JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
4 mamų tipai

4 mamų tipai, su kuriais vaikui nesaldu augti

Kokių klaidų saugotis, auginant vaikus, kad atžalos neišaugtų į kompleksuotus, savimi nepasitikinčius žmones? 4 mamų tipai, su kuriais vaikams nelengva.

Nuolat nepatenkinta mama

Tokio tipo moterims labai sunku įtikti. Vaiką pagyrė fizinio lavinimo pamokoje – „verčiau matematiką gerai išmoktum”, nupiešė gražų piešinį – „geriau žaislus susitvarkytum”. Beje, mama to nedaro tyčia, toks elgesys programuojamas pasąmonės lygmeniu.

Kadangi mama nuolat nepatenkinta, vaikas užauga su kompleksais, nepasitiki savimi ir savo galimybėmis. Be to, jis gali imti tyčia krėsti kvailystes, jei jau, mamos nuomone, yra toks niekam tikęs.

Norint išspręsti šią problemą, reikia ją priimti, pirmiausia – pačiai moteriai. Pagalvokite, kodėl taip dažnai susierzinate, kas pastūmėja jus į tokį elgesį. Galbūt slaptos nuoskaudos ar viltys. Be psichologo pagalbos bus sunku.

Mama-asmens sargybinis

Mamos-asmens sargybiniai nejaučia ribų, laiką vaiką savo dalimi. Jos pamiršta, kad vaikas – kitas asmuo, kuris turės savų interesų, pomėgių, galinčių nesutapti su mamos norais.

Tokie tėvai dažnai sako „mes einame į mokyklą”, „turime bėdų su klasės draugais”, „lankome šokius”, net pinigus jie uždirba vardan savo vaikų ateities.

Toks fanatizmas žalingas ne tik mamai, bet ir vaikui. Mamai taip elgiantis, vaikas tampa visiškai priklausomas nuo tėvų emociniu lygiu. Greičiausiai suaugęs toks vaikas links prie žmonių, trokšdamas artimo kontakto, kurio, žinoma, nebus.

Tokie vaikai suaugę bando kažkuo užpildyti šią tuštumą, galiausiai gali susidėti su netinkama kompanija arba įsitraukti į azartinius žaidimus, piktnaudžiauti alkoholiu.

Kad mama-asmens sargybinis neišaugintų nevykėlio, jai reikėtų pagalvoti apie save, apie savo interesus, susirasti užsiėmimą, pomėgį ir nedaryti už vaiką tų užduočių, kurias jis gali atlikti pats.

Autoritarinė mama

Labai dažnai tokio tipo mamą augino autoritarinė moteris, t. y. senelė. Todėl ir savo vaikus jos augina griežtai, moko laikytis taisyklių. Be to, mažyliui vis primenama, kad mama žino, kas jam „geriau”.

Tokios motinos augintas vaikas negalės laisvai reikšti minčių ir emocijų, bijos pasakyti per daug, jaudinsis, kad jį gali neteisingai suprasti.

Be to, autoritarinės mamos vaikas bus puikus pavaldinys, vykdantis kiekvieną viršininko nurodymą, tačiau nesugebantis generuoti idėjų ir kūrybiškai spręsti problemų.

Jei jaučiate, kad savo elgesiu darote vaikui spaudimą, pamėginkite pažaisti žaidimus, kuriuose vaikas vadovautų, o jūs vykdytumėte užduotis. Galima paprašyti vaiko parodyti, kaip veikia koks nors žaislas ar technika, kad jis matytų – mama gyvas žmogus, kuris ne viską žino.

Dievinanti vaiką mama

Savo vaiką dievinanti mama įprastai nesijaudina, jei vaikas siaučia namuose ir visus verčia iš kojų. Net jei žaidimų aikštelėje jos atžala prikulia kitą vaiką, ši mama ras būdų pateisinti netinkamą vaiko elgesį. Ji niekada nekaltina savo vaiko, visada ieško kaltų tarp aplinkinių.

Net jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, nereikia jam leisti absoliučiai visko. Vaikui reikia nubrėžti ribas, antraip jis užaugs egocentriška asmenybe, nežinančia elgesio visuomenėje normų ir taisyklių. Gyvenimas dažnai jį skaudžiai stebins, o jis nesupras, kur klysta.

Kad taip nenutiktų, mamai reikia mokyti vaiką, ką galima ir ko negalima daryti, aiškinti, kodėl taip yra. Svarbu išmokyti vaiką, kad kiekvienas jo poelgis turi padarinių, už kuriuos jam pačiam teks prisiimti atsakomybę.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI