Vizitas pas odontologą daugeliui žmonių neretai sukelia itin nemalonių jausmų ar net baimę. Tačiau šių apsilankymų atidėliojimas gali turėti rimtų pasekmių. Kodėl to daryti nederėtų ir kaip tinkamai prižiūrėti dantis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, pasakoja gydytojas odontologas Šarūnas Paškevičius.
Vizito pas odontologą atidėlioti negalima
Mediko teigimu, pas gydytoją odontologą lankytis reikėtų profilaktiškai, net jeigu nieko neskauda. Geriausia tai daryti kas pusę metų. „Reguliarus profilaktinis apsilankymas pas odontologą padeda anksti aptikti dantų pažeidimus ir juos laiku išgydyti, o kartais netgi užkirsti kelią naujų pažeidimų formavimuisi – pavyzdžiui, ėduonies plitimui į sveikus dantis. Ankstyva ėduonies diagnostika ir gydymas padeda išvengti rimtesnių pažeidimų, reikalaujančių sudėtingesnių ir brangesnių gydymo procedūrų“, – teigia gydytojas odontologas Šarūnas Paškevičius.
Jis priduria, kad vaikams išplitęs ėduonis yra itin pavojingas – gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas, slypinčias kaule po pieniniais dantimis. Tokiu atveju išdygę nuolatiniai dantys gali būti nepilnai išsivystę, jautresni dirgikliams bei pažeisti. Kartais dantis būna taip stipriai sugedęs, kad jį tenka šalinti.
Pašalinus dantį suaugusiesiems reikalingas protezavimas, o vaikams – danties vietos išsaugojimas. Jei danties vieta neišsaugoma, nuolatiniams dantims dygti neužtenka vietos, jie dygsta susigrūdę. Tada juos tenka papildomai tiesinti dantų plokštelėmis ar breketais.
Kaip vaiką paruošti apsilankymui pas odontologą
Gydytojo teigimu, kalbant apie vaikų paruošimą vizitui pas odontologą, svarbiausia taisyklė yra jo negąsdinti.
„Pasakojant apie vizitą nederėtų sakyti: „Tau juk neskaudės!“, „Tau juk negręš!“. Tokie pasakymai turi neigiamą atspalvį ir vaikas juos gali interpretuoti kaip tik priešingai – kad jam gali skaudėti. Taip pat nederėtų vaikui pasakoti apie savo neigiamas patirtis lankantis pas odontologą. Geriau jį skatinti teigiamais dalykais – papasakoti apie „raketinę“ kėdę, kuri pakyla aukštai nuo žemės ar apie fontanėlį, kuris purškia vandenį,“ – atkreipia dėmesį medikas.
Ruošiantis pirmajam vizitui taip pat derėtų pasitreniruoti namuose prieš veidrodį. Vienas iš tėvelių gali pabūti „odontologu“ ir dantų šepetuku kaip odontologo veidrodėliu apžiūrėti vaikučiui dantukus. Tokiu būdu vaikas sužino, ko tikėtis, lankantis pas tikrąjį odontologą.
Š. Paškevičius priduria, kad vaikus tokiose situacijose labiausiai gąsdina nežinomybė: „Vaikai dar daug ko nežino, todėl dažniausiai susitarti pavyksta supažindinus juos su procedūromis, instrumentais. Vaikai su pasauliu susipažįsta visais jutimais, todėl jiems svarbu ir pamatyti, ir paliesti, ir išgirsti, ir užuosti. Sužinojęs, kas ir kaip bus daroma, vaikas jaučiasi saugiau, nelieka nežinomybės.“
Tinkama dantų priežiūra
Nemalonių jausmų, kuriuos kelia vizitas pas odontologą, gali padėti išvengti sveikų dantų saugojimas. Geriausia prevencinė priemonė – tinkama burnos higiena.
„Dantis reikėtų valyti du kartus per dieną tradiciniu dantų šepetėliu, tarpdančių šepetėliais, o ten, kur jie nelenda – dantų siūlu. Papildomai galima įsigyti vieno danties šepetėlį ar burnos irigatorių. Jei yra noro, galima naudotis ir elektriniu šepetėliu“, – pasakoja gydytojas odontologas.
Š. Paškevičius prabrėžia, kad dantis reikėtų valyti minkštu šepetėliu, nenaudojant jėgos: „Švelniai priglauskite šepetėlio šerelius 45 laipsnių kampu, kad liestųsi ir prie dantenos. Dantis valykite sukamaisiais judesiais. Po valymo dantų pastą išspjaukite, tačiau burnos galite ir neskalauti, kad veiktų dantų pastoje esančios veikliosios medžiagos. Tuomet tarpdančių šepetėlį švelniai įveskite į tarpdantį ir ištraukite, taip pakartokite keletą kartų. Valant dantis siūlu, svarbu siūlą priglausti prie danties paviršiaus, kad nuvalytumėte apnašą. Jį įveskite šiek tiek žemiau dantenų spenelio“.
Mažiems vaikams dantis turėtų valyti tėveliai, pamažu pratindami vaiką tą daryti savarankiškai. Svarbu prižiūrėti vaiką tol, kol jis pats pradeda kokybiškai valytis dantis.
Geriau išsivalyti dantis galima treniruotis
Suprasti, ar kokybiškai išsivalėte dantis, kartais būna sudėtinga. Tačiau tam patikrinti yra sukurta specialių priemonių. „Norintiems savarankiškai pasitikrinti, ar gerai išsivalo dantis, galima įsigyti specialių tablečių, kurias sukramčius nusidažo ant dantų paviršių esantis apnašas. Valydami dantis matysite, kur dar liko nenuvalyto apnašo. Tokiu būdu galima treniruotis geriau išsivalyti dantis, tai ypač smagu vaikams“, – pabrėžia gydytojas odontologas.
Š. Paškevičius pastebi, kad vis tik geriausias būdas – apsilankyti pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą. Šie specialistai jums atliks profesionalią burnos higieną ir patars, kaip geriau išsivalyti susikaupusį apnašą, kokias priemones naudoti ir kaip užkirsti kelią dantų ėduonies formavimuisi.
Norintiems išsaugoti sveiką šypseną, reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ką valgo ar geria. „Derėtų vengti saldaus, lipnaus, ilgai burnoje užsilaikančio maisto, pavyzdžiui, bulvių ar kukurūzų traškučių. Daug „paslėpto“ cukraus yra įvairiuose pagarduose, pavydžiui, pomidorų padaže. Dantims kenkia ir gazuoti gėrimai – nors jų skonis saldus, iš tiesų šie gėrimai yra rūgštiniai, todėl atsigėrus jaučiamas „atbukusių“ dantų jausmas. Maisto sukeltą rūgštinį poveikį dantims mažina kietieji brandinti sūriai – jais galite baigti užkandžiavimą“, – sako Š. Paškevičius.
„MediCA klinika“ gydytojas odontologas priduria, kad pats geriausias būdas išvengti dantų ėduonies – kruopšti burnos higiena, nes gerai nuvalius apnašą užkertamas kelias ėduonies vystymuisi. Taip pat reikėtų nepamiršti reguliariai tikrintis dantis tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.