Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.
Net jei auklė prižiūri ne vieną, o kelis vaikus, ji skiria daugiau dėmesio kiekvienam jų. Lankstesnis ir priežiūros laikas. Tačiau tai privalumas tik tada, jei jūs aukle tikrai pasitikite. Tai reiškia: turite gerai apsižvalgyti, prieš atiduodama vaiką pradžioje santykinai svetimam asmeniui.
Paieška prasideda
Pradėkite auklės ieškoti laiku. Atminkite seną tiesą, kad būtent didžiuosiuose miestuose auklių trūksta labiausiai. Be to, retai idealią auklę galima rasti iš karto.
Kaip gauti adresų? Paprasčiausias būdas – draugų ir pažįstamų rekomendacijos. Tačiau nebūkite pernelyg euforiškai nusiteikusi. Kas patinka jūsų draugei, jums gali netikti.
Auklių adresų galima gauti auklių agentūrose, interneto tėvų forumuose, skelbimų puslapiuose. Agentūroms priklausančios auklės dažniausiai yra geriau pasirengusios, įvertintos specialiais testais. Nors tai ir nėra prievolė, jos būna lankiusios atitinkamus seminarus ir dažniau toliau kelia klasifikaciją.
Pirmasis pokalbis
Susitikite auklės namuose. Jeigu planuojate vežioti vaiką pas auklę į namus, veskitės kartu savo vaiką. Tada pamatysite aplinką (žaidimo aikšteles, parkus ar pavojingas gatves), namus ir galėsite netrukdomai “apsiuostinėti”. Iš esmės simpatiją vieni kitiems reikėtų pajusti iš karto. Nes tik tada, jei sutampa chemija, tikslinga pradėti išsamų pokalbį. Iš pradžių papasakokite apie save, savo šeimą, ypatumus, savo auklėjimo stilių.
Susidomėjusi auklė klausosi, užduoda klausimų. Jei sutariate dėl principų, galite aptarti detales. Pasiteiraukite apie:
Asmeninio gyvenimo aplinkybes. Auklė, kuri tuo metu skiriasi su savo vyru, greičiausiai negalės pasiūlyti harmonijos, kurios jūs norėtumėte savo vaikui.
Anksčiau prižiūrėtų vaikų skaičių ir jų amžių. Paklauskite, gal ji turi rekomendacijų iš ankstesnių šeimų.
Ugdymo koncepciją. Auklė turėtų sugebėti suformuluoti savo pažiūras, vertybes ir auklėjimo metodus. Kaip ji, pavyzdžiui, reaguoja, kai vaikas užsispiria, kaip ji malšina tarp vaikų įsiplieskusį ginčą? Ir – ar tai atitinka jūsų įsivaizdavimą?
Dienos eigą. Ar auklė seks vaikui pasakas, muzikuos? Ar ji skatina vaikus žaisti vaidmenimis, piešti, lavinti smulkiąją ir stambiąją motoriką? Puiku, jei auklė kasdien su vaiku eina į lauką, žaidimų aikštelę ar apsipirkti.
Jeigu auklė namuose prižiūri kelis vaikus iš karto
Tai dar vienas iš įmanomų vaikų priežiūros modelių. Tokiu atveju pasidomėkite, kiek ir kokio amžiaus bus kiti vaikai, kuriuos prižiūrės auklė.
Šiuo atveju jums turi patikti ne tik asmuo, bet ir patalpos bei žaislai. Juk auklės butas ar namas jūsų vaikui taps antraisiais namais. Gerą įspūdį daro, jei
– Yra žaidimams skirtas kambarys.
– Kiekvienas vaikas turi savo nuolatinę vietą prie valgymo stalo, vonios kambaryje – kabliuką savo rankšluosčiui, nedidelę dėžę/krepšį savo daiktams/žaislams; taip pat turėtų būti sava miegojimo vieta ir poilsio kampelis.
– Virtuvė ir tualetas švarūs.
– Butas yra saugus vaikui.
– Kokia yra auklės vizija apie ėjimą su vaikais į lauką: kaip dažnai ji planuoja tai daryti, kas jai padės, ar yra prie namų smėlio dėžė ar sūpynės.
– Įranga: nė viena auklė negali šioje srityje konkuruoti su vaikų darželiu. Tačiau šio to daugiau nei privačiuose namuose turėtumės tikėtis. Apžiūrėdama žaidimų kambarį atkreipkite dėmesį:
– Ar vaikų piešiniai iškabinti jų akių aukštyje; ar yra pakankamai vaikiškų kėdučių ir staliukų.
– Ar yra įvairių žaidimų, priemonių rankdarbiams, tokių medžiagų, kaip plastilinas, piešimo reikmenų, kaladėlių.
– Ar yra knygelių pavartyti ar paskaityti.
Žinoma, ir jūs galite prisidėti prie to, kad vaikai laisvalaikį leistų turiningai. Išėjus į lauką dažniausiai reikalingi tokie „važiuojantys daiktai”, kaip triratukas, ratukinės pačiūžos ar paspirtukas.
Sutartis, apmokėjimas, atsakomybė
Pasirašyti sutartį nėra prievolė, tačiau būtų tikslinga. Raštu suderintų detalių dažniausiai geriau laikomasi. Išsiskyrus nuomonėms, bet kada galėsite besti pirštu į sutartį.
Išsiaiškinkite atlyginimo klausimą. Auklės darbas gali būti apmokamas už valandas, savaitę ar mėnesį. Vaiko priežiūros laikas yra susitarimo klausimas.