Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Užklupęs peršalimas – po žiemos nusilpusio imuniteto padarinys: patarė

Tiesa ir mitai apie peršalimo ligas

Peršalimo ligomis dažniau sergame rudenį ir žiemą, mat virusai išplinta tam tikrą sezoną.

Peršalimo ligomis sergama tik šaltuoju metų laiku

Mitas

Peršalimo ligos apskritai yra pasenęs, liaudiškas ir klaidinantis viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamųjų ligų pavadinimas. Peršalimo ligų, kaip tokių, nėra. Įrodyta, kad šaltis čia niekuo dėtas. Amerikiečiai net tyrė savanorius, kurie buvo laikomi šaltai. Jie nesusirgo, nes toje aplinkoje nebuvo virusų ir bakterijų. Šis pavadinimas atsirado tais laikais, kai žmonės nieko nežinojo apie virusus ir bakterijas bei dažnai susirgdavo peršalę arba pabuvę nekūrenamuose namuose. Šiandien jau yra žinoma, kad peršalimo ligas sukelia virusai ir bakterijos.

Peršalimo ligomis dažniau serga darželinukai

Tiesa

Kelių mėnesių kūdikiai retai suserga, nes juos saugo iš mamos gautas imunitetas. Tačiau reikia turėti omenyje, kad kūdikiui susirgus, net ir nesunkus negalavimas gali būti sunkiai gydomas, ir sukelti komplikacijas – bronchitą, plaučių ar ausų uždegimą. Todėl, kad išvengtumėte šių komplikacijų, vos sukarščiavusius kūdikius patartina iškart parodyti gydytojui.

Savo ruožtu, daugelis darželinukų pasigauna vieną peršalimą po kito. Tokio amžiaus vaikus sunku apsaugoti nuo ligų, kuriomis taip paprasta užsikrėsti – užtenka, kad šalia jų nusičiaudėtų ar nusikosėtų sergantis žmogus. Laimei, peršalimo ligos paprastai praeina gana greit ir lengvai, svarbiausia – neužsiimti savigyda ir nepaskatinti paūmėjimo, per anksti nusivedus vaiką į žmonių sambūrių vietas, kol jo imunitetas dar silpnas.

Ką reikėtų žinoti apie vaikų peršalimą?
Peršalimo priežastys

Peršalimą galima gydyti bet kokiu preparatu iš vaistinės

Mitas

Universalaus vaisto nuo peršalimo nėra. Taip, vaistinėje daug preparatų galima įsigyti be recepto, ir tėvai, konsultuodamiesi su vaistininku, patys nustato diagnozę savo vaikui. Tačiau šie vaistai taip pat gali turėti ir šalutinį poveikį, todėl vaistus vaikui gali rekomenduoti tik gydytojas.

Geriausias vaistas nuo peršalimo – vištienos sultinys

Mitas

Šiltas vištienos sultinys suminkština kosulį, mažina gerklės skausmą ir drebulį – kaip bet kuris kitas šiltas gėrimas. Tačiau galvoti, kad būtent vištienos sultinys yra vienintelė geriausia priemonė nuo peršalimo – neverta. Šiltas sultinys puikiai tinka kaip pagalbinė gydymo priemonė, nes ji gerina apetitą ir suteikia jėgų, kad mažasis ligoniukais greičiau pasveiktų.

Na, ir kitas klausimo aspektas – iš kur yra višta, kurios mėsą naudosite sultiniui? Jeigu ji neaišku iš kur ir kaip buvo auginta, kažin, ko iš jos bus daugiau – naudos ar žalos.

Vaikai, kurie papildomai geria multivitaminų, praktiškai neserga

Mitas

Multivitaminai yra geras organizmui būtinų medžiagų šaltinis, bet jei vaiką jais girdysime ilgai, be jokios kontrolės, jie ne tik nepadės, bet gali ir pakenkti mažylio sveikatai. Vartojant per daug multivitaminų, gresia hipervitaminozė, organizmo intoksikacijos.

Vaikui sparčiai augant, persirgus kažkokiomis ligomis, galima vartoti maisto papildų ar vitaminų, bet tik konsultuojantis su gydytoju. Tačiau jų negalima vartoti nuolat, užtenka išgerti kursą.

Nemažai tyrimų jau patvirtino, kad vitaminų vartojimas nesumažina rizikos susirgti viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Be sintetinių vitaminų, duokite vaikui natūralių – šviežių ar vasarą užšaldytų uogų, vaisių ir daržovių (be abejonės, atšildytų, ne ledinių).

Užsikrečiame oro lašeliniu būdu

Tiesa

Viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamosios ligos plinta oro lašeliniu būdu. Sergantis žmogus iškvepia virusą, o sveikas įkvepia ir užsikrečia. Jeigu ligonis čiaudi,kosti ir kvėpuoja toje pačioje patalpoje, kurioje yra sveikų žmonių. Taigi šie kvėpuoja praktiškai virusų ir bakterijų mišiniu.

Pieno produktai stiprina slogą

Mitas

Pienas ir pieno produktai neturi įtakos gleivių susidarymui viršutiniuose kvėpavimo takuose, todėl negali pakenkti ir sergant sloga. Drąsiai duokite mažyliui pieno ir pieno produktų, ypač jei jis juos mėgsta. Duokite vaikui gerti bet kokių skysčių, taip pat ir pieno.

Kai išprakaituoji, iškart pasveiksti

Mitas

Peršalimo ligas sukelia daugybė įvairiausių virusų, ir jų neįmanoma pašalinti iš organizmo vien prakaituojant. Viskas priklauso nuo vaiko imuniteto. Jei mažyliui pakilo temperatūra, šildomos procedūros gali jam netgi pakenkti. Karščiuojančio vaiko neprirenkite kuo šilčiau, antraip dėl nesubrendusios nervų sistemos vaikui gali pakilti dar aukštesnė temperatūra ir net kilti traukuliai.

Mano išsaugoti straipsniai