Pirmieji batukai — ne mažiau atsakingas ir žinių reikalaujantis pirkinys nei naujagimio lovytė, čiužinys ar vežimėlis. Kodėl batukai tokie svarbūs? Bei kaip išrinkti tinkamą pirmąją avalynę?
Kada reikia pirkti batukus?
Batukai reikalingi, kai kūdikis pradeda pats vaikščioti. Vieni mažyliai drąsiau jaučiasi vaikščiodami basi, kiti atvirkščiai. Batukai apsaugo kūdikio pėdas nuo sužeidimo, nes mokydamasis žingsniuoti jis žiūri į priekį, o ne ten, kur stato pėdą, todėl neretai užlipa ant netvarkingai numestų daiktų ir pan. Tinkama avalynė saugo nuo griuvinėjimų, traumų, padeda formuotis taisyklingam pėdos skliautui.
Tik nauji!
Kūdikio avalynė turi būti natūralios odos, lengva ir elastinga. Geriausia kūdikiui, mažam vaikui yra nauji batukai. Padėvėtus batukus galima avėti tik išimtiniu atveju ir tik tuomet, kai jie taisyklingos formos ir jų pakulnės nenunešiotos.
Batuko padas
Juo mažesnis kūdikis, vaikas, juo plonesnis ir lankstesnis turi būti batuko padas. Nesvarbu, koks jis — guminis, natūralios ar dirbtinės odos, svarbu, kad būtų lankstus. Pirkdami batukus neužmirškite patikrinti paduko lankstumo. Jeigu Jums sunku sulenkti batuko padą — kūdikiui ar vaikui jis netinka. Kai padas kietas, mažyliui sunkiau vaikščioti, jis griuvinėja. Į tai reaguoja protestu — atsisako vaikščioti, tampa neramus.
Platūs
Batukų priekis turi būti platus, kad nespaustų pirštų, be to, jie neturi siekti batuko nosies.
Užpakalinė batų dalis
Užpakalinė batų dalis turi būti gana standi. Suimkite užpakalinę batuko dalį ir paspauskite. Jei užkulnis pasirodys minkštas, batukai netinkami. Vaikštant tokių batų užkulnis neišlaikys mažylio kulno reikiamoje vietoje, padėtyje, išsikreips ir trukdys išmokti taisyklingai žingsniuoti.
Pėdos skliautas ir čiurna
Kulnas turi būti neaukštas.
Iš vidinės pusės padukas turi turėti standoką iškilumą, padedantį formuotis pėdos skliautui.
Batukų viršus ir šonai turi būti pakankamai minkšti, kad netrukdytų kūdikio kojai lankstytis per čiurnos sąnarį.
Natūralios medžiagos
Geriau, kai mažylio avalynė yra pagaminta iš natūralių medžiagų. Vaikštant koja prakaituoja, todėl ji turi kvėpuoti. Sintetika yra mažiau tinkama.
Tinkamas dydis!
Nepirkite nei per didelės, nei per mažos avalynės. Apavę kūdikį ar vaiką, paspauskite batuko priekį: tarp pirštukų ir galo turi būti 1 cm tarpas. Batuko aulas neturi per daug standžiai aptempti čiurnos sąnario — tarp batuko liežuvio ir kūdikio kojos turi tilpti apie 1-2 mm storumo medžiagos skiautė.
Vaikščiojimas basomis namuose
Jau seniai paneigti mitai, jog vaikščioti po namus basomis – negalima. Tačiau tai ne visada gali būti saugu, mažylis gali paslysti, kryptelėti koją, todėl namuose geriausia naudoti neslystančias kojines, kurios būtent ir apsaugo nuo griuvimų ir traumų.