Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Patarimai

Patarimai, kaip auklėti užsispyrusius ir tvirto charakterio vaikus

Kai mažylis ima artėti link trejų metų gimtadienio, dažni tėvai pastebi, kad ima keistis jo elgesys. Atrodo, paklusnus ir ramus vaikas pasikeičia per naktį: ima prieštarauti, o populiariausias jo žodyne tampa žodelis „ne“.

Trečiųjų metų krizė: patarimai tvirto charakterio mažylių tėvams

Kaip įveikti krizę, ištinkančią trimetį užsispyrėlį, ir ką daryti, jei jūsų mažylis, dar visai neseniai buvęs meilumo ir švelnumo įsikūnijimu, virto mažyčiu uraganu, griaunančiu viską, kas tik pasitaiko jo kelyje, ir tokiu elgesiu tėvus priverčiantis pulti į neviltį? Štai keturi tikrai veiksmingi patarimai, kaip susitarti su vaiku, ir ką daryti, jei jūsų mažylis pešasi ir nereaguoja į tėvų draudimus.

Tikėtina, kad jau esate girdėję, kad 2-3 m. vaikučiai dažnai vadinami „sunkaus būdo“. Šis trejų metų krizės periodas ištinka beveik visus mažylius, tačiau itin stipriai pasireiškia tvirtu charakteriu apdovanotoms asmenybėms. Žinoma, tai nėra blogai, nes žinote, kad auklėjate lyderį. Vis tik kartkartėmis suvaldyti tokį augantį ir besivystantį lyderį tampa itin sudėtinga. Jums gali padėti pozityvaus vaiko auklėjimo metodai. Štai keli patarimai, kaip disciplinuoti mažylį tuo pačiu nesuvaržant jo valios.

Leiskite vaikui rinktis

Jei vaiko charakteris itin tvirtas, turite suvokti, kad „tu privalai” tipo frazės gali sukelti isteriją, kuri tęsis iki ryto, o užgesinti gaisrą bus labai nelengva. Tokie vaikai nemėgsta, kai jiems nurodinėjama. Jie žino, ko nori, ir nebijo visiems apie tai pranešti.

Jei norite padėti mažyliui aktyviau dalyvauti priimant vienokius ar kitokius sprendimus, leiskite jam rinktis iš dviejų variantų. Pavyzdžiui, jei norite, kad užsispyręs vaikas surinktų žaislus, tiks štai toks pasiūlymas: „Atėjo laikas mums susitvarkyti namus. Ką darome? Pradedame tvarkytis nuo svetainės ar nuo tavo miegamojo?” Toks pasiūlymas tvirto charakterio vaikui suteiks galimybę pasijausti padėties šeimininku ir tuo pačiu įvykdyti tai, ko norite jūs.

Laikykitės režimo

Jei vaikas yra sunkiai perkalbamas, ypač jei kaip tik dabar patiriate visus trejų metų krizės „džiaugsmus”, būtinai pasirūpinkite, kad jūsų veiksmai būtų nuoseklūs. Štai kodėl taip svarbu laikytis režimo. Nusistatykite dienos planą, kuris apimtų valgymą, pietų miegą, laiką pramogoms ir netgi tvarkymuisi.

Būtinai stebėkite, ar grafiko tinkamai laikomasi kasdien, iš anksto įspėdami mažylį apie artėjančius pokyčius. Pavyzdžiui, jei žaidimams skirtas laikas beveik baigėsi ir artėja laikas tvarkymuisi, apie tai būtinai informuokite mažylį: „Turi dar 5 minutes, po to tvarkysimės”. Jei laikysitės grafiko, mažylis nė kiek nenustebs, kad ateina laikas keisti veiklą, o tai reiškia, kad sumažės kaprizų demonstravimo ir isterijų rizika.

Shutterstock nuotr.

Numatykite pasekmių variantus

Jei vaikas atsisako paklusti ir daryti tai, ką sakote, ypač jei gyvenate trejų metų krizės ritmu, jums būtinai reikia parengti tam tikrą pasekmių planą, kuris bus taikomas reaguojant į vaiko veiksmus. Vaikas turi žinoti: jei jis nesilaikys susitarimo, neteks mėgstamo žaislo visai dienai arba bus atšauktas apsilankymas žaidimų aikštelėje. Suvokdamas gresiančias pasekmes mažylis žinos, ko neišvengiamai sulauks, jei nesilaikys tėvų nurodymų. Žinoma, jis gali pasirinkti nepaklusnumo variantą, bet tokiu atveju jo neturėtų stebinti gresiančios pasekmės, ypač jei jam jau yra tekę su tokiomis susidurti. Galiausiai mažylis ims paisyti jūsų nurodymų dažniau, siekdamas išvengti nepageidaujamų įvykių eigos rezultatų.

Leiskite vaikui laisvai reikštis

Vaikai dažnai garsiai pyksta tada, kai jaučiasi neišgirsti arba nesuprasti. Jei matote, kad neilgai trukus kils isterija, atsisėskite priešais vaiką ir paprašykite išreikšti viską, ką jis jaučia arba ką galvoja. Mažylis, suvokęs, kad jo atidžiai klausotės, supras, kad jam suteikiate šansą išreikšti save, o tai savo ruožtu apsaugos jį nuo protrūkių. Belieka tikėtis, kad šie patarimai padės jums įveikti vaiko trečiųjų metų krizę be didesnių stresų.