Energinga aktorė, televizijos laidų vedėja ir stiliaus patarimų komandos „Style Support” įkūrėja Indrė Stonkuvienė savo nuoširdumu užburia kiekvieną.
Tačiau moteris atskleidžia, kad iš visų jos darbų svarbiausias ir geriausias – tai buvimas dviejų nuostabių vaikų, Cecilijos ir Pranciškaus, mama. Apie iššūkius, kylančius auginant mažylius, ypač pirmaisiais metais, ji sutiko pasidalinti ir su mūsų skaitytojais.
„Kai gimė Cecilija, kuriai dabar jau ketveri, man viskas buvo nauja. Ne paslaptis, kad dukrytę pati maitinti galėjau tik tris mėnesius, todėl turėjau labai daug domėtis, kuo pakeisti motinos pieną ir kaip užauginti sveiką vaiką. Cecilijai sulaukus pusės metų, pastebėjau, kad mišinukų nebeužtenka, tad po truputį pradėjau duoti bulvių, morkų ir moliūgo”, – patirtimi dalinasi I. Stonkuvienė.
Moteris prisimena, kad dukrą reikėjo maitinti atsargiai, kad neužspringtų. Todėl maitindama dukrytę tyrelėmis jautėsi labiau užtikrinta, kad jos sutrintos profesionaliai. Kaip teigia Indrė, kai maistą kūdikiui gamini pats, sunku įsitikinti, jog jis gerai sutrintas. Todėl iki kol dukrytė išmoko kramtyti ir viskas stojo į savo vėžes, puikiai tiko „Milupa“ tyrelės”.
Tuo metu Indrės sūnus Pranciškus motinos pienu buvo maitinamas iki septynių mėnesių, tačiau vėliau vis dažniau garsi mama maitindavo jį įvairiomis daržovėmis, vaisiais ar mėsos tyrelėmis. „Su Pranciškumi turėjau kitokią patirtį: jis nori kuo įvairesnio maisto. Niekada neužsibūna prie konkretaus patiekalo ar produkto. Tai gerai, nes netenka nerimauti, ar jis gaus visas reikalingas maistingąsias medžiagas. Todėl jam tos pačios tyrelės tinka ir dėl to, kad yra skirtingų skonių ir netenka maitinti tik kuria nors viena. Taip pat, skirtingos tyrelės leidžia vaikui pažinti bei moko atskirti skirtingus skonius”, – pastebi I. Stonkuvienė.
Pasak žinomos mamos nuomone, svarbiausia yra įsiklausyti į save ir savo vaikus – tai yra geriausias rodiklis, ko jiems reikia: „Nebūtinai viskas yra taip, kaip sako kiti. Vaikai – tai augančios individualios asmenybės, vieniems reikia daugiau maisto, kitiems – dažniau, bet po mažiau. Juk ir vaikščioti ar kalbėti vaikai pradeda skirtingu metu”.
Netrukus po sūnaus gimimo Indrė įkūrė savo verslą. „Labai greitai pradėjau jį vežiotis į visus susitikimus, kuriuose jį neišvengiamai reikėdavo maitinti. Todėl tyrelės ir košytės man buvo tinkamas pasirinkimas.”, – pasakoja Indrė.
Paklausta, ko tikrai nereikėtų daryti auginant bei maitinant mažus vaikus, Indrė labiausiai išskyrė vieną dalyką: nepratinti vaikų prie blogų įpročių.
„Svarbu neužkrėsti savo vaikų blogais įpročiais. Pavyzdžiui, aš visada kovodavau su bočiais, kai sakydavo: „Juk reikia druskytės!” O juk jiems to nereikia. Kai gamini, taip pat stengiesi gaminti taip, kad ir vaikai galėtų valgyti. Todėl išmokau ir pati vėl patirti tikrąjį skonį. Labai svarbu padėti vaikui išsiugdyti savo skonį ir jo nesugadinti. Tėvų misija – padėti vaikui atrasti savo kelią, o ne tikėtis, kad jis noriai valgys tą patį, ką ir jie. Todėl jei mes, suaugę, gardiname maistą pomidorų padažu ar prieskoniais, tai tikrai nereiškia, kad to reikia ir augantiems vaikams”, – apibendrina I. Stonkuvienė.
Gydytojo, vaikų gastroenterologo dr. Vaidoto Urbono komentaras:
„Vaikai labai greitai mokosi ir ima iš tėvų pavyzdį. Todėl ypač svarbu nuo pat mažų dienų ne tik atsakingai maitinti vaikus, tačiau ir tėveliams gerinti savo mitybos įpročius. Iš tiesų, pastebima, kad tėvai, kurie vaikams duoda subalansuotą, papildomais skoniais nesustiprintą maistą, ilgainiui ir patys pradeda geriau maitintis. Taip puoselėjama ir vaikų, ir visos šeimos sveikata.
Svarbiausia vaikus maitinti reguliariai. Vaiko organizmas iki trejų metų sparčiai keičiasi ir auga. Tokio amžiaus mažylių energijos ir maisto medžiagų atsargos laibai greitai išsieikvoja, todėl jas būtina nuolatos papildyti. Tačiau labai svarbu užtikrinti pakankamą maisto produktų įvairovę bei maistingųjų medžiagų kiekį. Įvairūs užkandžiai, kuriuose gausu cukraus, konservantų, o maistinė vertė maža, gali daryti didelę neigiamą įtaką vaiko sveikatai. Todėl iš anksto paruoštos ir pagal vaikų poreikius subalansuotos tyrelės gali būti patogi išeitis. Jeigu vaikas netikėtai išalksta, vietoje sausainių ar saldintų varškės produktų, geriau duoti trintų arba smulkintų vaisių ir daržovių.”
Projektas „Vaikas – ne suaugęs“ – tai gydytojų, dietologų ir mitybos specialistų patirtimi parengta informacija, kuri padės tinkamai maitinti savo mažylį. Projekto tikslas – pateikti svarbiausius patarimus apie vaikų iki trejų metų mitybą, paneigti mitus ir papasakoti, kokias klaidas dažniausiai daro tėveliai bei kaip jų išvengti. Padėkime savo mažyliui išvengti suaugusiųjų pasaulio iššūkių ir sudarykime visas sąlygas jam augti sveikam ir laimingam! Daugiau apie projektą sužinokite ČIA.