Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Dienos receptas: korėjietiškas kimči

Kimči receptas atkeliavo iš Korėjos. Tai yra tradicinis korėjietiškas patiekalas iš marinuotų kopūstų su ridikais, česnakais, svogūnais ir čili dribsniais. Tai yra aštriai sūrus ir rūgštus valgis.

Korėjoje kimči patiekiamas beveik prie kiekvieno patiekalo kaip garnyras, naudojamas sriuboms ruošti, ar tiesiog kaip užkandis. Vietiniai tokias daržoves valgo bent kartą per dieną. Mokslininkai teigia, kad kimči yra naudingas mūsų sveikatai dėl gerųjų bakterijų.

Kimči receptas – koks jo skonis?
Kimči yra sūriai rūgščiai aštrus. Sūrumas priklauso nuo to kiek laiko buvo sūdoma. Sūryme daržovės gali būti laikomos ir pusvalandį ir visą parą.
Kimčii yra aštrokas dėl imbiero, česnako ir čili dribsnių, išskyrus baltąjį kimči, kuriame nenaudojami čili pipirai.
Kimči gardinamas korėjietišku žuvies padažu, kuriame jaučiamas umami skonis. Tai glutamo rūgštis, kuri yra žuvies padaže.
Žuvies padažas gaminamas fermentuojant ančiuviius. Umami veikia kaip skonio stipriklis, sustiprina patiekalų skonį, taip pat slopina sotumo jausmą. Žuvies padažas taip pat naudojamas ir tam, kad padidėtų fermentacija. Kuo ilgiau marinuosite, tuo skonis bus stipresnis.
Tradiciškai marinuotas kimči yra rūgštus ir aštraus kvapo.

Naudingi patarimai:
Kodėl kopūstai mirkomi druskoje?
Druska neleidžia daugintis bakterijoms ir mikrobams, dėl kurių kimchi suminkštėtų.
Sukuriama terpė daugintis pieno rūgšties bakterijoms ir fermentams. Kimči geriau fermentuojasi.
Nepersūdykite, nes druskos neišimsite ir valgyti bus per sūru.

Sūdymo trukmė
Sūdymas turi didžiausią įtaką skoniui. Pats geriausias laikas – šešios valandos. Jei laikysite per ilgai, kimchi bus per sūrus. Jei per trumpai, kimchi skonis bus per švelnus, ilgai laikant šaldytuve visas reikalas gali supelyti.
Sūrumą galite reguliuoti pagal sūdymo laiką. Jeigu Jums nepatinka labai sūriai, tiesiog druskoje mirkykite trumpiau.

Ingredientai
Gochugaru – tai korejietiški čili dribsniai. Jų Lietuvoje neturime, tačiau vietoj jų galime naudoti kajeno pipirus arba čili pipirus. Gochugaru čili pipirai yra aitresni nei saldi paprika, bet švelnesni nei čili pipirai. Jei naudosite čili pipirus, jų reikėtų naudoti ženkliai mažiau.
Žuvies padažas – jo rasite bet kurioje parduotuvėje. Jeigu jo neturite, galite naudoti sojos padažą.
Papildomai galima dėti – laiškinių česnakų, garstyčių, petražolių ir ridikėlių.

Kaip laikomas kimči?
Kimchi geriausia laikyti šaldytuve, sandariame inde. Ideali temperatūra 3-5°C. Indą pripildykite tik apie 70 proc., kad liktų vietos kauptis dujoms ir skystis neišbėgtų per viršų.
Jeigu kimči gaus daug deguonies, jis greičiau fermentuosis, gali supelyti ir atsirasti nemalonus kvapas.
Tinkamai laikomas šaldytuve kimči gali išsilaikyti 2 mėnesius ir ilgiau.


