirasti įvairių virškinimo sutrikimų.

4)   Prieš valgį mažylį naudinga paguldyti ant pilvuko, o po jo – panešioti vertikaliai, kol kūdikis atsirūgs. Būkite kantrūs – kartais gali prireikti ir pusvalandį ar net valandą trunkančio nešiojimo, kol kūdikis pagaliau pašalins susikaupusį orą iš viršutinės virškinimo trakto dalies.

5)   Pilvo pūtimo profilaktikai labai svarbus ir tinkamas žaidimų bei poilsio režimas – labai pavargusiam ir emociškai išsekusiam kūdikiui antrojoje dienos pusėje skausmingų pilvo dieglių ir panašių virškinimo sutrikimų pasireiškimo tikimybė daug didesnė.

6)   Nuo pilvo pūtimo kenčiančiam mažyliui gali padėti švelnus pilvo sienos masažas. Masažuoti reikėtų pagal laikrodžio rodyklę, o delnas turėtų būti šiltas ir švelnus. Paprašykite, kad teisingų judesių išmokytų vaikelio gydytojas arba kineziterapeutas. Stenkitės, kad ant rankų nebūtų žiedų, o rankų oda būtų šilta ir maloni vaikeliui.

7)   Dažniau pilvo pūtimą patiriančio mažylio vaistinėlėje reikėtų turėti ir simetikono. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga yra simetikonas, kuris keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos.

 

Būtina pabrėžti tai, kad simetikonas veikia tik savo fizinėmis savybėmis, t.y. jis visiškai nedalyvauja cheminėse reakcijose ir yra farmakologiškai bei fiziologiškai inertiškas. Jis neabsorbuojamas iš žarnyno, nepatenka į kraujotaką ir iš organizmo išsiskiria nepakitęs.

 

Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) vartojami simptominiam ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis gydymui. Jis taip pat tinkamas apsinuodijus paviršiaus įtempimą didinančiomis medžiagomis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.