53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vaikų dantų priežiūra ir įpročių formavimas

Vaikų dantų priežiūra ir įpročių formavimas

Dantų priežiūra yra neatsiejama sveikatos dalis, o mokyti vaikus tinkamų higienos įpročių nuo pat ankstyvos vaikystės yra labai svarbu. Vaikų dantų sveikata paveikia ne tik jų šypseną, bet ir bendrą sveikatą, mitybą ir pasitikėjimą.

Dantų valymas: kada ir kaip

Dantų valymo procesas turėtų prasidėti, kai vaikui pradeda dygti pirmieji dantukai. Iš pradžių galite naudoti drėgną audinį, kurį švelniai perbraukiate per dantukus, tačiau, kai išdygsta daugiau dantukų, turėtumėte pradėti naudoti specialų vaikišką dantų šepetėlį su minkštais šereliais.

Vaikiški dantų šepetėliai: kokį pasirinkti?

 

Dantų šepetėlis yra svarbi priemonė, padedanti išlaikyti dantų ir burnos sveikatą. Tačiau, kai kalbame apie vaikiškus dantų šepetėlius, kyla keletas klausimų – koks turėtų būti šepetėlio dydis, kada pradėti naudoti ir kaip pasirinkti tinkamiausią?

Dantų šepetėlis
Dantų šepetėlis
Schutterstock nuotr.

Kada pradėti naudoti dantų šepetėlį?

Dantų šepetėlį galite pradėti naudoti iškart, kai išdygsta pirmasis dantukas, tačiau specialistai rekomenduoja jį reguliariai naudoti išdygus bent keliems dantukams (pirmajam dantukui visiškai pakanka nuvalymo su drėgnu audiniu).

Kaip pasirinkti tinkamą vaikišką dantų šepetėlį?

Dydis ir forma. Vaikiški dantų šepetėliai turi būti mažesni nei suaugusiųjų, pritaikyti vaiko burnos dydžiui. Jie turėtų būti patogūs vaiko rankai ir turėti trumpą galvutę, kad būtų galima lengviau pasiekti visus dantukus. Be to, kai kurie šepetėliai yra specialios formos, su kilpomis ant kotelio arba specialiomis gumomis – tai vaikui padeda lengviau laikyti šepetėlį.

Šereliai. Vaikiški dantų šepetėliai turėtų turėti minkštus šerelius, kad nepažeistų itin jautrių dantenų. Be to, šerelių galiukai turėtų būti suapvalinti.

Dizainas. Nenumokite ranka į šepetėlio dizainą. Galbūt gali atrodyti, kad tai šepetėlio funkcionalumui neturi įtakos, tačiau įdomus ir spalvingas dizainas, galbūt su mėgstamais vaiko veikėjais, gali padaryti dantų valymo procesą kur kas malonesnį.

Kaip mokyti vaiką naudotis dantų šepetėliu?

 

Valymo technika. Mokykite vaiką švelniai šluostyti dantų šepetėliu braukiant nuo danties šaknies į viršų ar apačią (priklausomai nuo to, viršutinius ar apatinius dantis valote), siekiant pašalinti visus maisto likučius ir bakterijas.

Dantų šepetėlio keitimas. Dantų šepetėlis turėtų būti keičiamas kas tris mėnesius arba kai šereliai pastebimai nusidėvi.

Saugumo priemonės. Stenkitės, kad vaikas nenaudotų dantų šepetėlio be priežiūros, ypač jei jis yra dar labai mažas. Be to, įsitikinkite, kad vaikas visada nuplauna šepetėlį po naudojimo.

Kokia turi būti vaikiška dantų pasta?

 

Tikriausiai nenustebsite, kad ta dantų pasta, kurią naudojate jūs, yra netinkama jūsų vaikams. Taigi kokia turi būti vaikiška dantų pasta ir ką reikėtų žinoti ją renkantis?

Kodėl svarbu naudoti vaikams skirtą dantų pastą?

Vaikams skirtos dantų pastos yra specialiai sukurtos atsižvelgiant į jų unikalų poreikį. Jos dažniausiai turi mažiau fluorido, kuris yra būtinas kovojant su kariesu. Per didelė fluorido dozė gali sukelti fluorozę (baltas arba rudas dėmės ant dantų). Be to, vaikų dantų pastos dažnai turi malonių skonių, kurie gali ženkliai palengvinti dantų valymo procesą ir paskatinti geresnius higienos įpročius.

Kiek dantų pastos naudoti?

 

Vaikams iki dvejų metų dantis tėvai turėtų valyti bent du kartus per dieną (ryte ir vakare), naudodami dantų pastą. Patiems mažiausiems (iki dvejų metų) reikėtų dėti ryžio grūdo dydžio lašelį, o vyresniems nei dvejų (iki šešerių metų) – žirnio dydžio lašelį.

Dantų pasta
Dantų pasta
Schutterstock nuotr.

Kaip pasirinkti geriausią vaikų dantų pastą?

Pasirenkant dantų pastą savo vaikui, verta atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Pirma, ieškokite produktų, kurių sudėtyje yra fluorido, bet jų koncentracija neturėtų būti didesnė nei 1000 ppm (dalių milijone) vaikams iki 3 metų, ir ne daugiau kaip 1350-1500 ppm vaikams nuo 3 iki 6 metų.

Antra, pasirinkite produktą, kuris būtų patrauklus vaikui – tai gali padėti užtikrinti, kad dantų valymo procesas būtų malonus ir nesudėtingas. Šiandien yra daugybė įvairiausių skonių dantų pastų, tik reikėtų prižiūrėti, kad mažyliai neįsismagintų ir nevalgytų jų vietoj deserto. Taip pat vaikus mokykite, kad po dantų valymo, būtinai reikia burną išskalauti – kol vaikas to negeba pats, pasistenkite su vandeniu išplauti pastos likučius jūs.

Galų gale, svarbu pasirinkti patikimų gamintojų produktus, kurių sudėtyje nėra kenksmingų chemikalų, pavyzdžiui, parabenų, SLS (natrio laurilsulfato) ar dažiklių.

Reguliarūs vizitai pas stomatologą

Pirmąjį vizitą pas odontologą turėtumėte suplanuoti tada, kai vaikui išdygsta pirmieji dantukai, bet ne vėliau kaip iki pirmojo jo gimtadienio. Nuoseklūs vizitai kas šešis mėnesius padės stebėti vaiko dantų sveikatą, laiku pastebėti ir išspręsti problemas.

Vizitai pas odontologą
Vizitai pas odontologą
Schutterstock nuotr.

Sveikas maistas

Dantų sveikata yra tiesiogiai susijusi su mityba. Stenkitės riboti saldumynų, gaiviųjų gėrimų ir kitų produktų, kuriuose yra daug cukraus, vartojimą. Skatinkite vaikus valgyti sveiką maistą, įskaitant vaisius, daržoves ir pieno produktus, kurie yra būtini dantų ir dantenų sveikatai.

Prisiminkite, kad kuo anksčiau prasidės sveikos dantų priežiūros įpročių formavimas, tuo geriau bus vaiko dantų sveikatai dabar ir ateityje. Tinkama vaikų dantų priežiūra, sveika mityba ir reguliarūs stomatologo vizitai yra geriausias kelias į gražią ir sveiką šypseną.

Mano išsaugoti straipsniai