Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaikų pykčiai
Vaikų pykčiai / Shutterstock

Konfliktų sprendimų patarimai tėvams

Vaikų konfliktai yra natūrali jų augimo ir socializacijos dalis, tačiau tėvams ar pedagogams dažnai kyla klausimas, kaip tinkamai įsikišti, kad konfliktai taptų pamoka, o ne dar labiau pablogintų situaciją. Šis straipsnis pateikia naudingų patarimų, kaip padėti vaikams spręsti konfliktus ir ugdyti jų bendravimo įgūdžius.


Skatinkite suprasti jausmus

Vaikams svarbu suprasti savo ir kitų jausmus. Kai kyla konfliktas, pirmiausia padėkite vaikams įvardyti, kaip jie jaučiasi. Pavyzdžiui, galite pasakyti: „Atrodo, kad tu esi supykęs“ arba „Ar tu jautiesi nusivylęs?“ Tai padeda vaikams išmokti atpažinti ir išreikšti emocijas, o tai yra pirmasis žingsnis sprendžiant konfliktus.

Dažnai konfliktai kyla dėl nesusikalbėjimo. Mokykite vaikus atidžiai klausytis vienas kito, nekalbėti vienu metu ir leisti kitam išsakyti savo mintis. Skatinkite juos pakartoti tai, ką išgirdo, kad patvirtintų supratimą, pavyzdžiui: „Tu sakai, kad supykai, nes draugas paėmė tavo žaislą. Ar taip?“

Vaikų pykčiai
Vaikų pykčiai / Shutterstock

Sprendimų ieškojimas

Užuot sprendę konfliktą už vaikus, skatinkite juos patiems pasiūlyti sprendimus. Paklauskite: „Kaip manote, ką galite padaryti, kad abu būtumėte patenkinti?“ arba „Ką galėtume daryti, kad ši situacija pasibaigtų taikiai?“ Tai padeda vaikams išmokti derėtis ir ieškoti kompromisų.

Kai vaikai yra konflikte, svarbu sutelkti dėmesį į problemos sprendimą, o ne ieškoti kaltų. Venkite sakinių, kurie prasideda žodžiais „tu visada“ ar „tu niekada“, nes jie gali tik padidinti įtampą. Vietoj to skatinkite kalbėti apie tai, ką galima padaryti dabar, kad situacija pagerėtų.

Vaikai mokosi stebėdami suaugusiuosius, todėl rodykite gerą pavyzdį spręsdami savo konfliktus. Kalbėkite ramiai, demonstruokite pagarbą kitų nuomonei ir parodykite, kaip galima pasiekti susitarimą.

Padėkite vaikams suprasti, kaip jų veiksmai veikia kitus. Paklauskite: „Kaip manai, kaip draugas jautėsi, kai tu tai padarei?“ Tai skatina vaikus įsijausti į kito žmogaus situaciją ir elgtis atsakingiau ateityje.

Sukurkite taisykles

Nustatykite aiškias taisykles, kaip spręsti konfliktus. Pavyzdžiui: kalbėti be pykčio, nenaudoti fizinės jėgos, leisti kitam pasisakyti. Vaikai jausis saugiau žinodami, kad konfliktai sprendžiami konstruktyviai ir teisingai.

Vaikų lytinis auklėjimas: nedrąsu paklausti
Mano išsaugoti straipsniai