Dviragė gimda (lot. uterus bicornis) – tai retas, bet gana svarbus gimdos vystymosi sutrikimas, apie kurį dauguma moterų net nežino, kol nesusiduria su nėštumo ar vaisingumo klausimais. Tai anatominė ypatybė, kai gimda vietoj vienos ertmės turi dvi – dalinai arba visiškai atskirtas – ertmes, primenančias ragus. Šis gimdos variantas susiformuoja dar embriono vystymosi laikotarpiu, kai gimda nesusiformuoja į vientisą organą.
Kas yra dviragė gimda?
Dviragė gimda – tai įgimta gimdos anomalija, kai vaisiaus vystymosi metu dvi gimdos pusės (Müllerio latakai) nevisiškai susijungia į vieną bendrą ertmę. Dėl to susiformuoja dvi atskiros arba dalinai atskirtos gimdos ertmės, kurios dažnai primena raidę Y arba ragiukus.
Yra keli šios būklės tipai:
- Dalinis atskyrimas (subjektinė dviragė gimda) – gimdos viršutinė dalis šiek tiek padalyta, bet viena gimdos kaklelio anga.
- Visiškai dviragė gimda – dvi beveik visiškai atskiros gimdos ertmės, kartais net su dviem gimdos kakleliais ar makšties pertvara.

Kaip atpažįstama ši anomalija?
Dažnai dviragė gimda nesukelia jokių simptomų ir nustatoma atsitiktinai – pavyzdžiui, atliekant tyrimus dėl nevaisingumo ar patyrus persileidimą. Visgi kai kurios moterys gali patirti:
- Dažnesnius persileidimus
- Nėštumo komplikacijas (ankstyvą gimdymą, vaisiaus padėties sutrikimus)
- Skausmingas mėnesines ar kraujavimo sutrikimus (rečiau)
Diagnozavimui naudojami tyrimai:
- Ginekologinis ultragarsas (ypač 3D)
- Histerosalpingografija (kontrastinis gimdos tyrimas)
- MRT (magnetinis rezonansas) – tikslesnei diagnostikai
- Histeroskopija arba laparoskopija – retais atvejais
Ar galima pastoti turint dviragę gimdą?
Taip, daugelis moterų su dvirage gimda pastoja ir pagimdo sveikus vaikus, tačiau yra padidėjusi nėštumo komplikacijų rizika:
- Persileidimo tikimybė gali būti didesnė
- Gali kilti priešlaikinio gimdymo pavojus
- Kai kuriais atvejais – vaisiaus augimo sulėtėjimas ar netaisyklinga padėtis
Todėl nėštumo metu gydytojai stebi tokias moteris ypač atidžiai, gali skirti daugiau ultragarsinių tyrimų, rekomenduoti ramybę ar net specialų gydymą.

Ar reikalingas gydymas?
Jei dviragė gimda nesukelia jokių simptomų ar vaisingumo problemų, dažniausiai gydymas nėra būtinas. Vis dėlto, jei dėl šios anomalijos moteris patiria:
- Pasikartojančius persileidimus
- Nėštumo komplikacijas
- Skausmingus menstruacijų sutrikimus
Tuomet gali būti svarstomas chirurginis gydymas, pvz., gimdos pertvaros pašalinimas (Strassmano operacija). Tai atliekama laparoskopiškai ar histeroskopiškai, ir dažniausiai padeda pagerinti galimybes sėkmingai išnešioti kūdikį.
Emocinis aspektas
Sužinojus apie dviragę gimdą, natūralu jausti nerimą, ypač jei planuojamas nėštumas. Svarbu suprasti – tai nėra diagnozė, reiškianti nevaisingumą ar neišvengiamas komplikacijas. Dauguma moterų gyvena pilnavertį gyvenimą, susilaukia vaikų ir niekada nepatiria didelių sunkumų.
Švelni, atidi ginekologo priežiūra ir emocinis palaikymas – ypač svarbūs.