Kimchi receptas
Sūdymui
2 kg pekino kopūsto
4 l vandens
285 g akmens druskos
Kimči prieskoniai
1 šaukštas ryžių miltų
180 ml vandens
70 g gochugaru čili dribsnių (jeigu naudosite paprastus, berkite ženkliai mažiau, kad nebūtų pernelyg aštru. Kiek berti priklauso nuo to, kaip toleruojate aštrumą. Papildomai įdėkite džiovintos paprikos)
250 g baltųjų arba juodųjų ridikų
0.5 šaukšto jūros druskos
2 šaukštai žuvies padažo
60 g svogūnų/česnakų laiškų
1 morka
4 skiltelės česnako (sutraiškyti)
0.5 šaukštelio tarkuoto imbiero
1 šaukštas rudojo cukraus
mažas svogūnas (sutrinti blenderiu arba labai smulkiai supjaustyti)

Kaip pagaminti kimči?
Supjaustykite pekino kopūstą išilgai ketvirčiais.
Į didelį dubenį supilkite 2 l vandens ir jame ištirpinkite 120 g akmens druskos.
Panardinkite po vieną ketvirtį pekino kopūsto į dubenį su sūrymu ir panardinę ištraukite, padėkite ant padėklo. Sūrymo skysčio neišpilkite jo vėliau reikės.
Paimkite druskos ir ja truputį įtrinkite kopūsto ketvirčius iš visų pusių, taip pat kiekvieną lapą atskirai kiek pasiekiate, bet taip kad neatsiplėštų nuo stiebo.
Kopūstus sudėkite į sandarų indą (į kurį nepatektų deguonis) ir užpilkite sūrymu. Jeigu gaminate nedidelį kiekį galite naudoti ir storo plastiko maišą. Jeigu gaminate didesnį kiekį galite naudoti kibirą su sandariu dangčiu.
Kopūstą sūryme palikite šešioms valandoms marinuotis.
Kai baigsis mirkymas, gerai nuplaukite pekino kopūstus po tekančiu vandeniu, ypač storą baltą kopūsto dalį. Sudėkite juos į sietelį ir palikite valandai nuvarvėti.
Į puodą supilkite 180 ml vandens ir suberkite šaukštą ryžių miltų. Virkite ant vidutinės kaitros apie 6-8 minutes kol sutirštės. Kai ryžių pasta atvės suberkite čili dribsnius ir viską gerai išmaišykite.
Ridikus nulupkite ir supjaustykite pailgais šiaudeliais. Į didelį dubenį ridiką, jūros druską ir žuvies padažą. Palikite 10 minučių, kad ridikėliai prisigertų prieskonių.
Smulkiai supjaustykite svogūnų arba česnakų laiškus. Į blenderį supilkite atvėsusią ryžių pastą, įmeskite imbiero, svogūno, česnakų, cukraus ir viską sutrinkite iki vientisos masės. Gautą masę supilkite į dubenį, suberkite supjaustytus svogūnų laiškus ir išmaišykite. Kimchi prieskoniai paruošti.
Ant padėklo padėkite ketvirtį kopūsto ir kiekvieną ląpą ištepkite prieskoniais. Tepkite taip, kad lapai laikytųsi tvirtai prie stiebo. Prieskoniais užtenka padengti tik iš vienos lapo pusės. Vienam ketvirčiui užtenka 1-2 nedidelių saujų prieskonių.
Sudėkite suprieskoniuotus kopūstus į sandarų laikymo indą ir palikite pastovėti kambario temperatūroje 3-5 valandoms (jeigu nebijote stipraus rūgimo kvapo galite palikti ir parai), tada padėkite į šaldytuvą. Galite valgyti iš karto arba palaukti 2-3 dienas, kol kopūstai pastovėję šaldytuve įgaus daugiau prieskonių skonio.

Svarbu: turėkite omenyje, kad rūgimo procesas iškart nutrūksta kai perkeliate daržoves į šaldytuvą. Jeigu norite, kad jūsų kimchi neturėtų stipraus kvapo, nelaikykite labai ilgai kambario temperatūroje. Jeigu Jums patiko šis kimchi receptas, pasidalinkite juo su draugais. Skanaus!

Šaltinis: www.maistasantstalo.lt

Mano išsaugoti straipsniai